دیوار شهر کتاب، دیواری‌است برای گفت‌وگوی علاقمندان به کتاب و کتابخوانی و نوشتن درباره علاقه‌مندی های مشترک
برای نوشتن و فعالیت در دیوار شهر کتاب به سیستم وارد شوید
5 of 5 stars
هری مورگان در بهار اصلاً آدم خلافکار و ناتویی نیست. او به رغم تنگدستی سراغ قاچاق، به‌خصوص «قاچاق چیزی که بتواند حرف بزند (انسان)»، نمی‌رود. ترجیح می‌دهد قایقش را به توریست‌هایی که می‌خواهند ماهیگیری کنند کرایه بدهد. اما دوران، از یک طرف دورانِ رکود اقتصادی است و از طرف دیگر شورش‌های انقلابی کوبا. پس هری هنوز بهار به پایان ... دیدن ادامه » نرسیده ورشکست می‌شود و می‌رود پی کار خلاف، حتا در پاییز و زمستان به خلاف‌های سنگین‌تر رو می‌آورد. هر بار که دست به کار خطرناکی می‌زند یک نفر همراهش است و کمکش می‌کند. او بعدها، در زمستان، می‌فهمد که«یه مردِ تنها، هر کاری بکنه لامصّب هیچ شانسی نداره.» و این جمله‌ی کلیدی داستان انگار برآمده از زبان خودِ همینگوی است که بعد از شکست‌های پی‌در‌پی در زندگی‌اش احساس تنهایی می‌کرد. داشتن و نداشتن سه بخش دارد: «هری مورگان: بهار»، «هری مورگان: پاییز»، «هری مورگان: زمستان»
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

مرد جوانی در کافه ای نشسته و روزنامه می خواند که به یک اگهی برخورد می کند . آگهی برای کسیست که فرانسه بداند و به تاریخ علاقه مند باشد . مرد راهی ادرس مذکور شده و در انجا وارد خانه ای تاریک می شود که پیرزنی شدیداً فرتوت از او می خواهد خاطرات شوهرش را بخواند و به صورت داستان بازنویسی نماید اما در تمام این مدت باید در همان منزل سکنی گزیند ... دیدن ادامه » . مرد برای پذیرفتن این کار کسل مردد است که ناگهان متوجه دختری زیبا در اتاق می شود پیرزن او را برادر زاده خود ، ائورا ، معرفی می کند . مرد مشغول به کار می شود و در حین مرور گذشته ، در زمان حال شاهد اتفاقات عجیبی در خانه است .... داستان حالتی پر التهاب و سورئال دارد .... کتاب پر از حالات رمز و راز گونه و رویایی است
مشتاق حسین غوردروازی این را خواند
سپیده شوهانی این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

ماجرا در مورد یک کارآگاه خصوصی هست که همزمان درگیر چندتا پرونده می شه یکی مرد ثروت مندی که به همسرش مشکوکه دیگری مردی که یک خانم فضایی مزاحمش شده سومی مردی که دنبال یک گنجشک قرمز می گرده و چهارمی خانم مرگ که می خواد مطمئن باشه سلین کشته شده .... یک جور داستان فانتزی با تقلیدی جالب از داستان های عامه پسند که با سبکی دقیقا شبیه براتیگان نوشته شده ظاهرا هر دو از نویسنده های جنبش بیت هستند .
تقریبا خوب بود اگه نوشته های براتیگان را دوست دارید این کتاب هم به دلتون می شینه فانتزی و در عین حال غم جالبی توش داره ولی در مجموع این سبک اون قدر هم از مورد علاقه های من نیست که شدید شیفته ام کنه فقط خوشم می یاد همین .
بوکفسکی ... دیدن ادامه » از نویسنده های آمریکایی هست که البته مادرش آلمانی بوده و خودشم متولد آلمان هست . این کتاب آخرین رمان بوکفسکی هست و می گن شاید یه جورایی پیش بینی مرگش هم باشه .
مشتاق حسین و یوسف نیک نژاد این را خواندند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

فوق العاده زیبا بود . خیلی خیلی کتاب قشنگ و پر رمز و رازی بود به خصوص داستان آخر کتاب . فضای پر راز و رمز و مالیخولیایی داستان ها ، استعاره ها و توصیفات ناب و حس زیبایی که توی آدم به وجود می یاره بی نظیره . حتما پیشنهاد می کنم کتاب را بخونید . اینم شاید شنیدید که مارکز گفته آرزو داشتم نویسنده این کتاب باشم و کتاب را به عنوان بهترین رمان قرن ... دیدن ادامه » ژاپن هم به حساب می آرند .
کاواباتا نویسنده ژاپنی هست که در کودک والدینش را از دست می ده بعدها وارد دانشگاه می شه و زبان انگلیسی می خونه که تغییر رشته می ده و زبان ژاپنی را دنبال می کنه و در آخر هم توسط گاز خودکشی می کنه
پس باید خوندنی باشه. مرسی از معرفی.
۰۶ دى ۱۳۹۴
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

ما نقش قهرمان را بازی میکنیم چون ترسوییم نقش قدیس را بازی میکنیم چون شریریم نقش آدمکش را بازی میکنیم چون در کشتن همنوعان خود بی تابیم و اصولا از آن رو نقش بازی می کنیم که از لحظه تولد دروغگوییم . ( ژان پل سارتر )
یوسا در "آرکیپای" پرو به دنیا آمد. دوران کودکی او با تلخی سپری شد. دو سالی را نیز که در دبیرستان نظام گذراند، تأثیری ژرف و پایا بر او نهاد. نگرش داروین گرایانه‌ی او نسبت به زندگی حاصل تجربه همین دو سال است، نگرشی که مطابق اصول آن، افراد ضعیف زیر پاها خرد می شوند و تنها کسانی زنده می مانند که با سیاه کاری های زمانه مجهز شده باشند.
شهرت ... دیدن ادامه » ناگهانی که انتشار سال های سگی برای یوسا به دنبال داشت غافلگیرانه بود. شمار کسانی که به مطالعه رمان او روی آوردند، حتی خود او را شگفت زده کرد. یکی از بن مایه های سال های سگی خشونت است. به گمان بارگاس یوسا در جوامعی که پایه آن بر بی عدالتی استوار است، نه تنها مجالی برای گفت و گو و بحث و مناظره در میان نیست بلکه هیچ مجرایی برای ایجاد ارتباط انسانی وجود ندارد. بارگاس یوسا به نسلی از نویسندگان جدید تعلق دارد که بیشتر بر واقعیت های بیرونی توجه نشان می دهند. اینان نگرش نویسندگان درونگرا را کهنه و متعلق به گذشته می دانند، نویسندگانی که به واقعیت درونی علاقه نشان می دهند و مسائلی که مطرح می کنند به طور کلی بر وجدان یا روح متکی است. یوسا سرانجام پس از سال ها؛ ازسوی آکادمی نوبل؛ برنده نوبل ادبی معرفی شد. آکادمی نوبل دلیل انتخاب یوسا را «رسم ساختارهای قدرت و تصویرسازی نافذ او از مقاومت، شورش و شکست افراد جامعه» اعلام کرده است.
در رمان سال های سگی نمی توان ترجمه خوب احمد گلشیری را ندیده گرفت زیرا چنان ترجمه شیوایی به کار برده که بی شک به زبان خود نویسنده بسیار نزدیک شده است. دبیرستان نظام لئونسیو پرادو واقع در لیما، براستی به مثابه نمادی از کشور پرو است. علی الخصوص دانش آموزان واحد ستوان گامبوا که ترکیبی از نژادهای مردم پرو می باشند سرخ پوست های دهاتی، کاکا سیاه به طبع سیاهپوست ، دو رگه هایی که گاهی ژاپنی تبارند و گاهی سفید پوست و خوشبخت.شخصیت ها در این رمان به خوبی پرداخت شده اند و نا خودآگاه می توان آن ها را به تیپ های مختلف جامعه هم تشبیه کرد.
مشتاق حسین غوردروازی این را خواند
فریبا ف این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

کارگردان و بازیگرانش در حال تمرین صحنه های تئاتر روی صحنه هستند که ناگهان سر و کله ی 6 نفر پیدا می شوند این 6 نفر ادعا می کنند شخصیت های ذهنی نویسنده ای هستند که آنها را تا حدود زیادی پدید آورده ولی نهایتا داستانشان را ننوشته ، آنها می خواهند صحنه های زندگی خود را بازی کنند تا کسی داستانشان را بنویسد و اجرا کند .

یک ... دیدن ادامه » نمایش نامه از پیراندلو که در یک پرده اجرا می شه . قشنگ بود خوشم اومد مبحثش جدید و جالب بود چیز تازه ای را می گفت و حتی وقتی به این اشاره می کرد که شما ادمای واقعی متغیرید ولی ما همیشه یک چیز ثابتیم . شماها می میرید و نابود می شید ولی ما تو ذهن خواننده ها طی سال ها جاویدیم .

پیراندلو نویسنده ایتالیایی هست که توی یک خانواده مرفه سیسیلی به دنیا می یاد . تحصیلات دانشگاهیش هم ادبیات هست .
محبوبه موسوی و مونا طاهری این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

«یک روز از زندگی ایوان دنیسویچ» که بعد‌ها با «مجمع الجزایر گولاک» - شاهکار دیگر سالژنیتسین- تکمیل شد، اولین اثر او بود که اجازه‌ی چاپ یافت و خیلی سریع توجه خوانندگان و منتقدان را به خود جلب کرد. نویسنده در این اثر، سکوت را شکست و برای اولین ‏بار در ادبیات روسیه، درباره‌ی واقعیت اردوگاه‌‏های کار اجباری دوران‏ حکومت استالین لب به ... دیدن ادامه » سخن گشود. نویسنده به‏ عنوان کسی که شرایط سخت زندگی در اردوگاه را تحمل‏ کرده بود، وظیفه خود می‌‏دانست واقعیت‏‌ها را نشان دهد. او در این داستان، یک روز از زندگی، افکار، احساسات و ارتباطات یکی از زندانیان اردوگاه کار اجباری به نام ایوان دنیسویچ شوخوف را در کنار دیگر هم‌بندانش توصیف‏ می‌‏کند. این داستان شرح رویدادهای یک روز از زندگی این زندانی‌ست، از زمان بیدارباش در اردوگاه تا زمانی که برای خواب به تخت می‌رود. هیچ چیز هیجان‌انگیز خاصی در طول این مدت اتفاق نمی‌افتد و در واقع هیچ چیز نمی‌تواند جریان عادی بی‌امان زندگی در اردوگاه را، که هر روزش شبیه روز دیگر است، تغییر دهد. اما روایت ملایم داستان اثر آن را صد چندان می‌کند، زیرا داستان با استفاده از زبانی ساده خواننده را تکان می‌دهد – به عنوان مثال این اندیشه شوخوف در پایان روز: روزی که گذشت «تقریباً روز خوشی بود». این اثر در واقع به‏ گونه‏‌ای نمادین، بازتاب سرگذشت غم‏‌انگیز مردم روسیه در قرن بیستم است. به گفته‌ی یکی از مترجمان فارسی این اثر، «با این ‏که اردوگاه‏‌ها گرته‏ای از ویژگی‏‌های دوران استالین را دربرمی‏گیرند، اما نویسنده با این‏ تصویر تیره و دلگیر زندگی اردوگاهی که ماهرانه آن را به معرض نمایش گذاشته، نمادی از زندگی هرروز دوره‌ی حاکمیت استالین را به دست می‌‏دهد». سالژنیتسین با چاپ این اثر در سال ۱۹۶۲ نوید ظهور یک نویسنده‌ی خلاق را در اذهان پدید آورد و موجب شگفتی همگان شد. به طوری که به گفته‌ی اشنیبرگ ـ محقق روس ـ «هیچ‏‌یک از آثار چاپ‏ شده‌ی آن دوران و پس از آن، چنین بازتاب و نیروی تأثیرگذاری را در روند تاریخ روسیه نداشته است‏».
مهنّا حسین زاده و مونا طاهری این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

کتاب در ستایش دیوانگی اثر اراسموس، یکی از مهم ترین و برجسته ترین کتب قرن ۱۶ میلادی است. در واقع تالیف این کتاب در زمانی صورت گرفت که بتازگی دوران قرون وسطی از اروپای آن زمان رخت بربسته بود. مطالب بیان شده در این کتاب تلنگری می زد به اوضاع اجتماعی، استبداد و بیداد مقامات مذهبی مسیحیت در قالب تفتیش عقاید. او تمامی دستگاه پاپ و فرقه های پرقدرت مسیحی را با زبان طنز و شوخی مورد انتقادی صریح و شکننده قرار داده است.
این کتاب را به سفارش هیچ استاد و دوستی در دست نگرفتم. عنوانش مرا گرفت و طبق معمول کتاب را گشودم و یک بند آن را خواندم:
" ... دیدن ادامه » ... اگر کسی هست که می خواهد به کار همه خرده گیری کند، نصیحت من به او این است که با پیروری از تیمون به بیابانی بگریزد و به در آنجا به تنهایی از عقل و دانش خود بهره بگیرد" (53).
برای آدم شلوع کنی چون من جمله مناسبی بود تا احساس کنم هیچ چیزی اتفاقی نیست، و این کتاب برای من نوشته شده است. همینطور هم بود(!)، و بنابراین در برابر لگدهای دردآور کارهای نیمه تمام مقاومت کردم و "در ستایش دیوانگی" اراسموس را وقت-دزدکی خواندم.
سبحان زربافتی این را خواند
مهنّا حسین زاده و مونا طاهری این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

هاینریش بل در سال ۱۹۷۱، رمان قطوری به نام «سیمای زنی در میان جمع» منتشر کرد که شامل حدود ۱۳۰ شخصیت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. راوی، خبرنگاری است که تا فصول آخر جانبدارانه از زندگی زن ۴۸ساله و زیبایی به نام «لنی» (Leni) گزارش تهیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

«لنی» ... دیدن ادامه » در حالی که در مرکز رمان قرار دارد و رشتۀ همۀ حلقه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تشکیل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهندۀ اثر است، بیش از یکی دو بار آن هم بسیار کوتاه ظهور مستقیم ندارد. برخی از شخصیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها که در این اثر خلق شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند، فقط می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند محصول تخیلی نیرومند و یگانه باشند.

افراد بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شماری که زندگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شان به نحوی با یکدیگر پیوند خورده است گزارش-هایی گاه ضد و نقیض دربارۀ زندگی «لنی» از بدو تولد -۱۹۲۲- تا ۴۸سالگی -۱۹۷۰- به دست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند. «لنی» از سوی افراد مختلف به القابی متضاد –از فرشته تا فاحشه- ملقب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. چهره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی بعضاً دوست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌داشتنی یا نفرت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انگیز، گاه بهنجار و گاه نیمه‌دیوانه، گاه عادی و گاه کاملاً غیرعادی او را احاطه کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. شخصیت واقعی او تا اواخر رمان در ابهام باقی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ماند.
سیمای «لنی» در این رمان از چهره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های فراموش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نشدنی زنان در رمان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پس از جنگ است. هاینریش بل در دو رمان «آبروی از دست رفتۀ کاتارینا بلوم» و «زنان برابر چشم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انداز رودخانه» نیز زنانی آفرید که فراموش نخواهند شد. در رمان اخیر، عشق یک دختر آلمانی و یک تبعۀ اسیر شوروی به گونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای دیگر تکرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

در این رمان از یک سو صحنه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اسرارآمیز، مرموز و عرفانی عرضه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و از سوی دیگر از اسناد غیر قابل انکار تاریخی مانند اظهارات و اعترافات «آلفرد روزنبرگ» -از تئورسین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مشهور حزی نازی- در دادگاه نورنبرگ استفاده می-شود. از یک سو شخصیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی به روی صحنه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آیند که فقط می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند مخلوق تخیلی نیرومند باشند و از سوی دیگر –البته بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آنکه نویسنده دُم به تله بدهد- اشتراوس (رهبر حزب سوسیال مسیحی CSU)، همکار سابق هیتلر خوانده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

بل، پس از انتشار رمان «سیمای زنی در میان جمع» در سال ۱۹۷۲ برندۀ جایزۀ نوبل ادبی شد. هیأت داوران این جایزه، کتاب فوق را تا تاریخ اهدای جایزه، کامل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین اثر بل ارزیابی کردند.

در سال ۱۹۷۷ فیلمی بر اساس این رمان ساخته شد.
من متاسفانه نسخه الکترونیک این کتاب رو گرفتم و نتونستم تمرکز لازم رو موقع خوندن داشته باشم و کتاب به نیمه نرسیده، رها شد. با این توصیفِ شما باید برم سراغ نسخه کاغذی و از اول بخونمش.
آبروی از دست رفته کاترینا بلوم، فوق العاده بود.
۰۴ دى ۱۳۹۴
بله این کتاب یکی از شاهکارهای هاینریش بل و یکی از اثار ماندگار ادبیات المان پس از جنگ جهانی دوم است.حتما بخونید این کتابو لذت ببرید.
۰۵ دى ۱۳۹۴
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

داستان بیانگر روابط سیاهان و سفیدپوستان امریکا و در واقع نوعی ریشه یابی اعمال انهاست . کتاب فوق العاده قشنگی بود . خیلی زیبا و دقیق به تجزیه و تحلیل مطالب پرداخته و اینکه معنی کرده هر عملی چه مفهومی پشتش داره
سگ سفید هم نوعی سگ هست که سفیدپوست ها تربیت می کنند تا فقط به سیاهان حمله کنه
ایرج پوراردشیر و مشتاق حسین این را خواندند
مونا طاهری و مهنّا حسین زاده این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

کامیلو خوسه سلا، برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات ۱۹۸۹ است. او در درنده‌خوترین رمانش از انسانی حرف می‌زند که دیوانگی‌هایش حد و مرز نمی‌شناسد.
رمان تلخ و سیاه خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته حکایت دهقانی ساده، به نام پاسکوآل دوآرته، است که در انتظار حکم مرگ خویش سر می‌کند. روایت کتاب در قالب خاطراتی به قلم دوآرته است. او در خاطراتش زندگی ... دیدن ادامه » جنایت‌بار خود را روایت کرده و کوشیده با نوشتن آن‌ها آرامش خود را بازیابد. این خاطرات درواقع کشتارنگاری روحی است آکنده از ترس و نفرت و تحقیر شده. دوآرته در کودکی نیز همین‌گونه بوده است. او تمایلی غریب به خودویرانگری دارد، شرایط هم در سوق دادن او به این سمت تأثیرگذار است و درنهایت راه را برای تبدیل شدن او به یک قاتل می‌گشاید. بوی نافذ مرگ در سرتاسر کتاب پراکنده شده است.
پ.ن: کامیلو خوسه سلا را در ردیف نویسندگانی چون سلین و مالاپارته و این کتاب را همسنگ بیگانه کامو دانسته اند
مشتاق حسین و Emile آژار این را خواندند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید