دیوار شهر کتاب، دیواری‌است برای گفت‌وگوی علاقمندان به کتاب و کتابخوانی و نوشتن درباره علاقه‌مندی های مشترک
برای نوشتن و فعالیت در دیوار شهر کتاب به سیستم وارد شوید
مطالعه این کتاب رو به دانش آموزان به ویژه سنین 12-13 سال به بالا توصیه می کنم. اگر فرزند نوجوانی دارید حتما این کتاب رو براش بخرید. اگر معلم یا استاد دانشگاه هستید حتما این کتاب رو در کلاس معرفی کنید و درباره برخی قسمت هاش صحبت کنید. اگر قصد برگزاری مسابقه کتابخوانی دارید، این کتاب، انتخاب خوبیه.
کتاب کودکانه نیست و برای همه سنین مفیده. ولی موضوعاتی رو مطرح میکنه که دونستن و فکر کردن بهش در سنین پایین تر فایده زیادی داره.
و حالا چرایی این توصیه:

این ... دیدن ادامه » کتاب درباره تاثیر 23 سال دویدن و تمرین ماراتن بر زندگی نویسنده است، از تاثیرات مثبت جدید تا از بین بردن عادت های بد قبلی مانند سیگار کشیدن در اثر این انتخاب ساده (تمرین دو ماراتن توسط یک انسان معمولی). برای نویسنده دوی ماراتن نمادی از زندگیه، که قواعدی را درباره اش کشف کرده و در زندگی به کار گرفته رو با خواننده به اشتراک میگذاره. نویسنده سعی نکرده مثل برخی کتاب ها آمپول انگیزه و تلاش و حکمت رو به خواننده تزریق کنه. سعی کرده با ریتمی آرام و مناسب احساسات و تجربیات شخصی خودش رو به عنوان یک انسان معمولی به سادگی روایت کنه و به خواننده فرصت فکر کردن و حق انتخاب بده. خوندن گزیده ای از فصل اول، دوم و چهارم این کتاب می تونه حال و هوای اون رو بهتر ترسیم کنه.

گزیده ای از فصل اول:
- گاهی اگر خوشم بیاید تندتر می دوم ولی در آن صورت زمان تمرین را کمتر می کنم، چون نکته مهم آن است که شور و نشاط فرد در پایان هر جلسه ورزش به روز بعد منتقل شود. همین رویه را در مورد نوشتن هم در پیش گرفته ام و آن را جزء واجبات می دانم.
- محور اصلی کار یک دونده که هر روز تمرین می کند، رقابت فردی نیست. بی شک دوندگانی هم پیدا می شوند که برای چیره شده بر رقیبی خاص تن به تمرینات سخت می دهند، ولی سوال این است که اگر بنا به هر دلیلی آن فرد نتواند در رقابت شرکت کند آنان چه کار خواهند کرد؟ در چنین مواقعی یا انگیزه شان را به کلی از دست می دهند و یا دست کم میل و رغبت شان فروکش می کند. چنین افرادی در این رشته زیاد دوان نخواهند آورد. عاملی که بیش از هر چیز دیگر به اکثر دوندگان انگیزه می دهد، هدف شخصی است. برای نمونه رسیدن به یک حدنصاب تازه و شکست رکورد خود. مادامی که یک دونده بتواند دست به رکوردشکنی بزند از کار خود خشنود خواهد بود. در غیر این صورت، چنین احساسی سراغ او نخواهد آمد. حتی اگر نتواند به حدنصاب موردنظر خود برسد، تا زمانی که از نتیجه کار و نهایت تلاش خود رضایت داشته باشد -که شاید در جریان مسابقه هم منجر به کشفی مهم در مورد خود او شده باشد- به هدف خود رسیده است و احساسی امیدوارانه و خوشایند تا مسابقه بعد به او انگیزه خواهد داد. این قاعده در حرفه خود من نیز مصداق دارد. در رمان نویسی نیز، تا جایی که من می دانم، مسئله ای به نام برد و باخت مطرح نیست.
- دویدن از دید من، هم تمرین است و هم یک استعاره. من با دویدن هر روزه و شرکت در مسابقات مختلف ذره ذره ملاک ها را بالاتر می برم، و با شفاف کردن هر مرحله از کار در واقع خود را ارتقا می دهم. دلیل تلاش هر روزه من دست کم همین بوده است که سطح کار خود را بالا ببرم. خودم می دانم که دونده بزرگی نیستم، از هیچ نظر. معمولی هستم یا شاید بتوان گفت متوسط. ولی مسئله آن نیست، بلکه نکته مهم این است که آیا می توانم از دیروز بهتر باشم یا نه. در دوهای استقامت تنها رقیبی که باید بر آن غلبه کرد، خود است، کسی که قبلا بوده اید.
- کمبریج پر از دونده است، که شاید به خاطر میزبانی این شهر در مسابقه ماراتن بوستون باشدو مسیر دو آن درامتداد رود چارلز تا ابد ادامه دارد و اگر کسی بخواهد می توان ساعت ها در آن مسیر بدود. متنها اشکالش آن است که دوچرخه سوارها هم از آن استفاده می کنند و دونده باید مدام یک چشمش به دوچرخه های تیزرویی باشد که مثل باد از کنارش رد می شوند. در چند جا هم چاله چوله هایی به چشم می خورد که اگر لحظه ای از آنها غافل شوید کله پا خواهید شد. چند تابلو بلند راهنمایی و رانندگی هم سر راه آدم وجود دارد که می تواند دردسرساز بشود. سوای موارد یاد شده، این مسیر برای دویدن حرف ندارد.
- درک این واقعیت که من باید خودم باشم و نه کسی دیگر، از جمله امتیازات بزرگ برای من محسوب می شود. لطمه روحی، تاوانی است که هر شخص باید بابت استقلال خود بپردازد.
- حس تک افتادگی در پاره ای مواقع می تواند مثل اسیدی که از محفظه اش بیرون ریخته باشد، جان آدمی را ذره ذره پنهانی بخورد و نابود سازد. آن را به شمشیر دو لبه نیز می توان تشبیه کرد. هم از من محافظت می کند و هم در عین حال تکه ای درونم را قطع می کند و جدا می سازد. به شیوه خود -شاید بر حسب تجربه- از این خطر آگاهم و به همین دلیل جسمم را دائم به فعالیت وا می دارم. حتی گاهی تا آخرین رمق از بدنم کار می کشم تا تصویری درست از تنهایی درونی به دست آورم و بتوانم راه درمانی برای آن پیدا کنم.

گزیده ای از فصل دوم:
- طولی نکشید که دور سیگار را هم خط کشیدم. ترک سیگار در واقع یکی از نتایج طبیعی دویدن های هر روزه به حساب می آمد. ""کار ساده ای نبود ولی من نمی توانستم هم خوب سیگار بکشم و هم خوب بدوم."" شورو شوق دویدن و بیشتر دویدن، محرک نیرومندی شد تا دیگر سراغ دود نروم و بر وسوسه های بعدی آن تیز غلبه کنم. ترک سیگار همچنین به حرکتی نمادین برای وداع با زندگی پیشینم شباهت داشت.
- به تعبیری دیگر، انسان نمی تواند همه را راضی کند. کافه را با همین نگرش اداره می کردم. افراد زیادی به آنجا می آمدند و اگر از هر ده نفر یکی خشنود می شد و می گفت دوباره می آید، برای من کفایت می کرد. از هر ده نفر اگر یک مشتری دائمی می شد چرخ کافه می چرخید. به عبات دیگر، مهم نبود که باقی نه نفر از بار من خوششان نیاید. چنین درک و دریافتی انگار باری را از روی دوش من برداشته بود. البته باید یقین پیدا می کردم که آن یک نفر واقعا از کافه خوشش آمده است.
ریتم و سرعت گام ها نسبتا خوب بود و مسابقه هم به نظرم چندان سخت نیامد. اصلا دردی در پاهایم احساس نکردم و نتیجه گرفتم که می توانم در مسابقه دو ماراتن شرکت کنم. ولی بعدها فهمیدم که دشوارترین بخش ماراتن، تازه پس از طی 22 مایل از راه می رسد.
- می گویند: حتما اراده ای قوی دارید. چه کسی از تعریف و تمجید بدش می آید، هر چه باشد از تحقیر که خیلی بهتر است، منتهی بحث صرفا بر سر قدرت اراده نیست. کاروبار جهان که به این سادگی ها نیست. واقعیتش را بخواهید حتی ارتباط چندانی بین دویدن هر روزه و داشتن یا نداشتن اراده ای قوی نمی بینم. فقط به یک دلیل ساده توانسته ام بیش از بیست سال به دویدن بپردازم: با اوضاع و احوال من جور درمی آید، یا دست کم مایه عذابم نبوده است. خواه ناخواه انسان کاری را که دوست دارد دنبال می کند و از انجام کارهای ناخوشایند سرباز می زند. قبول دارم که چیزی شبیه اراده نقشی کوچ در این میان ایفا می کند اما تا کسی اعتقادی قلبی به کاری نداشته باشد نه قدرت اراده به کمکش خواهد آمد نه نگران عواقب ترک کار خواهد بود. در آن تداوم نخواهد داشت و اگر هم داشته باشد بر خود جفا کرده است. به همین دلیل حتی یکبار هم به دیگران توصیه نکرده ام به دو رو آورند.

گزیده ای از فصل چهارم:
- تمرکز یعنی همان توانایی معطوف ساختن تمامی استعداد محدود خود بر امور اساسی در لحظه. بدون آن نمی توان کار ارزشمند ارائه داد، حال آنکه با تمرکز دقیق و کافی می توان استعداد پریشان و یا حتی نیم بند را سروسامان داد.
- قابلیت مهم بعدی برای یک رمان نویس، استمرار و پایداری است. اگر کسی سه چهار ساعت در روز بر نوشته اش تمرکز کند و بعد از یک هفته خسته شود، قادر به نوشتن اثری بلند نخواهد بود. یک داستان نویس -یا کسی که سودای نوشتن یک رمان را در سر می پروراند- باید آنقدر حوصله داشته باشد که به مدت شش ماه، یکسال و یا دوسال هر روز بر کارش تمرکز کند. آن را می توان با عمل تنفس مقایسه کرد. اگر تمرکز را فرآیند نفس گیری و دم بدانیم، در آن صورت استمرار، هنر آرام آرام نفس بیرون دادن و بازدم است، در عین حال که هوا نیز در شش ها ذخیره می شود. چنانچه توازنی میان این دو برقرار نشود در درازمدت نمی توان کار رمان نویسی را ادامه داد، یا دست کم کاری بسیار سخت خواهد بود. پس باید بتوان دم و بازدم، هر دو را انجام داد. خوشبختامه این دو آموزه -تمرکز و استمرار- چون اکتسابی هستند و کارایی شان با تمرین و تکرار بالاتر می رود، تفاوتی اساسی با استعداد دارند. با هر روز پشت میز تحریر نشستن و واداشتن خود به تمرکز بر موضوعی می توان هر دو را فراگرفت. از بسیاری جهات شبیه فرآیند ورزدادن عضلات است.
شهر کتاب آنلاین این را خواند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
این کتاب مجموعه ای از 18 یادداشت متمرکز بر توصیف احساس نویسنده از جنگ بر پایه تجربه شخصی اش از جنگ کرواسی است. می توان چکیده کل مطالب این کتاب را در یادداشت 17 با عنوان "نامه ای به دخترم" یافت. انتظار یک داستان پیوسته را نداشته باشید.

گزیده ای از نامه ای به دخترم:

از ... دیدن ادامه » آن روز به بعد خدا رو شکر می کنم که تو یک مرد نیستی، که مادر یک زن هستم. هر کس هر چه می خواهد بگوید، به نظر من فرزند پسر داشتن در دوران جنگ بدترین بلایی است که می تواند سر یک مادر بیاید ... در جنگ موضع میانه ای وجود ندارد. ناگهان، تو به عنوان یک کروات یا صرب مسئول تمام کارهایی می شودی که کروات ها یا صرب های دیگر انجام می دهند. یک دفعه به یک ملیت تقلیل پیدا میکنی. در واقع محکوم می شوی چرا که در موقع جنگ ملیت این خطر را دارد که فقط به خاطر آن کشته شوی ... ما زن ها را سربازی نمی برند. زن ها هم در جنگ کشته می شوند، اما کسی از آنها انتظار ندارد بجنگند. به هر حال کسی باید باشد که مرده ها را دفن کند، برایشان عزاداری کند و زندگی را ادامه بدهد. و به همین دلیل وضع ما در جنگ فرق می کند. در اصل، جنگ یک بازی مردانه است. شاید برای اینکه آدم کشتن برای آنها که بچه ای به دنیا نیاورده اند راحت تر است.
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
چاپ بهار 97 این کتاب رو خریداری کردم. ترجمه واقعا افتضاحی داره. واژه سازی های بی درو پیکر که حتی خود مترجم بهش وفادار نمونده (مثلا در صفحه 194 مترجم بدون ذکر معادل در متن اصلی دو واژه مرگ پرستی و سپس در جمله معترضه که معلوم نیست انتهای جمله کجاست "واگردون فنای خویش" رو ذکر میکنه بعد در صفحه 200 دوباره برمیگرده از مرگ پرستی استفاده میکنه). ... دیدن ادامه »
ترجمه غیرروان، و دارای مشکلات زیاد از نظر دستور زبان و انشاء که موجب بدفهمی معنا و پرش در متن شده به خصوص از صفحه 180 به بعد. پاراگراف ها رعایت نشده و مثلا دو پاراگراف به صورت پشت سر هم اومده و با توجه به جملاتی که مشکل انشایی دارن، مطالب در هم قاطی شده.
مشخص هستش که این ترجمه، قبل از انتشار روخوانی و ویراستاری نشده. فایل متنش رو از مترجم تحویل گرفتن صفحه بندی و چاپ کردن. خواننده به جای تمرکز بر معنا و محتوا همش باید مواظب باشه تو بی نظمی و مشکلات نگارشی و دستوری جملات و واژه سازی ها عجیب مترجم گم نشه.
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
ترجمه خوبی نداره و حتی کلمات کلیدی ای رو که به فارسی ترجمه کردن رو در پانوشت صفحه ها انگلیسیش رو ننوشتن که خواننده بتونه از روی کلمه انگلیسی معنی و مفهوم رو پیدا کنه.
اون انتظاری که از یک کتاب study skills هست رو برآورده نمیکنه و مطالب کلی گفته شده. کاربردی نیست. توصیه میکنم نخرید. بین کتاب های ترجمه شده فارسی ای که در این زمینه خوندم، فعلا ... دیدن ادامه » کتاب فن مطالعه از مرکز نشر دانشگاهی بهترین بوده
۲۹ بهمن ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
به دانشجویان رشته های علوم اجتماعی و مدیریت توصیه میکنم حتما این کتاب رو بخونن. یکی از مشکلات دانشجویان رشته های علوم اجتماعی و انسانی اینه که به فلسفه اهمیت نمیدن و برای همین در استفاده و فهم عمیق نظریه ها دچار مشکل میشن.
۰۷ دى ۱۳۹۷
حرف بسیار درستی است
۰۷ خرداد ۱۳۹۸
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
کتاب بسیار خوبیه. حتما مطالعه کنید. به ویژه برای اونهایی که در کسب و کارشون رقابت سنگین دارن. یه سری سوالات ممکنه براتون پیش بیاد از سایت نویسنده قسمت wiki داره بخونید.
یه مقدار ممکنه ترجمه روان نباشه. ولی مشکلی در فهم ایجاد نمیکنه. حتما مطالب رو یادداشت برداری کنید تا استخوان بندی مطلب رو درک کنید.
۰۷ دى ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
خوندن این کتاب رو به خصوص برای افرادی که به تفکر سیستمی و بحث تصمیم گیری علاقمندن توصیه میکنم. قسمتی از خطاهای تصمیم گیری توسط انسان رو میتونن با خوندن این کتاب درک کنن
۰۷ دى ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
کتاب بسیار عالی در زمینه روش تحقیق هستش که دانشجویان رشته های ارتباطات و روابط عمومی حتما باید بخوننش. بهتر اینه که تو مقطع کارشناسی مطالعه اش کنن و به مقاطع بالاتر موکولش نکنن. انواع تحقیق و روشهای انجام اون رو توضیح داده. خیلی کتاب خوبیه
۰۷ دى ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
اگر مجبورید برای امتحان بخرید که هیچی، وگرنه کتاب پوشش خبری دکتر سلطانی فر که خودشون رایگان در اینترنت برای دانلود قرار دادن بهتر از اینه.
۰۷ دى ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
این کتاب به عنوان کتاب درسی برای رشته های ارتباطات استفاده میشه. فقط نکته ای که باید هنگام استفاده از این کتاب به یاد داشته باشید اینه که فهرست نویسی مناسبی نداره و حتما باید خواننده خودش قلم و کاغذ کنارش باشه و خودش برای مطالب کتاب فهرست تهیه کنه. کتاب نثر روانی داره
۰۷ دى ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
کتاب بسیار خوبی برای دانش آموزان و دانشجویان هستش. فنون جزوه نویسی و یادداشت برداری و مطالعه و درس خوندن رو خیلی خوب توضیح داده. کاش در دوره مدرسه این کتاب به دستم میرسید. جزو معدود کتابهای فارسی به درد بخور در این زمینه است.
۰۷ دى ۱۳۹۷
سلام واقعن کتاب عالی و بینظیری بود چند وقت بود که پیگیر یه کتاب خوب توی این موضوعات بودم به معرفی شما اعتماد کردم و نتیجه گرفتم کاش بقیه دوستان هم از دیوار شهر همین طور استفاده میکردند تا اینکه جملات قصار بنویسن
۰۶ بهمن ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
متاسفانه این کتابها که اکثرا ترجمه هستن برای توضیح تکنیک ها مناسبن ولی برای تمرین حتما نیاز به یک کتاب فارسی و متون فارسی هست. بعد از مطالعه بخش های محتلف این کتاب به دلیل در دسترس نبودن یک متن فارسی که این تکنیک بر روی اونها پیاده سازی شده باشه خواننده احساس خلاء میکنه.
۰۷ دى ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
متاسفانه این کتابها که اکثرا ترجمه هستن برای توضیح تکنیک ها مناسبن ولی برای تمرین حتما نیاز به یک کتاب فارسی و متون فارسی هست. بعد از مطالعه بخش های محتلف این کتاب به دلیل در دسترس نبودن یک متن فارسی که این تکنیک بر روی اونها پیاده سازی شده باشه خواننده احساس خلاء میکنه.
۰۷ دى ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
تا جایی که تحقیق کردم جزو اولین کتابها درباره علوم بلاغی (شامل سه قسمت بدیع، معانی، و بیان) هستش. علوم بلاغی در رشته ادبیات فارسی و دروس حوزوی بیشتر مورد بحث قرار میگیره و کمتر برای افراد دیگه آشناست.
۲۸ آذر ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
کتاب خوبی بود، با وجودی که مضامینش شبیه کتاب کافه اروپا (اثر دیگه همین نویسنده) بود ولی به جذابیت اون نمیرسه.
۲۸ آذر ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
این کتاب بسیار جذاب بود. به ویژه توصیفات و شرایطی که نویسنده تصویر کرده، خواننده رو به یاد شرایط اجتماعی ایران میندازه و این شباهت باعث برقراری ارتباط بیشتر با این کتاب میشه
۲۸ آذر ۱۳۹۷
چقدر خوب که راجب این کتاب نوشتید چون تو لیست کتابهام بود و نمی دونستم که خوبه یا نه
ولی الان مطمئن شدم که حتمن بخونمش
۰۵ دى ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
این کتاب دو مورد رو به صورت برجسته بیان میکنه. اول نقش توجه در یادگیری و فهم مطالب و مقایسه اون در حالت مطالعه کتابی و آنلاین و تاثیراتی که هر دو حالت بر نحوه ارتباطات سلولهای مغز با هم میذارن و اینکه نقص در توجه که در مطالعه آنلاین وجود داره اثری بسیار مخرب روی یادگیری میگذاره. دوم ضعیف شدن حافظه به دلیل واگذاری وظیفه ذخیره اطلاعات به ... دیدن ادامه » فضای وب. که هر دو مورد تاثیر مهمی رو در سبک زندگی و میزان وابستگی ما به فناوری میگذاره. در انتها نویسنده اعتراف میکنه به دلیل وابستگی بسیار گسترده مردم به محیط آنلاین، معدود افرادی که به دنبال کاهش وابستگی و خروج از این بازی هستن، شانس بسیار کمی برای رهایی دارن. چرا که حداقل برای امرار معاش و انجام امور کاری و روزمره مجبورن در فضای مجازی باشن، مرتب ایمیل شون رو چک کنن، مطالب رو آنلاین بخونن و ...
۲۸ آذر ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
صفحه 1 از 2