دیوار شهر کتاب، دیواری‌است برای گفت‌وگوی علاقمندان به کتاب و کتابخوانی و نوشتن درباره علاقه‌مندی های مشترک
برای نوشتن و فعالیت در دیوار شهر کتاب به سیستم وارد شوید
پشت جلد:
بند محکومین نوشته‌ی کیهان خانجانی تجربه‌ی خاصی است در روایت سرنوشت آدم‌هایی که به واسطه‌ی گذشته‌ی خود کنار هم گرد آمده‌اند. رمان در زندان لاکان رشت می‌گذرد، در بند محکومین. هر زندانی قصه‌ای دارد و خانجانی تلاش کرده با شکافتن گذشته‌ی هر کدام پیوندی میان این آدم‌ها بسازد تا ساختار چند تکه‌اش تکمیل شود. نویسنده در این ... دیدن ادامه » رمان استراتژی نویی ساخته که در آن آدم‌ها ناچار شده‌اند با قصه‌های خود به حیات‌شان در متن ادامه دهند، حیاتی که در مورد هر کدام‌شان متفاوت است. در این ساختار زندان به مثابه‌ی حافظه‌ی متن شده است و مخاطب را با تکه‌هایی روبه‌رو می‌کند که سعی می‌کنند نیشتری باشند بر رئالیسمی محافظه‌کار. برای همین رمان بند محکومین بدل به اثری متفاوت می‌شود. زبان قصه‌گو و غیرتوصیفی نویسنده نیز به این ضرباهنگ افزوده شده و اثر را با سرعت پیش می‌راند. خانجانی جهانی متفاوت می‌سازد که در داستان‌های با محوریت زندان، کم‌نظیر است؛
۱۴ بهمن ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
آدم بَنگ که می کِشد، کارهایی می کند که فرداش که یادش می افتد، از بس شرمش می شود باز می کِشد تا فراموش کند
۱۴ بهمن ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
قصه ی من قصه ی آدمی است که یک خروار دندان دارد، همه روی لبش.
هر چه قدر درد بکشد، ناله بزند، گریه کند، هیچ کس باور نمی کند.چرا؟
چون دارد می خندد.
هر چه بگویم، می گویند توهم است.
۱۴ بهمن ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
گاو به اندازه ی طنابش چِرا می کند
سگ به اندازه ی طَنابَش گاز می گیرد
ولی دوربین تا نافِ همه چیز را می خواند.
۱۴ بهمن ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
برای یک نظامی جنگ بهانه زندگی است و شور و شوق مردان جوان را به او می‌بخشد و اگر آن را از او بگیرید، آنچه می‌ماند مردی عقب‌افتاده و کوته‌فکر است.
۱۴ دى ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبر با خود گفت که در خانه پولدارها همه‌چیز و همه‌کس زیبا هستند، حتی فقرا.
۱۴ دى ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
«چارلی، ما عشقی رو قبول می‌کنیم که فکر می‌کنیم لیاقتش رو داریم.»
۱۴ دى ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
کسانی که گمان می کردند این جنگ به زودی پایان می‌گیرد، از مدت‌ها پیش مرده بودند و دقیقا در همین جنگ.
۱۴ دى ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
پایان جنگ، تنها شروع زندگی فلاکت‌بار رزمندگان است، البته نه برای کاسبان جنگ!
رمان درباره‌ «جنگ» است اما «کاسبان جنگ». آن‌هایی که از قضایای جنگ سود می‌برند، چه از مرده و چه از زندگانش...

به ... دیدن ادامه » امید دیدار در آن دنیا در سال 2013 جایزه گنکور، معتبرترین جایزه کشور فرانسه، را به همراهِ جوایز متعدد دیگری به خود اختصاص داد. این رمان در آن سال بیش از پانصد هزار نسخه فروخت و مدت‌ها در صدر پرفروش‌ها قرار گرفت. نسخهء صوتی این رمان با صدای خود نویسنده منتشر شد و کمی بعد کتاب مصور آن نیز به بازار آمد.

فیلم این رمان نیز به کارگردانی آلبرت دوپونتل ساخته شده است.

۱۴ دى ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
این کتاب درباره «مردی به نام اوه» نیست، درباره «زنی به نام سونیا» است که قلب «مردی به نام اوه» را تسخیر کرده است...
فوق العاده
پیدا کردن خود با خواندن سرنوشت اوه
نقش مثبت یک زن ایرانی- امتیاز بزرگ کتاب
باور به این که همه می توانند تغییر کنند
۳۰ آذر ۱۳۹۵
دقیقا همینطوره
۲۵ بهمن ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
اگر در غم همدیگر شریک نشوید، غم با شما شریک خواهد شد. :(
یه روز داغ تابستانی ...
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
نسیم، نسیم است ...

روح باد یا نسیم چون ما نیست که خوب و بد داشته باشد. بر اندیشه ی بسیاری، "نسیم بدجنس" هرگز نبوده، نیست و نخواهد بود. مگر ساخته ی خود ما باشد و بی روح.
۱۲ تير ۱۳۹۵
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
جلسه‌ نقد «سرخِ سفید»، تازه‌ترین رمان مهدی یزدانی‌خُرّم در موسسه‌ آپ‌آرت‌مان برگزار می‌شود.

این نشست با حضور دکتر حسین صافی، جامعه‌شناس و حسن محمودی، داستان‌نویس و روزنامه‌نگار ساعت پنج بعدازظهر روز پنج‌شنبه نهم اردیبهشت در موسسه‌ آپ‌آرت‌مان واقع در خیابان سپهبد قرنی، کوچه‌ کلانتری برگزار می‌شود.

به ... دیدن ادامه » گفته نویسنده، رمانِ «سرخِ سفید» در کمتر از یک ماه به چاپ دوم رسیده است و چاپ جدید آن هم با شمارگان 1500 نسخه از هفته‌ آینده از سوی نشر چشمه پخش می‌شود.

در معرفی داستان این کتاب می‌خوانیم: «سرخِ سفید» روایتی‌ است از چندین شخصیت که در دی‌ماه سال 1358 سرنوشت‌شان به هم گره می‌خورد. رمان در سال 1391 و از یک باشگاه کوچکِ ورزشی در خیابانِ شانزده آذر آغاز می‌شود و رزمی‌کارِ رشته کیوکوشین‌ کاراته که برای گرفتن کمربند سیاه باید پانزده مبارزه بکند و تاب بیاورد. هر کدام از این مبارزه‌ها عاملی می‌شوند برای بازگشت به دی‌ماهِ برفی سال 1358 و فضای ملتهبِ سیاسی‌اش. در رمان شخصیت‌های تاریخی و سیاسی فراوانی حضور دارند که سرنوشت‌های خاصی پیدا می‌کنند.
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
بخشی از یادداشت مترجم:

آمریکا کشف نشد، بلکه فتح شد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
پیشنهاد فیروز زنوزی جلالی، نویسنده و منتقد ادبی، برای مطالعه آخر هفته

کتاب سه جلدی «کمدی الهی» نوشته دانته آلیگیری، شامل سرودهای این نویسنده درباره دوزخ، برزخ و بهشت است که زبان خاص و تخیل نیرومندی که او در زمان خود در کار انداخته، بسیار مثال زدنی و شگفت‌انگیز است.

... دیدن ادامه » به اعتقاد من این اثر یکی از پنج شاهکار ادبی دنیا است؛ گرچه آثار دیگری نیز همپای این اثر وجود دارد، اعتبار آن به قدری است که هر کتابخانه‌ای که سرش به تنش بیارزد، حتماً این کتاب را در قفسه‌های خود دارد.

سرودهای دانته، جغرافیا، فضا و دنیای گسترده و عمیقی دارد که می‌تواند هر خواننده‌ای را با خود همراه کند. همچنین وجه تصویری و الهام‌بخش این اثر به ویژه برای نویسندگان جوان، بسیار آموزنده و راهگشا خواهد بود. به همین دلیل همواره خواندن این اثر ادبی غنی را به علاقه‌مندان به نویسندگی توصیه می‌کنم.

در ابتدای «کمدی الهی» دانته، شاعر و راوی داستان در نیمه راه 35 سالگی، در جنگلی تاریک، سرگردان است که ناگهان «ویرژیل» شاعر باستانی روم بر او ظاهر می‌شود و آن دو به دنیایی دیگر سفر می‌کنند. ویرژیل، به عنوان راهنما، دانته را به سفری به دوزخ و برزخ و بهشت می‌برد. این سفر در طول هفت روز، از شب جمعه هشتم آوریل سال 1300 میلادی تا پانزدهم آوریل سال 1300، انجام می‌گیرد.

اولین مقصد دانته و ویرژیل، دوزخ است. دانته دوزخ را به شکل قیفی به تصویر می‌کشد که تا عمق زمین فرو می‌رود و در مرکز زمین پایان می‌یابد. در آنجا شیطان فرمانروایی می‌کند. دوزخ از نظر او زیر بیت‌المقدس، مکان شهادت حضرت عیسی، قرار دارد. اساسی‌ترین ویژگی دوزخ، نبودن امید است. هنگام ورود به دوزخ، روی تابلوی ورودی، چنین نوشته شده بود: «ای آن که وارد می‌شوی، دست از هر امیدی بشوی».

در طبقات دوزخ، گناهکاران را می‌بینند. هرقدر گناهان افراد سنگین‌تر باشند، به مرکز زمین نزدیک‌ترند. در سراسر دوزخ هر کیفری مناسب با نوع جرم است و این ارتباط گناه با مجازات و اشارت تمثیلی خاصی که در این موارد آورده شده از شاهکارهای دانته در تدوین این کتاب محسوب می‌شود. در این کتاب، طبقه‌بندی گناهان در دوزخ، طبق نظریه فلسفی ارسطو صورت گرفته است. دانته گناهان را به «گناهان افراط کاری» و «گناهان بدخواهی» تقسیم می‌کند.

* به نقل از ایبنا
کمدی الهی!‌ مطالعه‌ی آخرِ هفته!!
برادرِ من٬ بنده علاوه بر آخرِ هفته بقیه‌ی ایّام هفته‌ام وقت گذاشتم٬‌ حدود ۲ماه طول کشید!
تروخدا برای آخرِ هفته ها یک کتابِ سبُک و کم هزینه پیشنهاد بدین که مردم ترغیب بشن!
۱۴ آبان ۱۳۹۴
کاوه میر عباسی
۲۸ شهريور ۱۳۹۵
شجاع الدین شفا از همه کارش درست تره ...
۰۶ دى ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
پیشنهاد علیرضا خمسه -بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون- برای مطالعه آخر هفته

به تازگی همسرم خواندن کتاب «مثل خون در رگ‌های من» را به من پیشنهاد کرده که این روزها همیشه کنار دست من است و به خصوص شب‌ها قبل از خواب سراغش می‌روم و آن را می‌خوانم.

«مثل ... دیدن ادامه » خون در رگ‌های من» شامل نامه‌های عاشقانه شاملو به آیدا است. احساسات و عواطفی که به واژه تبدیل شده و قابلیت تعمیم دارد. به طوری که همان احساساتی که شاملو هنگام آشنایی با آیدا داشته، مثلاً من هم هنگام آشنایی با همسرم داشته‌ام. اما شاملو توانسته به زیبایی آنها را در قالب کلمات ارائه کند.

این کتاب همواره برای نسل ما یادآور خاطرات خوب و عاطفی است. لحظاتی سرشار از عاطفه و شور عاشقانه که با واژه‌هایی که مانند قطعات جواهر در کنار هم چیده شده، تبدیل به نامه‌های عاشقانه شده است.

* به نقل از ایبنا
یک کتاب کم‌نظیر...
۱۴ آبان ۱۳۹۴
چه نقد فوق العاده ای من هم این کتاب رو دارم و شاید هر شب میخوانمش و واقعا غبطه میخورم به حال و هوای احساسات در ان زمانها
۲۵ مهر ۱۳۹۶
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
-امروز یک روز قشنگ بارانی است .
هلن از او پرسید چطور یک روز بارانی می تواند زیبا باشد . آنتوان هم برایش تعریف کرد : از رنگ های گوناگونی که آسمان ، درختان و سقف خانه ها به خود می گیرد و آن ها عنقریب وقت گردش خواهند دید ، از نیروی وحشی اقیانوس ، از چتری که آن ها را هنگام قدم زدن به هم نزدیک تر می کند ،از شادی پناه بردن به اتاق برای صرف یک چای ... دیدن ادامه » داغ ، از لباس هایی که کنار آتش خشک می شوند ، از رخوتی که به همراه دارد ، از فرصتی که خواهند داشت تا چندین بار بیامیزند ، از صحبت های زیر ملحفه درباره ی زندگی و گذشته ، از بچه هایی که از ترس طبیعت سراسیمه به چادری پناه می برند ....
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
استراحت کنید، کتاب بخوانید و بخوابید / گشایش اقامتگاه کتاب در توکیو

عاشقان و علاقه‌مندان کتاب‌خوانی که به «توکیو»، پایتخت ژاپن سفر می‌کنند می‌توانند با مبلغی اندک چند شبی را در مجموعه استراحتگاهی به‌سر برند و در همان حال تجربه‌ای نادر از ورق زدن کتاب را امتحان کنند.

مجموعه ... دیدن ادامه » استراحتگاهی و کتاب‌خوانی از 5 نوامبر درهای خود را (یا بهتر است بگوییم، درهای قفسه‌های کتاب‌های خود را) با داشتن 1700 کتاب به زبان انگلیسی و ژاپنی گشود تا علاقه‌مندان بتوانند ضمن گذراندن چند شبی از لذت خواندن کتاب‌های نوشتاری و مصور لذت ببرند.

در وب‌سایت این مکان شگفت‌انگیز، این فضای استراحتگاهی به عنوان «کتاب‌فروشی اقامتگاهی» که تختخواب‌ها در پس قفسه‌های کتاب نهان شده‌اند و میهمانان تنها با بالا رفتن از نردبان می‌توانند کتاب‌های مورد علاقه‌ خود را داشته باشند، توصیف شده است.

هر اتاقک (80 در 200 سانتیمتر) که با توجه به روشنایی آن حتی برای کسانی که هراس از فضای بسته دارند مناسب است، دارای چراغ‌های مطالعه‌ای است که خواننده می‌توانند در تمام مدت اقامت در آنجا به رویاهای خود پناه ببرد.

در این اقامتگاه کتاب‌خوانی 30 تختخواب و اتاق‌های مشترک وجود دارد که به سیستم اینترنت بی‌سیم (Wi – Fi) مجهز است. کتاب‌ها از سقف آویخته شده‌اند و اقامتگران می‌توانند هر آن‌چه را مایل به خواندن هستند انتخاب کنند. هزینه اقامت یک شب از حدود 19 پوند شروع می‌شود.

البته بنا به گفته مسئولان این اقامتگاه شگفت‌انگیز، این مکان مکانی لوکس نیست و میهمانان نباید انتظار «تشک و بالش نرم و گرم، یخچال خوراکی‌های سبک یا لحاف داشته باشند.» در مقابل، در پیامی روی سایت این مکان نوشته شده: «تجربه‌‌ای که یک‌بار هر کس باید آن را بیازماید: سعادت یک خواب راحت و خوش.»

* به نقل از ایبنا
این لذت های دست نیافتنی ...
۰۹ آبان ۱۳۹۴
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
پیشنهاد حسن سیدعرب، نویسنده و سهروردی‌پژوه و مدیر کتابخانه دانشنامه جهان اسلام، برای مطالعه آخر هفته

کتاب جدیدی از مجموعه «تجربه و هنر زندگی» با عنوان «اعتقادات بدون تعصب» خواندم که مطالعه آن را به علاقه‌مندان توصیه می‌کنم.

وی ... دیدن ادامه » اظهار کرد: این کتاب را نشر «گمان» به چاپ رسانده است و تالیف آن را «آنتون زایدرولد» و «پیتر برگر» بر عهده داشته و محمود حبیبی آن را به فارسی برگردانده است.

سیدعرب ادامه داد: از نظر «پیتر برگر» و «آنتون زایدرولد» پاسخ این پرسش و راه‌حل این چالش‌ها «تردید» است. نه تردید فلج‌کننده نسبی‌گرایی که در آن فرد زیر فشار کثرت گیج‌کننده گزینه‌های مختلف قادر نیست هیچ تصمیمی بگیرد، بلکه تردیدی معقول که به ما اجازه می‌دهد با باورهای اخلاقی محکم پیش برویم بی آنکه تبدیل به فردی متعصب شویم که هر کسی را که مخالف عقایدش باشد دشمن بدانیم. چطور ما چه در مقام فرد و چه جامعه می‌توانیم این نقطه تعادل سهل و ممتنع را بیابیم؟

این سهروردی‌پژوه اظهار کرد: «برگر» و «زایدرولد» در کتاب «اعتقاد بدون تعصب» نشان می‌دهند که چطور تکثر می‌تواند به نسبی‌گرایی یا بنیادگرایی بینجامد که به نوعی دو روی یک سکه‌ هستند. بنیادگرایی یک اجماع عام را درباره باورها و اهداف مطلوب بر جامعه تحمیل می‌کند بی آنکه جایی برای نظرات متفاوت باقی بگذارد و نسبی‌گرایی هم اساساً رسیدن به ارزش‌های اجتماعی مشترک را غیرممکن می‌کند. نویسندگان کتاب مدعی هستند که می‌توان موضعی میانه بین نسبی‌گرایی و بنیادگرایی اتخاذ کرد.

وی افزود: کتاب «اعتقاد بدون تعصب» برای هر کسی که به موضوع تردید و مسائل سیاسی، فرهنگی و دینی ناشی از آن می‌اندیشد کتابی مفید و خواندنی است.

* به نقل از ایبنا
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
صفحه 1 از 4