دیوار شهر کتاب، دیواری‌است برای گفت‌وگوی علاقمندان به کتاب و کتابخوانی و نوشتن درباره علاقه‌مندی های مشترک
برای نوشتن و فعالیت در دیوار شهر کتاب به سیستم وارد شوید
المور لئونارد (Elmore Leonard) که در سال ۲۰۱۳ درگذشت، در آمریکا جزو نویسندگان برتر سبک جنایی محسوب می‌شود.

«مرد ناشناس» بر خلاف روال غالب داستان‌های جنایی در پی گشودن راز قتل یا دزدی نیست. این داستان به پرونده‌ای حقوقی مربوط می‌شود که فرآیند پیگیری آن پای افراد مختلفی را به حوادث مرتبط می‌کشاند.

اندک ... دیدن ادامه » بودن تعداد شخصیت‌های اصلی داستان پیگیری آن را برای خواننده آسان می‌کند. با این که موضوع جنایت در داستان مطرح نیست، کشش مناسب برای ایجاد انگیزه پیگیری فراهم شده است.

ترجمه آقای سیامک دل‌آرا روان است.
مینا مکوندی این را خواند
فاطمه خیاطی و سِیّد عِرفان باقِری این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
این کتاب را، ادوین ابوت (Edwin Abbott)، دانشمند انگلیسی، در اواخر قرن نوزده میلادی نوشته است.

مترجم ادعا کرده است که برخی مطالب کتاب حاوی نکات طعنه‌آمیزی درباره اوضاع اجتماعی آن زمان انگلستان، مثلاً محدودیت تحصیل بانوان، است.

صرف‌نظر ... دیدن ادامه » از هدف اصلی ابوت از نگارش این کتاب، «بُعد» موضوع اصلی داستان است. راوی کتاب یک مربع (چهارگوش) است که در دنیایی دو-بُعدی به نام «پختستان» (Flatland) زندگی می‌کند. در ابتدای کتاب، راوی ویژگی‌ها، محدودیت‌ها و قوانین این دنیا را مفصلاً شرح می‌دهد.

بر اثر یک رخداد غیرعادی، راوی موفق به خروج از دنیای دو-بُعدی می‌شود و پس از ورود به مکانی سه-بُعدی به ادراکات تازه‌ای دست می‌یابد.

شاید نویسنده در پی آن بوده است که با تلنگری به انسان یادآوری کند که بشر در محدودیت ابعاد اسیر است و ندیدن دلیل بر نبودن نیست.

ترجمه آقای منوچهر انور، به مقتضای زمان نگارش کتاب، یادآور متون کهن فارسی و در عین حال روان و جذاب است.
مینا مکوندی و سِیّد عِرفان باقِری این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
آنت سیمونز (Annette Simmons) این کتاب را با هدف آموزش روش رونق بخشیدن به کسب‌و‌کار از طریق قصه‌گویی نوشته است.

در واقع مخاطب این کتاب مدیران، مشاوران تبلیغات، کارآفرینان و افراد فعال در حوزه‌های مشابه است. بنابراین، علاقه‌مندان به هنر قصه‌گویی سود چندانی از خواندن آن نخواهند برد.

سیمونز ... دیدن ادامه » در این کتاب روش انگیزش کارکنان، هدف‌گذاری، آموزش، انتقال تجربیات، جلب اعتماد، همدلی و... به کمک قصه‌گویی را شرح می‌دهد.

نویسنده به فعالان حرفه‌ای حوزه‌های پیش-گفته می‌آموزد که چگونه می‌توانند از قدرت حواس، هنر گزیده‌گویی، تغییر زاویه دید، شنیدن و دیگر شیوه‌ها برای انتقال مفاهیم خود بهره بگیرند.

ترجمه خانم زهرا باختری روان است.
مینا مکوندی این را خواند
سِیّد عِرفان باقِری این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
یوستین گردر (Jostein Gaarder)، نویسنده نروژی، مفاهیم فلسفی را در قالب داستان بیان کرده است.

بخش اعظم داستان در واقع متن نامه‌هایی است که یک معلم فلسفه خطاب به دختر نوجوانی به نام سوفی نوشته است. این نامه‌ها ابتدا با تعدادی پرسش فلسفی آغاز می‌شود و در ادامه افکار و باورهای فلاسفه، از طالس به بعد، را شرح می‌دهد.

در ... دیدن ادامه » خلال تشریح دیدگاه‌های فلاسفه، پرسش‌هایی کاربردی نیز مطرح می‌شود تا ذهن خواننده درگیر آموزش شود.

زبان ساده این کتاب و روش خاص آن در آموزش فلسفه می‌تواند آن را به ابزاری برای آموزش فلسفه به علاقه‌مندان مبتدی تبدیل کند.

ترجمه آقای حسن کامشاد روان است.
سِیّد عِرفان باقِری و مینا مکوندی این را خواندند
فاطمه خیاطی این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
نادر ابراهیمی در این کتاب به ویژگی‌های درونی و شرایط محیطی که از دیدگاه خودش برای تبدیل شدن فرد به نویسنده متعهد و تاثیرگذار لازم است، اشاره کرده است.

انگیزه، هدف، اراده، احساس و عاطفه، جهان‌بینی و اعتقاد، شرایط محیطی مناسب، تسلط بر زبان، سیاسی‌اندیش بودن، صبوری، عشق، مطالعه عمومی، جماعت‌گرایی و خلوت‌گزینی و طبیعت‌گرایی عواملی هستند که از نظر ابراهیمی برای نویسندگی ضروری هستند.

نویسنده ... دیدن ادامه » هریک از این عوامل را در فصلی مستقل توصیف و بررسی کرده و برای اثبات ضرورت آنها از رویکردها، رفتارها یا گفته‌های نویسندگان بزرگ ایرانی و خارجی مثال آورده است.

تاکید ابراهیمی بر اکتسابی بودن مهارت نویسندگی و رعایت اصول اخلاقی و پیگیری اهداف انسانی در نویسندگی در این کتاب شایان توجه است.

این کتاب را شاید نتوان جزو کتاب‌های آموزش نویسندگی محسوب کرد ولی به دلیل روشن کردن برخی زوایای پنهان دنیای نویسندگی، خواندن آن احتمالاً برای علاقه‌مندان به نویسندگی سودمند خواهد بود.
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
منصور ضابطیان شرح سفر تفریحی خود به ویتنام را با زبان ساده در اختیار مخاطب قرار داده است. آشنا کردن خواننده با برخی ویژگی‌های تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و... ویتنام از نقاط قوت کتاب است. سادگی و صمیمیت روایت در برخی بخشهای کتاب چنان است که خواننده خود را به جای نویسنده حس می‌کند.

محتوای کتاب از نظر بالا بردن سطح آگاهی خواننده چشمگیر و ... دیدن ادامه » ارزشمند است ولی کیفیت صفحه‌آرایی و ویرایش کتاب متناسب با محتوای اثر نیست. رعایت نشدن ابتدایی‌ترین اصول ویرایش، مانند فاصله‌گذاری بین واژه‌ها و متمایز کردن نام افراد و مکان‌ها، گاهی اوقات خوانش متن را دچار وقفه می‌کند.
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
این داستان، شرح ماموریت پیک تزار است. میشل استروگف، افسر روسی، به عنوان پیک تزار ماموریت می‌یابد تا پیامی را به دست برادر تزار در سیبری برساند. عبور پیک از مناطق درگیر جنگ داخلی و شورش، زمینه‌ساز حوادثی می‌شود و همین حوادث گاه حرکت پیک را به تاخیر می‌اندازد.

مهارت ژول ورن در توصیف ویژگی‌های طبیعی و جغرافیایی مناطق مختلف روسیه و ... دیدن ادامه » تشریح پیشینه فرهنگی، تاریخی، اجتماعی و... مردم روسیه، بر گیرایی داستان افزوده است. این کتاب با تعدادی تصویر مرتبط با داستان تزیین شده است.
۲۸ بهمن
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
پیرو فروچی (Piero Ferruci) روان-درمانگر ایتالیایی در این کتاب کوشیده است که لذت‌های ورود به دنیای کودکان را با خواننده به اشتراک بگذارد. نویسنده بر این باور است که حضور والدین در کنار کودکان اتلاف وقت نیست و این حضور درسهایی سودمند و کاربردی به والدین می‌دهد. وی مثلاً به صداقت، سادگی، زندگی در زمان حال، قدردانی، صبر، بازی، معصومیت، اراده ... دیدن ادامه » و عشق را درسهایی می‌داند که می‌توان از کودکان گرفت.
نویسنده به برخی تجربیات، چالش‌ها و راهکارهای تعامل با فرزندان پرداخته است. هر پدر/مادری ممکن است با چنین تجربیات و چالش‌هایی روبرو شده باشد که راهکارهای فروچی می‌‌تواند منبع آموزشی مناسبی در این زمینه‌ها باشد.
ترجمه کتاب روان است. خواندن این کتاب برای والدینی که خود را با دنیای کودکان‌شان بیگانه می‌دانند، احتمالاً آموزنده خواهد بود.
۱۹ بهمن
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
این کتاب به موضوعاتی مانند دلایل قیام عاشورا، رویدادهای مسیر سفر امام حسین (ع) از مکه به عراق، رخدادهای منجر به واقعه عاشورا، اتفاقات روز عاشورا (از جمله کیفیت شهادت برخی یاران امام)، وقایع پس از شهادت، انتقال اسیران اهل بیت به شام و برخی پیامدهای شهادت امام بر جامعه آن روز می‌پردازد. از ویژگی‌های بارز این کتاب می‌توان به جلد پنج‌لایه ... دیدن ادامه » و روش ساده ارجاع‌دهی اشاره کرد. توضیحات درباره اشخاص، مکان‌ها و رویدادها این‌گونه ارائه شده است که واژه یا عبارت مرتبط در متن با رنگ قرمز مشخص و توضیحات در پانویس درج شده است. بهره‌گیری از منابع متعدد به مطالب کتاب اعتبار بخشیده است. البته استفاده از القاب یا سوگیری (مثبت یا منفی) اصل بی‌طرفی را که از کتاب‌های وقایع‌نگاری انتظار می‌رود، مخدوش کرده است.
مطالعه کتاب برای افرادی که مایل به مطالعه خلاصه وقایع منجر به واقعه عاشورا، رویدادهای عاشورا و پیامدهای آن هستند، سودمند خواهد بود.
۱۹ بهمن
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
از نام کتاب چنین برمی‌آید که قرار است با روایت‌هایی درباره حضور افراد در جلسات روضه (یا هیات) امام حسین(ع) و تاثیر احتمالی آنها بر راوی روبرو شویم. اغلب روایت‌ها برای افراد آشنا با مقوله عزاداری بسیار ملموس هستند، در برخی از آنها مساله عزاداری به حاشیه رفته است و برخی روایت‌ها دچار کلیشه‌نویسی (مانند عزاداری در غربت یا در دوران سربازی ... دیدن ادامه » در روایت «یک شب خدمت») شده‌اند. در این مجموعه یک روایت طنز نیز دیده می‌شود که شاید به دلیل مرتبط بودن زمینه روایت با عاشورا در مجموعه جای گرفته است. میانگین سطح جذابیت روایت‌ها از نظر من متوسط است. کتاب صفحه‌آرایی چشم‌نوازی دارد و کیفیت ویرایش آن به گونه‌ای است که اغلب روایت‌ها «روان» خوانده می‌شوند. کیفیت کتاب یا بهتر بگویم سطح جذابیت روایت‌ها خریدار را پشیمان نمی‌کند ولی شاید انگیزه‌ای برای پیشنهاد دادن آن به دیگران در خواننده ایجاد نکند.
۰۶ آبان
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
به نام خدا
این کتاب به تحلیل موضوعات کاربردی اقتصاد خرد می‌پردازد. این کتاب جلد دوم «اقتصاد برای همه» است که قبلاً در حوزه مباحث اقتصاد کلان منتشر شده بود. مولف این دو کتاب دکتر علی سرزعیم، تحلیل‌گر اقتصادی و دانش‌آموخته اقتصاد در مقطع دکتری از دانشگاه میلان است. فعالیت نویسنده در سطوح بالای تصمیم‌گیری امکان تحلیل نسبتاً کاربردی ... دیدن ادامه » مسائل اقتصادی را برای وی فراهم کرده است. دکتر سرزعیم در این کتاب به مسائل اساسی اقتصاد خرد مانند عقلانیت اقتصادی، مطلوبیت، انحصار و رقابت، ترجیحات فردی می‌پردازد. وی همچنین مباحث روان‌شناسی اقتصاد شامل اقتصاد رفتاری و مسائل مرتبط از جمله مساله هزینه-فایده و تاثیر آن بر رفتار افراد، کاربرد امید ریاضی در مناسبات اقتصادی، نظریه بازی‌ها و تاثیر آن بر رفتار بنگاه‌ها، روش‌های گزینش، تخصیص منابع و موضوعاتی از این دست را با دید خود تحلیل کرده است. تشریح ساده مسائل ظاهراً پیچیده این امکان را فراهم کرده است که افراد دارای حداقل آشنایی با مفاهیم اقتصادی نیز بتوانند از مطالب کتاب بهره بگیرند. دوستداران علم اقتصاد می‌توانند با مطالعه مثال‌ها و تحلیل‌های این کتاب به درک عمیق‌تری از رویدادهای جاری مرتبط با اقتصاد برسند. البته، کیفیت طرح جلد، صفحه‌آرایی و ویرایش با اعتبار نویسنده و محتوای کتاب متناسب نیست.
۰۶ آبان
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
به نام خدا

این کتاب در واقع خود-نوشته‌ای است درباره دوران تحصیل و فعالیت حرفه‌ای نویسنده (دکتر آذرنگ)، با محوریت تاثیرپذیری -مثبت یا منفی- از استادان و افرادی که در زندگی وی نقش داشته‌اند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام. کتاب بسیار سرگرم‌کننده و برخوردار از نثری نسبتاً روان است. داستان‌ها بیشتر بر اساس داستان‌های قرآنی و به صورت مختصر (چند-صفحه‌ای) است. در انتهای کتاب واژه‌نامه در نظر گرفته شده است. خواندن آن را به همه علاقه‌مندان به متون کهن، داستان‌های مذهبی و تاریخ پیشنهاد می‌کنم.
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید