دیوار شهر کتاب، دیواری‌است برای گفت‌وگوی علاقمندان به کتاب و کتابخوانی و نوشتن درباره علاقه‌مندی های مشترک
برای نوشتن و فعالیت در دیوار شهر کتاب به سیستم وارد شوید
معرفی کتاب :

جز از کل
نویسنده ... دیدن ادامه » : استیو تولتز (استرالیا)
مترجم : پیمان خاکسار
ناشر : نشر چشمه
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 656
اولین سال انتشار : 2008
موضوع : داستان استرالیایی - فلسفی
ژانر : داستانی
تاریخ شروع مطالعه : شامگاه یکشنبه 10 آذر 1398 ساعت 22:03
تاریخ پایان مطالعه : بامداد جمعه 22 فروردین 1399 ساعت 02:02
نمره : 8.8 از 10
...........................................................................................

بالاخره پس از 18 هفته تمامش کردم
رمان جز از کل اثر نویسنده جوان استرالیایی استیو تولتز ، یکی از معدود کتاب های موجود هست که می توان با مطالعه آن دریچه های جدیدی را به سوی فلسفه حیات تمدن انسانی باز کرد. او این کتاب را در 27 سالگی و پس از 5 سال نگارش به ثبت رساند و مورد استقبال و تجلیل همه انجمن های ادبی در زمان خود شد.
رمان نه صرفا یک اثر داستانی است ، که پر است از نکات پر نغز و فیلسوفانه از نویسنده ای به غایت جوان .
راوی اول شخص داستان سعی بر این دارد علاوه بر روایت بکر خود ، مسائل مختلف زندگانی را به طرزی خارق العاده همراه با استعارات بی بدیل نقد کند و نگاهی فلسفی مابانه داشته باشد. نویسنده در راستای این کار در لا به لای گفتمان های داخل کتاب ؛ به درستی از بسیاری از نویسندگان و فلاسفه قبل خود مانند نیچه ، شوپنهاور ، داروین ،ویرجینیا وولف ، ارسطو و ... وام هم گرفته است .
داستان در یک زندان شروع شده و در یک فرودگاه تمام می شود اما 95 درصد کتاب حول زندگی شخصیت اصلی داستان و قصه پر درد تقابل با پدرش ، و همچنین تقابل آن پدر در گذشته خود با برادر و معشوقه اش می پردازد و روایتی به غایت تلخ و سیاه را برایمان بازگو میکند.
اتفاقات کتاب در ادامه با فلش بکی به گذشته از سال 1956 شروع شده و در سال 2001 به پایان خود می رسد.
کتاب اصولا پرسوناژ های متعدد ندارد.
استیو تولتز برخلاف نویسندگانی چون فئودور داستایوفسکی ، گابریل گارسیا مارکز ، جورج اورول و محمود دولت آبادی ، شخصیت های متعددی را درون داستان خود جای نداده و فضای کتاب را شلوغ نکرده است.
یعنی نیازی نیست به مانند خواندن کتاب های دولت آبادی ، ساعدی و مارکز ، قلم و کاغذ در دستمان باشد و دونه دونه پرسوناژ ها را جهت به یاد ماندن و خارج نشدن از خط اصلی داستان یادداشت کنیم. رمان با اینکه نزدیک 700 صفحه هست ، اما به تعداد انگشتان دو دست ، شخصیت اصلی تا پایان داستان، بیشتر ندارد و از همان ابتدا تا انتها سیر زندگی آنها را مطالعه میکنیم.
اما پر کشش بودن داستان ، نثر بسیار هنرمندانه و فیلسوفانه تولتز درون کتاب ، خلق جملاتی قصار و فلسفی در بند بند پاراگراف های رمان ؛ آدم را به فکر وا می دارد. و همین باعث شد 18 هفته طول بکشد تا من این کتاب را به اتمام برسانم.
ترجمه پیمان خاکسار هم کاملا امانت داری متن اصلی را حفظ کرده و ترجمه روانی هم هست.
پیشنهاد میکنم حتما این کتاب را بخوانید. علی رغم اینکه با داستان بسیار تلخی مواجه خواهید شد ، اما جز - جز این کتاب به کل وجود انسان و حیات انسان و ترس از مرگ در روزگار مدرن امروزی ما اشاره دارد و میتواند تجربه بسیار گرانبهایی برای همه افرادی باشد که قصد خواندن یک کتاب خوب دارند.
بهاره صادقی و parisa zendebudi این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید