دیوار شهر کتاب، دیواری‌است برای گفت‌وگوی علاقمندان به کتاب و کتابخوانی و نوشتن درباره علاقه‌مندی های مشترک
برای نوشتن و فعالیت در دیوار شهر کتاب به سیستم وارد شوید
کتاب بازار خودفروشی، یکی از شرورترین و در عین حال جذاب ترین شخصیت های زن در تمامی دنیای ادبیات را به مخاطبین معرفی می کند. زنی زیبا و باهوش به نام بکی شارپ، تنها یکی از شخصیت های حیرت آور این رمان کلاسیک از ویلیام تکری است؛ رمانی که با طنزی استادانه، نگاهی تیزبینانه به زندگی و اخلاقیات قشر بالای جامعه ی لندن در آغاز قرن نوزدهم دارد. بکی ... دیدن ادامه » که همیشه به خاطر فقیر بودن تحقیر شده است، باید از تمام هوش و زیبایی خود استفاده کند تا از سرنوشت کسل کننده اش به عنوان معلمی خصوصی بگریزد. بکی افسون گر، از سالن های رقص لندن گرفته تا جنگ واترلو، از اغواگری های خود در برابر مجموعه ی گوناگونی از شخصیت هایی به یاد ماندنی چون کارفرمای شهوت پرستش، آقای پیت و همچنین خواهر ثروتمند و پسر جذاب این شخصیت، استفاده می کند.
ناهید اخوان این را خواند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
همه‌ی ما تصویر خاصی از یک جنایتکار در ذهن داریم، مخصوصا یک جنایتکار جنگی. برای مثال نگاه غریب، اگر نگوییم ظالمانه‌اش، را تخیل می‌کنیم که با مطالعه‌ی دقیق حالت چهره‌اش یا چشمانش قابل تشخیص است. در ظاهرش به دنبال چیزی می‌گردیم که افکار جنایتکارانه‌اش را برملا سازد. باور داریم اگر واقعا ممکن بود پلیدی آدم‌ها را ببینیم، همه‌چیز بسیار ... دیدن ادامه » آسان‌تر می‌شد. اما تاریخ هربار از نو نشان می‌دهد که چنین چیزی را نمی‌شود از ظاهر کسی تشخیص داد. ‌‌
کافه اروپا
اسلاونکا دراکولیچ
ای بسا که با دانستن این موضوع همه چیز سخت تر هم میشد وقتی کاری از دستمان بر نمی آمد.
۲۹ دى
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
‏برای آدم های بازنده، دنیا باز هم کلی خوشبختی های ساده و کوچک کنار می گذارد، به این شرط که متواضعانه از آن ها لذت ببرند.
سن عقل
سارتر
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
آری، ماتم از بین می‌رود، این را می‌دانیم امّا از غده‌های اشک بپرس ببین اشک‌افشاندن را از یاد برده‌اند.

ویلیام فاکنر
آبشالوم، ... دیدن ادامه » آبشالوم
صالح حسینی
بهار موسوی این را خواند
خسرو پرویز ، مینا مکوندی و فاطمه خیاطی این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

دروغ تنها مزیت انسان است بر سایر موجودات! با دروغ به راستی می رسی! من از آن جهت انسانم که دروغ می گویم. هرگز به حقیقتی نرسیدند بی آنکه چهارده بار یا شاید صد و چهارده بار دروغ بگویند و این در نوع خود قابل احترام است.اما، خود دروغ را هم تازه نمی توانیم با عقل خود بگوییم! به من دروغ بگو، اما دروغ خودت را بگو و آن وقت من تو را خواهم بوسید. دروغ را به سبک خود گفتن، بهتر از حقیقتی است به تقلید دیگری! در مورد اول تو انسانی و در مورد دوم تو فقط مانند طوطی هستی! حقیقت از بین نخواهد رفت، اما پدر زندگی را ممکن است درآورد. در این مورد شواهد زیادی بوده است. خوب، آخر ما اکنون چیستیم? ما همه، همه بدون استثنا از نظر علم، تکامل، اندیشه، آرمان، آرزو، مکتب آزادیخواهی، عقل، تجربه و همه چیز و همه چیز و همه چیز، هنوز در کلاس مقدماتی هستیم! از اتکا به عقل دیگری خوشمان آمده است، عادت کرده ایم، چنین نیست! درست
می گویم!
جنایات ... دیدن ادامه » و مکافات
مهری آهی
۱۲ آذر ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

عاقبت از ریختن این همه خون بیچاره ‌ها خیر نمی‌بینند. عاقبت مکافات عمل خود را می‌بینند. حتی لازم نیست آدم به فکر انتقام باشد. دستگاه خود به خود فرو خواهد ریخت. وقتش که رسید سربازان ارباب‌ها را به تیر خواهند گرفت، همان طور که کارگران را کشتند.
ژرمینال
امیل ... دیدن ادامه » زولا
سروش حبیبی
۱۴ مهر ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
وقتی تنهایی و کسی را برای رازگویی نداری، حفظِ یقین آسان نیست. درست در همین هنگام بود که "دروگو" دریافت که انسان ها چقدر از هم جدا افتاده اند و با وجود محبتی که ممکن است نسبت به هم داشته باشند تا چه پایه از هم دورند. پی برد به اینکه اگر انسان رنج ببرد، رنج اش از آنِ خودِ اوست و هیچ کس نمی تواند بار رنج را ولو اندکی از دل او بردارد. دریافت ... دیدن ادامه » که اگر کسی دردمند باشد، حتی عاشق بی قرارش نمی تواند از درد او درد بکشد و علت تنهایی انسان همین است.
۱۲ خرداد ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

در یک شب طوفانی، در دل کوهستان، زیر سقف آذرخش، میان غرش وحشیانه صاعقه و باد، من به آن‌هایی می‌اندیشم که مرده‌اند، به کسانی که خواهند مرد، به سراسر این زمین که فضای خالی آن را در میان گرفته در پهنه مرگ می‌غلطد و به زودی خواهد مرد.
ژان کریستف
رومن ... دیدن ادامه » رولان
م.ا. به آذین
۲۹ اسفند ۱۳۹۶
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

در سکوت شبانه، سکوت مطلق شبانه، وقتی که حواس انسان آرام گرفته است، روحی جاودان، به زبانی بی نام با انسان از چیزهایی، از اندیشه هایی سخن می گوید که می فهمی ولی نمی توانی وصف کنی...

تنهایی ... دیدن ادامه » پر هیاهو
بهومیل هرابال
۲۷ بهمن ۱۳۹۶
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

آیا آد‌‌‌‌م مصنوعی‌ها خواب گوسفند‌‌‌‌ برقی می‌بینند‌‌‌‌؟ رمانی از نویسند‌‌‌‌ه‌ی بزرگ علمی‌تخیلی، فیلیپ کی. د‌‌‌‌یک است. د‌‌‌‌ر این کتاب فلیپ کی. د‌‌‌‌یک د‌‌‌‌نیایی جنگ‌زد‌‌‌‌ه و جامعه‌ای بحران‌زد‌‌‌‌ه را د‌‌‌‌ر سال 2021 ترسیم می‌کند‌‌‌‌. کره‌ی زمین پس از آخرین جنگ جهانی گرفتار آلود‌‌‌‌گی‌های شد‌‌‌‌ید‌‌‌‌ ... دیدن ادامه » راد‌‌‌‌یواکتیو شد‌‌‌‌ه و اکثر ساکنان سابق آن یا مرد‌‌‌‌ه‌اند‌‌‌‌ و یا به سوی سیارات د‌‌‌‌یگر گریخته‌اند‌‌‌‌. د‌‌‌‌ر این بین عد‌‌‌‌ه‌ی اند‌‌‌‌کی نیز وجود‌‌‌‌ د‌‌‌‌ارند‌‌‌‌ که حاضر به مهاجرت نشد‌‌‌‌ه‌اند‌‌‌‌؛ بلکه د‌‌‌‌ر روی زمین که تقریباً متروکه شد‌‌‌‌ه است باقی ماند‌‌‌‌ه و د‌‌‌‌ر زیر سایه‌ی ترس از آلود‌‌‌‌ه شد‌‌‌‌ن زند‌‌‌‌گی می‌کنند‌‌‌‌.
سازمان ملل که نگران بقای نسل بشر است، خانواد‌‌‌‌ه‌ها را تشویق می‌کند‌‌‌‌ تا به د‌‌‌‌نیاهای خارج از زمین مهاجرت کنند‌‌‌‌. برای انگیزه‌ی بیشتر، سازمان ملل به هر خانواد‌‌‌‌ه‌ای که حاضر به مهاجرت شود‌‌‌‌، یک آد‌‌‌‌م مصنوعی (آند‌‌‌‌رویید‌‌‌‌) هد‌‌‌‌یه می‌د‌‌‌‌هد‌‌‌‌.
افراد‌‌‌‌ی که روی زمین باقی می‌مانند‌‌‌‌، مجبور به زند‌‌‌‌گی د‌‌‌‌ر شهرهای متروک و ترسی د‌‌‌‌ایمی از ابر راد‌‌‌‌یواکتیو هستند‌‌‌‌. آن هم د‌‌‌‌ر حالی که تشعشات راد‌‌‌‌یواکتیو، تنها بیماری‌های گسترد‌‌‌‌ه و ژن‌های آسیب د‌‌‌‌ید‌‌‌‌ه به جای می‌گذارد‌‌‌‌.
۱۶ بهمن ۱۳۹۶
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید


مهمترین ویژگی این داستان که فراموش نشدنیه، میزان کشش اونه. من هر بار که می خواستم خوندن بقیه شو بندازم برای فردا باید خودمو ازش می کندم. و این برای هر نویسنده یه موفقیته. نمی تونم بگم همه ی نظریات مارلو یا حرفاش در مورد رد این یا اون نظریه به دلم - و مهمتر به عقلم - نشست اما موقعیت های واقعی و انسانی داستان و لحن خودمونی و طنزآمیزش - حداقل تا اون حدی که در ترجمه منتقل شده بود - اصلا نمی ذاشت با داستان حس غریبگی کنی - برخلاف امثال شرلوک هلمز. این رو باید اذعان کنم که داستان دیگه خیلی قتل تو قتل شد اما به هر حال این جنایت بار بودن زدگی ای در من ایجاد نمی کرد. من یکی که به چندلر علاقه مند شدم

حاشیه: ... دیدن ادامه » از مضحک ترین بخش های داستان قصه ی پیدا شدن اون دستمال گردن خال خالی کینگسلی در صحنه ی جنایت و بحث مارلو با دگارمون سر اون بود؛ بعد کلی بحث و حرف آخرش مارلو بهش گفت این گردن من بوده. انگار نویسنده خواسته یه حرفایی رو بذاره تو دهن دگارمون واسش جا پیدا نکرده یه موقعیت تخیلی ساخته که طرف حرفاشو بزنه
۱۶ بهمن ۱۳۹۶
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
آدم باید به مرده‌ها حسادت کند. آدم‌های زنده از تنهایی و بی‌اعتمادی رنج می‌بردند.
مینا مکوندی این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
من دیوانه ی بدن زن ها نیستم. عاشق ذهن شونم. ذهن یه زن. جریان دقیق و بی نقص یک جهته مثل حرکت گلوله توی لوله ی تفنگ، مثل یه آزمایش فیزیکی. چه قدر لذت داره حرف زدن با یه زن روشنفکر که جوراب مشکی پوشیده و پاهاش رو می ندازه روی هم. این صدای خش خش جزئی کشیده شدن نایلون از خیلی جهات خوشحالم می کنه. طنز ماجرا اینه که بدون استثنا من جذب پیچیده ترین ... دیدن ادامه » و دیوانه ترین و مشکل ترین زن ها می شم. من مردهای ساده دوست دارم و زن های پیچیده.

برفک
دان دلیلو
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
دومین کتاب ناباکوف که خوندم وتقریبا یک رمان خوب فقط حیف که اونطور که باید و شاید از شطرنج سر در نمیارم
چون تصویر شطرنجی تو کتاب رخنه کرده
مربع های شطرنج مثل میل جنسی و اشنایی لوژین با شطرنج شروع یک رابطه ی نامتعارفه
و صد البته شوکی که در پایان رمان به خواننده وارد میشه!
سپیده شوهانی این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

‍ ... حتا آونگ هم پیغمبرِ دروغیست. وقتی نگاهش می کنی ، فکر می کنی تنها نقطه ی ثابت در کائناتَست ؛ اما از سقف کنسرواتوار بازش کن و از یک خانه ی بدنام آویزانش کن ، هیچ تاثیری در کارش نمی گذارد . تازه آونگ های دیگری هم هست : یکی در نیویورک است در ساختمال سازمان ملل متحد ، یکی در موزه ی علمِ سان فرانسیسکو ، و خدا می داند چند تای دیگر .
آونگ فوکو را هر جا که آویزان کنی از یک نقطه ی بی حرکت شروع می کند به نوسان ، در حالی که زمین زیرش می چرخد . هر نقطه ی کائنات یک نقطه ی ثابت است ؛ تنها کاری که باید بکنی آویزان کردن آونگ است از آن .
آونگ ... دیدن ادامه » فوکو امبرتو اکو
ترجمه رضا علیزاده
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
کتاب معرکه، داستانی است از یک شب در سربازخانه با قلم معرکه ی سلین، زبان سلین در این کتاب بر اساس گفتگو است. رمان ماجرای سربازی است که در قشون سواره نظام ثبت نام کرده و نیمه شب هنگام گشت زنی شبانه به قرارگاه می رسد. زبان محاوره ای و تلخ سلین، تو را به حیرت وا می دارد. با ادبیات کلاسیک و رسمی فاصله ی بسیار دارد.
خواننده لا به لای گفتگوها، بحث ها و ناسزاها… شخصیت افراد سربازخانه را در می یابد. نویسنده تلاش مستقیم در توصیف محیط یا افراد نمی کند. طنز آمیخته با حماقت و بی فکری در تمام شخصیت های کتاب مشهود است.
کتاب معرکه در یک شب بارانی در لابه لای لگدها و ناسزاها و فریادها آغاز و با سپیده دم به پایان می رسد. سلین تصویری غم بار از دویدن سربازها در شبی بارانی در حیاط را ارائه می دهد، با سرجوخه ی مستی که اسم شب را فراموش کرده است و دائم بد دهنی می کند… سربازهایی که در اصطبل پناه می گیرند و اسب هایی که به جان هم می افتند و …. این همه مبالغه ی نویسنده در بی نظمی، شاید نمودی از بی هدفی جنگ باشد.
برخی ... دیدن ادامه » منتقدان از سلین به عنوان نویسنده ی بد دهن و بی نزاکت یاد می کنند ولی باید بپذیریم که هر قشر و ارگان خاص زبان خود را می طلبد و سلین توانسته همین دیالوگ های روزمره را با نگاه کاوشگرانه و منتقدانه اش به روی کاغذ آورد.
سلین خود می گوید: « من همان طوری می نویسم که حرف می زنم، بدون هیچ شگرد و ادا.. از بی رحمی و خشونت در کتاب هایم انتقاد می کنند. چه کنم؟ دنیا ذاتش را عوض کند، من هم سبکم را عوض می کنم. »
سلین در پاسخ به منتقدان می گوید: « آرگو زبان نفرت است. آرگو ساخته شده تا حس واقعی فلاکت و بدبختی را نشان دهد. آرگو ساخته شده تا یک کارگر بتواند به رئیسش بگوید از او متنفر است: تو حال می کنی و من سگ دو می زنم. از من کار می کشی و با ماشین پت و پهنت این ور و اون ور می ری، یه روز پدرتو در می آرم.»
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
سینه ریزی را به گردن لورانس می آویزد: «خوشت می آید؟
جواهری دلفریب و درخشنده، با طرحی ساده اما بی نهایت گرانقیمت.
زن در خود فرو می رود. اگر امروز صبح مشاجره نکرده بودیم محال بود ژان شارل چنین هدیه ای برایم بخرد. در واقع این یک غرامت است. یک عمل نمادین، یک محبت بدلی. جای خالی چه چیزی را می خواهد پر کند؟ چیزی که دیگر وجود ندارد؟ پیوندی صمیمی ... دیدن ادامه » و گرم که باعث می شود نیاز به هیچ هدیه ای نباشد؟
روزبه جعفری و حسین توکلی این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
اگر تنها کسانی که بر خاک افتاده‌اند، می‌توانستند حرف بزنند، و
نیز کسانی که که با آن چهره‌های تیره و غمگین و جیب‌های انباشته از نان مربایی،
سوار بر قطار یا چیز دیگری به سوی مرگ می‌رفتند. اگر مرده‌ها می توانستند حرف
بزنند، ... دیدن ادامه » دیگر جنگی در کار نبود. ولی به من نگاه کنید، فقط زبان‌بازها مانده‌اند،
زیرکاردرروها، پشت‌هم‌اندازها. در اروپا هیچ تله‌ای نمی تواند آنها را به دام
بیندازد.
مشتاق حسین ، روزبه جعفری و سبحان معصومی این را خواندند
parisa zendebudi این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

خشونت سکه رایج این روزهای جهان است از خاورمیانه گرفته تا اروپای غربی با این پدیده درگیر هستند. جوانی که در مرکز خریدی شلوغ دیگران را به گلوله می‌بندد و فرمانده‌ای که کارد بر گلوی گروگان می‌گذارند اسیر این خصلت باستانی‌اند.
کتاب خشونت اثر هاناآرنت به بررسی این پدیده می‌پردازد و کتاب را بعد سال‌ها، نشرخوارزمی منتشر کرده!
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
ماه بر فراز
اشاره ی انگشت سروهایی
که به او خو کرده اند مهتاب می شود
و ... دیدن ادامه » باز بدل به هلال می گردد
شهرت اما از برای آرمسترانگ است
نه ماه
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
به نظر مى آمد او در قرن آتى از آینده خوبى برخوردار باشد. زیرا خوب تاثیر مى گذاشت. خوب پرورش یافته به نظر مى رسید، سخنان عاقلانه مى گفت اما این اخلاقش را کنار نمى گذاشت که پرچم را مانند پر بلند نگاه ندارد و این تنهامى توانست ختم به شر شود.
- تکنولوژى جدید خاصه اینترنت به جوانان امکان گریختن از چهارچوب تنهایى خود را مى دهد.
فاطمه حبیبی این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
بالاخره متشر شد
رمانی که مدتها منتظرش بودم!
دکتر عباس میلانی مترجم کتاب مرشد و مارگاریتا این کتاب رو توصیه کردند
و ... دیدن ادامه » گفتند که این رمان بعد از رمان مرشد و مارگاریتا که تمام طیف جامعه رو در بر میگیره تنها کتابیه که همان خاصیت رو داره!


هرتزوگ مردی میان سال و یک استاد دانشگاه روشنفکر و دارای افکار اصیل است که همسر بسیار زیبا و جوانش مادلین به تازگی از او جدا شده و معشوقه دوست صمیمی او والنتاین گشته است . این موضوع شوک عاطفی بزرگی به هرتزوگ وارد نموده و تا حدودی او را از حالت تعادل خارج کرده است . در این شرایط جدید ، هرتزوگ شروع به نامه نوشتن می کند و بحث ها و استدلال های درونی خود را در نامه ها بیان می کند . این نامه ها خطاب به مادلین ، دوستانش ، همکارانش ، فامیلش ، افراد فوت شده ، دانشمندان مشهور ، رئیس جمهور و .... می باشد . هر چند این نامه ها هیچ کدام پست نمی شوند . این نامه ها از سوی مردی شکست خورده ، فریب داده شده و در اوج نا امیدی نوشته شده اند و هرتزوگ دائما در حین نوشتن نامه ها با رسیدن به یک جمله یا کلمه خاصی ، تمرکز نامه نویسی را از دست می دهد و به دنبال خاطراتش می رود و در بین خاطرات متوجه می شود باید به شخص دیگری نامه بنویسد . هرتزوگ که استاد فلسفه و زبان است برای حل مشکلش نمی تواند از دانش خود استفاده کند .
مشتاق حسین و Emile آژار این را خواندند
ارسطو سهرابی ، علیرضا صفرخانی ، مهناز کیا و آرش شفیعی این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

آینه ی دردناکی بود از هند به خاطر تمرکز شدید موضوع و نویسنده روی وجوه تلخ این کشور و زندگی و تاریخشون که آنچنان به دور از واقعیت هم نبود.
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
صفحه 1 از 3