دیوار شهر کتاب، دیواری‌است برای گفت‌وگوی علاقمندان به کتاب و کتابخوانی و نوشتن درباره علاقه‌مندی های مشترک
برای نوشتن و فعالیت در دیوار شهر کتاب به سیستم وارد شوید
اومبرتو اکو را همه با نام گل سرخ می شناسند، اما قطعا سنگین ترین و پیچیده ترین رمانش آونگ فوکوست. شبیه یک سفر شگفت انگیز در تاریخ و شبه تاریخ و داستان باور ما ادم ها به توطئه، داستان اینکه مرز بین حقیقت و دروغ شاید فقط در باور ما باشد.
قطعا بزرگترین افسوس من درمورد آونگ آن است که استنلی کوبریک پیشنهاد داد که فیلمی از رویش بسازد، اما اکو ... دیدن ادامه » بعد از نام گل سرخ (که فیلمش یک فاجعه واقعی و یک جنایت در حق کتاب بود) تصمیم گرفته بود که هیچ یک از کتاب های بعدی اش فیلم نشوند و اجازه این کار را نداد. با وجود احترامی که برای اکو قائلم، فکر میکنم مقایسه آنو با کوبریک کمی بی انصافی بوده
۱۵ شهريور ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
گودل اشر باخ کتاب اندک عجیبی است. همانطور که خود نویسنده کتاب در پیش گفتار به مناسبت بیستمین سالگرد چاپ کتاب اشاره می کند، آنقدر مباحث گوناگون در گودل اشر باخ مطرح شده که شاید پیگیری مقصود اصلی نویسنده دشوار باشد. با این حال درونمایه این کتاب بحث درباره ی معنای معنا است؛ اینکه معنا چگونه به وجود می آید و چطور در مرز جاندار و بی جان قرار می گیرد.
باید اشاره کرد که کتاب براساس نظریه منطق دان مشهور، کورت گودل، نوشته شده که تئوری ناتمامیت نامیده می شود. این تئوری که پایه ای ریاضیاتی دارد در کتاب به طور مبسوطی تشریح شده، بنابراین نباید تجب کنیم اگر بخش های زیادی از کتاب حال و هوای ریاضی داشته باشد. با این حال چیزهای بسیار متنوع دیگری هم در گودل اشر باخ پیدا می شود؛ از منطق و فلسفه و تاریخ و زبان شناسی گرفته تا فیزیک و زیست شناسی و علوم کامپیوتر و حتی ذن و امثال آن.
اما دو عنصر مهم دیگر که به کرات به انها اشاره می شود، نقاشی و موسیقی هستند. به طور خاص آثار موریس اشر و یوهان سباستین باخ که به عقیده نویسنده برپایه ای مشابه ناتمامیت گودل بنا شده اند و به همین دلیل نویسنده برای روشن تر کردن مقصود خود از آنها بهره می بردو حتی گاهی آنها اساس بحث هایش می شوند. در کتاب هم چنین مجموعه قابل توجهی از تصاویر وجود دارد که گستره بسیار وسیعی را شامل می شود مثل آثار اشر و برخی نقاشان دیگر خصوصا رنه ماگریت و دست نوشته های باخ و برخی تصاویر دیگر که به جذابیت کتاب و به درک بهتر مفهوم آن کمک کرده اند.
اما ... دیدن ادامه » قطعا مهم ترین عنصر جذاب کننده گودل اشر باخ بخش های داستانی ان هستند. این بخش ها که به صورت گفتگومحور طراحی شده اند، ماجراهایی را روایت می کنند که برای آشیل و لاک پشت و دوستان انها رخ می دهد. پیش از هر فصل کتاب یک بخش داستانی آمده که به گونه ای با مرتبط است و ذهن مخاطب را برای فصل پیش رو آماده می کند.
اندکی هم اگر بخواهم درمورد ترجمه توضیح دهم، باید بگویم که من با این تیم مترجم آشنایی قبلی نداشتم و بنابراین بین انتخاب نسخه اصلی و ترجمه ی ان کمی مردد بودم. با این حال از انتخاب خود به هیچ وجه پشیمان نیستم زیرا واضح است مترجمان به عمده مفاهیم کتاب مسلط بوده اند و در هرجا ایرادی بوده از مشاورانی کمک خواسته اند. ترجمه روان و شیواست و برای اصطلاحات انگلیسی که بعضا عجیب و غریب هم هستند معادل های خوبی انتخاب شده است . آنها همچنین در نهایت درمورد بخش هایی که برایشان چالش برانگیز بوده از خود نویسنده کتاب مشورت خواسته اند که به نظرم حرکتی شایسته و توام با مسئولیت پذیری است.
گودل اشر باخ مجموعا شامل 20 فصل، 21 بخش داستانی(داستان پایانی در حکم جمع بندی کتاب است و فصل متعاقبی ندارد)، یک دیباچه و یک پیش گفتار است. هرچند ممکن است با این نظر مواجه شوید که بهتر است بخش هایی از کتاب را حذف کنید، توصیه من به شما این است که اگر قصد دارید آن را بخوانید از ابتدا تا انتها و به طور کامل بخوانید. ممکن است گاهی خسته شوید و مدتی خواندنش را کنار بگذارید اما بهتر است چیزی را حذف نکنید، زیرا تنها در این صورت است که شکوه این اثر ماندگار قابل درک است.
۱۳ شهريور ۱۳۹۷
از توضیحات جامع شما سپاسگزارم
۱۳ شهريور ۱۳۹۷
از توضیحات جامع شما سپاسگزارم
۱۳ شهريور ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
کتابی ماندگار، متفاوت و تاثیر گذار که همچون نامش یک بافته گرانسنگ ابدی است...
ترجمه ای که از این کتاب توسط نشر مرگز به چاپ رسیده بسیار دقیق و روان و توام با مسئولیت پذیری مشهود مترجمان در کارشان است
۱۲ شهريور ۱۳۹۷
میشه لطفا کمی درباره محتوای کتاب توضیح بدین؟
۱۳ شهريور ۱۳۹۷
بله، حتما.
در بخش نقد کاربران نوشته ای منتشر کردم که خوشحال میشم اگر بتونه به شما کمک کنه.
۱۳ شهريور ۱۳۹۷
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید