دیوار شهر کتاب، دیواری‌است برای گفت‌وگوی علاقمندان به کتاب و کتابخوانی و نوشتن درباره علاقه‌مندی های مشترک
برای نوشتن و فعالیت در دیوار شهر کتاب به سیستم وارد شوید
متوسط،متوسط،متوسط....نه در محتوا و نه در فرم و قالب شاهد اثری فاخر نبودم.ولی به دلیل حجم کم و صادقانه تعریف شدن روایت،به نظرم ارزش مطالعه در آخر هفته را داشت.
۰۴ بهمن ۱۳۹۶
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
ادبیات نیرنگ و دروغی ناب و خالص است که نویسندگان بزرگ قادر به لاپوشانی اش هستند و در عوض نویسندگان فرومایه برملایش می کنند.
۲۰ دى ۱۳۹۶
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

"راههای رسیدن به خدا به عدد آدمهاست"*1

یکی ... دیدن ادامه » از نامهای خداوند "الحق" است و بدین سبب رسیدن به حقیقت به نوعی رسیدن به خداوند است.اما اگر قبول کنیم که در هر موضوعی یک "حق" و "باطل" وجود دارد ،براستی چگونه می توان به این حقیقت رسید؟بسیاری از اندیشمندان ما قائل به "صراط های مستقیم"*2 بوده و راههای رسیدن به خدا و به تبع آن حقیقت را به عدد آدمها می دانند.

با این مقدمه به مثال جالبی می پردازم که علت نوشتن این نوشته شد و شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد.کتابی را در دست دارید و با دقت می خوانیدش که ناگهان قسمتی از آن کتاب،انگار که کپی برابر اصل،یک کتاب دیگر است.یعنی دو نویسنده،در دو کتاب مختلف دقیقا یک مطلب را بیان کرده اند.این اتفاقی است که برای کتابخوان های حرفه ای بسیار بسیار رخ می دهد،اما موضوع زمانی جالب می شود که برقراری هرگونه ارتباط فکری،فرهنگی،فلسفی و ... بین آن دو نویسنده ،ابدا امکان پذیر نیست.
نمونه جالبی که برای بنده اتفاق افتاد در حین مطالعه ی فیلم نامه "طومار شیخ شرزین"اثر استاد بهرام بیضائی بود.کتاب،داستان "شیخ شرزین" است که "دارنامه" را نوشته و سایر شیوخ ،او را به جرم نوشتن این کتاب که "بوی فلسفه می دهید" محاکمه می کنند.

"""
شیخ شامل:گفته اید همه یکسانند،اگر مردان شمشیر زنند و زنان دوک نشین از آن روست که آنان مشق شمشیر می کنند و اینان مشق دوک.گفته اید اینها همه از ممارست است و نگفته اید ناشی از ذات خلقت![فریاد می کند] درست است؟
شرزین: آری اینها همه از تمرین است؛جلاد تمرین سر بریدن می کند و تیرانداز تمرین تیراندازی،کفاش بسیار کفش می دوزد تا استاد شود و رسام همینگونه،اگر دستی را ببندی بی هنر می ماند و این گناه آن دست نیست،گناه آنست که تمرین بستن کرده.و شما بسیارتمرین می کنید تا کسی را اندیشه بر زبان نرسد،شما که اینک بر خون من دلیرید،و بسیاری تمرین نیزه می کنند تا شما را که تمرین فریاد می کنید بر من چیرگی دهند، و من تمرین مرگ می کنم!
"""
مطمعنا شما هم مثل من تحت تاثیر قلم قدرتمند استاد بیضائی قرار گرفتید و گرفته بودید.اما این متن ناخودآگاه مرا به یاد متنی مشابه در کتاب "عامه پسند"اثر چارلز بوکفسکی انداخت.
"
من با استعداد بودم.یعنی هستم.بعضی وقتها به دست هایم نگاه می کنم فکر می کنم که می توانستم یک پیانیست بزرگی بشوم.یا یک چیز دیگر.ولی دست هایم چه کار کرده اند؟یک جایم را خارانده اند،چک نوشته اند،بند کفش بسته اند،سیفون کشیده اند و غیره.دستهایم را حرام کرده ام.
"
استاد بیضائی "طومار شیخ شرزین" را در 1365(1987) نوشته است و بوکفسکی "عامه پسند" را در 1372(1994).شما هرچقدر هم که فکر بکنید بین بوکفسکی و بیضائی نقطه ی مشترکی پیدا نمی کنید(حداقل من پیدا نکردم).بزرگ شده در دو دنیای متفاوت،ناهمگون در نگاه به دنیا و مختلف در سبک نوشتن.مطمعنا نویسندگان دیگری هم در طول تاریخ، مشابه همین متن ها را نوشته اند و فرصت من چقدر کوتاه تر از آن بوده که آن همه را دریابم .اما به راستی چگونه این دو و همه ی آن دیگری ها که من نمی شناسمشان،به یک حقیقت واحد رسیده اند؟
در پاسخ باید گفت وقتی شما از "جنس خوب"استفاده می کنید با اندک استعدادی،سرانجام به آن حقیقت واحد خواهید رسید(لبخند بزنید).منظور از "جنس خوب "در اینجا آن چیزهایی است که هر روشن فکری با نسبت های مختلف برای کشف دنیاها و افکار جدید از آنها بهره می برد."کتاب خوب"،"استادخوب"،"یار خوب"،"فیلم خوب"،"شهرکتاب خوب" و ... .
در پایان شما را به خواندن هر دو کتاب بالا دعوت می کنم و امیدوارم دست هایتان هیچگها "بی هنر" نماند و هیچوقت اجازه "بستن" آنها را به کسی ندهید و نرسد آن روزی که فکر کنید دست هایتان "حرام" شده اند.
1.دیالوگ فیلم مارمولک
2.کتابی از عبدالکریم سروش
۱۷ دى ۱۳۹۶
بسیار بسیار عالی ولی غمناک. برای از بین بردن جهل و خرافه پرستی در ایران همه به هم این کتاب را هدیه دهیم.
۰۷ فروردين ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
شاهکاری که هر دوستار ادب پارسی اگر نخواند و ندیدش انگار که از ادب پارسی هیچ نمیداند.از خوبی های این اثر در فضای مجازی زیاد صحبت شده و احتیاج به تعریف نمیبینم.فقط نکته ای وجود دارد و آن اینکه،این کتاب برخلاف سایر نمایشنامه ها به صحنه پردازی نمایش نمی پردازد و کتاب به نوعی فقط دیالوگ بین افراد را مطرح میکند و این موضوع در کنار پیچیدگی ... دیدن ادامه » خود داستان باعث سردرگمی خواننده میشود،به همین دلیل توصیه بنده تماشای تله فیلم این اثر در ابتدا و سپس خواندن کتاب است.

سردار:بپرسش ویرانه چرا می سازند،آتش چرا میزنند،سیاه چرا می پوشند،و این خدای که می گویند چرا چنین خشمگین است؟
۱۲ دى ۱۳۹۶
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
این کتاب همانند کتاب "در باب حکمت زندگی"نوشته ی آرتور شوپنهاور، آموزه ای است برای چگونه زیستن،اما از نقطه نظری کاملا متفاوت.خواندن هردو کتاب را پیشنهاد می کنم.
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
بعد از مطالعه ی متن کتاب به زبان انگلیسی باید بگم به هیچ وجه نباید این کتاب رو از روی ترجمه اش مورد نقد قرار بدیم.واقعا متن اصلی زیبا و خواندنی بود.
سبحان زربافتی و مریم جمالی این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
گفت:خاموش!مگر آنچه را که زیبا نیست باید زشت باشد؟مگر نمیدانی که میان دانایی و نادانی فاصله ایی وجود دارد؟
گفتم:آن فاصله کدام است؟
گفت:باور درستی که نتواند منطق خود را اثبات کند،دانایی نیست.اما چون شناخت به حقیقت است،نادانی هم نیست و این فاصله ی بین دانایی و نادانی است.
فرشته حسین پور و ناصر یُلمه این را خواندند
فاطمه واحد و روژیتا احمدی این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
در شاهکار بودن نسخه ی اصلی هملت که شکی وجود ندارد.ترجمه ی آقای به آذین هم واقعا خوب بود.توصیه ی اکید به مطالعه ی این کتاب دارم.
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
بودن یا نبودن(خودکشی یا ادامه ی حیات)،حرف در همین است.آیا بزرگواری آدمی بیش در آن است که زخم فلاخن و تیربخت ستم پیشه را تاب آورد،یا آن که در برابر دریایی فتنه و آشوب سلاح برگیرد و با ایستادگی خویش بدان همه پایان دهد؟مردن،خفتن؛نه بیش؛و پنداری که ما با خواب به دردهای قلب و هزاران آسیب طبیعی که نصیب تن آدمی است پایان می دهیم؛چنین فرجامی ... دیدن ادامه » سخت خواستنی است.
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
اتللو:آه!کسی را که دزد زده است و نیازی بدانچه از او ربوده ندارد،بگذار تا بی خبر بماند و چنان باشد که گویی هیچ مالش را نبرده اند.
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
خواندن این کتاب را به دوستداران ادبیات کلاسیک توصیه می کنم....حجم زیادی هم ندارد.

** نادانی در آن است که پس از آن که زندگی شکنجه بار شد باز زندگی کنیم.در چنین هنگام،پزشک عزراییا است و درمان مرگ.
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
بنده چند روز قبل این کتاب را مطالعه کردم،البته ترجمه ی آقای احمد کریمی.حقیقت این است که بین لحن متن اصلی و ترجمه بسیار تفاوت وجود دارد.با اینکه از متن ترجمه روشن بود که مترجم تلاش زیادی برای اثر کرده،اما بنده با مطالعه ی چند صفحه از متن اصلی واقعا جذب قلم زیبای سلینجر شدم درحالی که از متن ترجمه شده زیاد خوشم نیامد.
اما درباره ی کلیت کتاب باید گفت نوجوان قصه ی ما،از همه چیز و همه کس بدش می آید،از هم اتاقیهایش،از پیرمردها و پیرزن ها،از سینما،از افراد به ظاهر روشن فکر،از نویسندگان کلاسیک،از بازیگران و خلاصه از هرکس که میتواند.این شاید یک نوع بیماری روانی باشد.نوجوان اول کتاب،به شدت تنهاست مرا یاد خودم انداخت.برضد بنیادهایی مل مدرسه و دانشگاه است باز هم مثل خودم.این همه شباهت بی دلیل نیست.کشور ما برخلاف شعارها مسیری به سمت سرمایه داری را طی می کند و سلینجر از متن کتابش پیداست که برخلاف این مسیر است.
درآخر پیشنهاد میکنم اگر میتوانید این کتاب را به زبان اصلی بخوانید.
****در ... دیدن ادامه » جایی خواندم که شخصی که ریگان را ترور کرد یک جلد از ناطوردشت را به همراه داشت.
***فروش بیش از 65 میلیون نسخه و قرار گرفتن در لیست 100رمان برتر انگلیسی زبان در چند رتبه بندی جدا،از افتخارات کتاب است.
سفانه احمدزاده این را خواند
بیژن امامی‌پور و وحید موسوی این را دوست دارند
البته ترورکننده جان لنون به نام مارک دیوید چاپمن بود که ناطور دشت رو می خواند، و نه ریگان. او به شدت تحت تاثیر این کتاب قرار گرفته بود و به شهرت جان لنون به شدت حسادت میکرد.با خودش فکر کرد که چکار کنه که به اندازه جان لنون مشهور بشه؟ به این نتیجه رسید که ... دیدن ادامه » از جان لنون امضاء بگیره و بعد بزنه بکشتش.به این ترتیب مشهور میشه. البته خب، تا حدودی او یک بیمار روانی هم بود، ولی بخاطر این حماقتش سالهاست که در زندان هست و هنوز آزاد نشده.
۱۶ مهر ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
من کتابهای روانشناسی را به دو دسته ی بازاری و علمی تقسیم میکنم و این کتاب در مجموعه ی کتابهای روانشناسی بازاری قرار میگیرد.کتابی در سطح متوسط که دبی فورد همانند سایر کتابهای بازاری در نقش یک پیامبر ظاهر میشود.کتاب پراست از افرادی که با مشکلی حاد به دبی فورد مراجعه کرده اند و او با چند پند و نصیحت مشکل آنها را حل کرده است.در مجموع کتاب ... دیدن ادامه » متوسط رو به پایینی بود،زیاد توصیه نمی کنم.
سعید نجفیان این را خواند
هنگامه مرادی این را دوست دارد
دسته بندی شما کاملا صحیح است اما متاسفانه افرادی که تجربه کتابخوانی ندارند جذب کتاب های علمی نمیشوند. شاید آغاز کتابخوانی با چنین کتاب هایی بابی باشد برای رسیدن به کتاب های وزین.
از طرفی شاید خواندن همین کتاب ها هم به درد دل و مشاوره با افراد بی صلاحیت ... دیدن ادامه » ارجح باشد
۰۶ خرداد ۱۳۹۶
روان درمانی اگزیستانسیال عالیه، ولی برای شروع؟
یه کتابی هست به اسم روانشناسی کمال. خلاصه‌ای‌ست از نظریات 6 روان شناس برجسته. به زبانی ساده و ترجمه‌ی خوب خانم گیتی خوشدل. برای شروع عالیه.
۱۴ مرداد ۱۳۹۷
متاسفانه نظر شما بسیار غیر علمی است. این کتاب یکی از بهترین کتابها در حوزه روانشناسی است. بیشتر مطالعه بفرمائید.
۰۱ بهمن ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
فوق العاده............اگر اشتباه نکرده باشم،شعرهای انتخاب شده استعاره ای زیبا به سال های نزدیک کشور فردوسی دارد.....حتما..حتما گوش کنید...
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
نیچه:می خواهی بدانی زندگی یعنی چه؟یعنی اینکه بهترین چیزها همیشه از دسترس تو بیرون است،زیرا بهترین چیزها این است که زاییده نشده باشی،نباشی،هیچ باشی!!
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
این کتاب بیشتر از اینکه بنده رو با نیچه آشنا کند با آقای فولادوند آشنا کرد.متن کتاب به شدت فلسفی ست و خواندش برای مخاطب غیرحرفه ای مثل من واقعا دشوار و در اکثر موارد غیرقابل فهم بود.اما(اما....اما)پیشگفتار مترجم واقعا عالی بود.در این 12 صفحه با قدرت قلم و شیوایی نوشتار آقای فولادوند واقعا تحت تاثیر قرار گرفتم.خلاصه اینکه اگر جایی کتابو ... دیدن ادامه » گیر اوردید همون پیشگفتار رو بخونید کفایت میکنه(البته اگر آقای فولادوند ناراحت نشوند).
مریم جمالی این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
نویسنده در این کتاب در312 صفحه میخواد به خواننده ثابت کنه که "نطریه ی بازیها" که نطریه ایست در علم ریاضی می تواند در علوم مختلف علی الخصوص علوم اجتماعی مفید واقع شود.شخصا از اواسط فصل اول این موضوع رو قبول کردم و تا آخر کتاب بارها و با هر دلیلی که نویسنده می آورد به غلط کردن می افتادم که "آقا به خدا ما قبول کردیم"....در کل کتاب جذابی ... دیدن ادامه » نیست چه خود کتاب چه ترجمه ی نه چندان جذابش....فقط به دانشجویان ریاضی،فیزیک و علوم مهندسی توصیه اش می کنم...اونم نه به عنوان کتابی که بشه در اوقات فراغت خوند بلکه کتابی که میتونه بهتون نشون بده دانشمندان موفق چه قدر مطالعه داشتن و چقدر از علوم مختلف غیر مربوط به رشتشون اطلاع داشتن.
علی عنایتی این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
این کتاب به معنای واقعی کلمه،یک کتاب فلسفی ست که برای آشنایان به این حوزه نوشته شده است پس اگر مطالعه ی کافی در زمینه ی فسلفه نداشته اید مطالعه ی این کتاب را به بعد موکول کنید.
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
اصل اول اگزیستانسیال :"بشر هیچ نیست مگرآنچه از خود می سازد".
آدمی با انتخاب خود،راه تمام آدمیان را تعیین می کند.به این معنا که هرکاری که ما انجام می دهیم،حتی شخصی ترین کارها مانند ازدواج،در واقع تایید درستی آن کارهاست،پس با انجام آن،همه ی عالم بشری را به انجام آن ترغیب می کنیم.
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
احساسات دروغی آنها مرا می زد،همه شان گوشت تن مرا می طلبیدند.در صورتی که من آرزو می کردم روح خودم را نثار کنم،جسمم را می خواستم به کسی ببخشم که روح مرا اسیر کند.
سعید نجفیان و فهیمه سلیمی این را خواندند
محمد فلاح ، شیدا بخشی و مجید حاج حسینی این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
کتاب به شدت ضد مردان نوشته شده است تا حدی که در هنگام مطالعه ی آن گاهی از مرد بودن خود احساس ناراحتی در من ایجاد شد.اما یکی از مزیت های این کتاب ایرانی بودن نویسنده است که هم از مشکلات اجتماعی ایران صحبت می کند هم اینکه صحنه سازی ها بسیار نوستالژیک هستند.
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
ما در زندگی عاشقانه مان بیش از هرچیز به دست تقدیر نیازمندیم.اگر آرزو کنیم یا باور داشته باشیم(برخلاف تمام قوانین عصر روشنگری مان)که روزی دست تقدیر ما را برابر مرد یا زنی قرار می دهد که خوابش را می دیده ایم،آیا مرتکب گناه شده ایم؟آیا مستحق نیستیم،با گونه ای باور خرافی،آرزو کنیم سرانجام به موجودی بربخوریم که مرهم تمام رنج های ملال آور ... دیدن ادامه » ما باشد؟هرچند ممکن است دعاهای ما هرگز مستجاب نشود،یا روابط درک نشده ی مشترک ما پایانی نداشته باشد،اگر آمدیم و عرش کبریایی بر ما دل سوزاند و دعایمان مستجاب شد،آیا واقعا باید بپذیریم که این ملاقات با شاهزاده یا شاهزاده خانمی که برما ارزانی شده فقط بر حسب تصادف بوده؟آیا نمی توانیم برای یکبار هم که شده منطق را کنار بگذاریم و این(موهبت الهی)را بخشی اجتناب ناپذیر از تقدیر عاشقانه مان بخوانیم؟
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
تاریخ پزشکی مورد مردی را برایمان تعریف می کند که درگیر این توهم عجیب بود که تخم مرغ نیمروست.این که چطور و کی این فکر به سرش افتاده بود کسی نمی دانست،ولی کار به جایی رسید که حاظر نبود جایی بنشیند مبادا زرده اش له شود.پزشکانش انواع داروهای گوناگون آرامبخش را برایش تجویز کردند ولی فایده ای نبخشید.سرانجام یکی از آنها کوشید وارد ذهن مرد توهم ... دیدن ادامه » زده بشود و به او پیشنهادکرد بهتر است همیشه یک نان برشته همراه خود داشته باشد،که میتوانست آن را روی هرچیز که میخواست بنشیند بگذارد،و به این ترتیب از له شدن زرده اش جلوگیری کند.از آن پس مرد متوهم را کسی بدون قطعه ای نان برشته ندید،و توانست به زندگی عادی اش برگردد.

(خواننده:در واقع نویسنده احساس عاشق شدن را به تمسخر گرفته...البته بعد از شکست در عشق)
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
اگر دنبال یک کتاب روحیه بخش هستید حتما این کتاب رو مطالعه کنید....

{بخشی از کتاب}///.:به راستی زندگی برای کسی که افسانه ی شخصی اش را می زید،سخاوتمند است.


{بخشی ... دیدن ادامه » از کتاب}///.:اما باد دوباره شروع به وزیدن کرد.باد شرق بود.عطری را می آورد که او خوب می شناخت،و نوای بوسه ای که آهسته و آهسته آمد و روی لب هایش نشست.
جوان لبخند زد.نخستین بار بود که دختر این کار را می کرد.
فاطمه حبیبی این را خواند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
"کسی که می خواهد زندگی اش را از دیدگاه فلسفه ی سعادت جمع بندی کند،بهتر است صورتحساب را بر مبنای بلایایی که از آنها گریخته است بنویسد،نه بر مبنای لذت هایی که از آنها بهره مند شده است.آری فلسفه ی سعادت باید نخست بر این نکته نیز تکیه کند که نامی که بر آن نهاده اند حسن تعبیر است و از عبارت《سعادتمند زیستن》باید 《با مصیبت کمتر زیستن》 یعنی ... دیدن ادامه » زندگی تحمل پذیر را فهمید.""
"هرگز نباید لذت را به بهای رنج یا حتی به بهای امکان رنج خرید،واگرنه چیزی موهوم را با چیزی واقعی مبادله کرده ایم."
مهشید پرچمی ، نیلوفر ثانی و میم امیری این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
این کتاب بیشتر از فلسفی بودن ،یک کتاب تربیتی است که سعی دارد روش هایی برای زندگی بهتر را معرفی کند.کتاب از ابتدا مملو از تناقض است،مثلا همان اول کتاب اشاره می شود که از منظر شوپنهاور سعادتی در زندگی دنیا وجود ندارد ،ولی هدف کتاب نشان دادن مسیر سعادت در زندگی است یا در اواخر کتاب( فصل پنجم)در عین حال که تنهایی را نشانی از خردمندی میداند،از ... دیدن ادامه » عیب های انسان تنها بسیار نقد می کند.به نظر بنده با توجه به اعتقادات تقریبا افراطی شوپنهاور و تناقض هایی که در خود کتاب وجود دارد،خواننده حتما باید برروی تک تک مباحث مطرح شده در کتاب تعمل کافی کتد و از تندخوانی این کتاب به شدت باید پرهیز شود.
مهدی نیازی ، محدثه شریفیان و میم امیری این را دوست دارند
سلام دوست عزیز
در رابطه با تناقضی که عرض کردی مشخص شد خوب کتاب رو مطالعه نکردی، لطفا صفحه ۱۰ و ۱۱ کتاب رو به دقت دوباره مطالعه کنید جوابتونو میگیرین
۰۵ اسفند ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید