دیوار شهر کتاب، دیواری‌است برای گفت‌وگوی علاقمندان به کتاب و کتابخوانی و نوشتن درباره علاقه‌مندی های مشترک
برای نوشتن و فعالیت در دیوار شهر کتاب به سیستم وارد شوید
کتابی تا این حد تلخ , کمتر در جهان ادبیات سابقه داشته است . دلیل اصلی آن هم این است که کمتر نویسنده تا این حد هم به سران جنگ هم به قربانیان آن نزدیک بوده است . مالاپارته سروانی است که در طول جنگ به بسیاری از کشور های تحت اشغال آلمان نازی و ایتالیای فاشیست سفر میکند , به کاخ های نمایندگان و فرمانده ها و شاهزادگان میرود و در عین حال از وضعیت ... دیدن ادامه » قشر آسیب دیده به خوبی مطلع است . توصیفات مالاپارته از فضا , از جنگ , از آدم ها و حتی احساسات رنگی شاعرانه دارند و آن گوشه و کنایه های نابی که نسبت به سران جنگ و ماهیت آن میزند , نشان دهنده هوش استثنایی نویسنده است .
کتاب قربانی در اصل یک مجموعه یادداشت است نه یک رمان . مالاپارته مشاهداتش از جنگ را به صورت جسته گریخته تعریف میکند و این از جمله جذابیت های این کار است . کتاب مالاپارته کتابی شدیدا متأثر کننده و وحشتناک است . کتابی که به ما نشان میدهد در زمان وقوع فاجعه , میتوانیم به چه موجوداتی تبدیل شویم .
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
یک اثر غیرخطی , ظریف ولی نه چندان پیچیده با غافلگیری های خاص گرین . گراهام گرین به دقت شخصیت های داستان را پرورانده و درباره انگیزه های روانی آنها به خوبی نوشته است . داستانی جذاب با محور های عشق , نفرت و شاید مهمترین آنها : خدا . تقریبا میتوان گفت گراهام گرین از آن دسته نویسنده هایی است که کمتر دچار تکرار شده و اکثر داستان هایش با یکدیگر متفاوت هستند .[هرگز ... دیدن ادامه » نفهمیدم چرا مردمی که میتوانند مساله بسیار بعید خدای شخصی را دربست بپذیرند در پذیرفتن یک شیطان شخصی درنگ میکنند.


آدم تا زمانی که رنج می برد زنده است.]
ناهید اخوان و فاطمه خیاطی این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
ایدئولوژی شیوه دلفریت و غلط اندازی برای ارتباط با جهان است . به انسان ها توهم هویت , کرامت و اخلاق می دهد , اما در واقع راه را برای دست کشیدن از همه آنها هر چه هموار تر می کند.

در دل ایدئولوژی گرایشی طبیعی برای جدا کردن خودش از واقعیت و خلق جهانی از ظواهر و تبدیل شدن به یک آیین وجود دارد.

زیستن ... دیدن ادامه » در دایره حقیقت , تافته ای است مستقیما بافته در زیستن در چنبره دروغ .


یک نظام بهتر خود به خود تضمینی برای یک زندگی بهتر نیست . در واقع برعکس : فقط با ایجاد یک زندگی بهتر است که یک نظام بهتر پرورانده میشود .

گاهی اوقات برای درک حقیقت باید به قعر تیره بختی ها برویم , همانطور که برای دیدن ستاره ها در روز روشن هم باید به قعر چاه رفت.

میان اهداف نظام پساتوتالیتر و اهداف زندگی مغاکی عمیق وجود دارد: زندگی در ذات خودش در مسیر تکثر، تنوع، خودساختگی، و خودسامانی و در یک کلام در مسیر تحقق آزادی‌اش به پیش می‌رود، حال آنکه نظام پساتوتالیتر خواهان همرنگی، همسانی، و نظم و انضباط است. زندگی همیشه در جنب و جوش است تا ساختارهای تازه و غیرمحتملی را خلق کند، حال آنکه نظام پساتوتالیتر می‌کوشد محتمل‌ترین وضعیت‌ها را به زندگی تحمیل کند.


پرسش واقعی این است که آیا آن آینده درخشان تر واقعا همیشه این همه دور از ماست ؟ نکند برعکس , این آینده مدت هاست که همین جا پیش روی ماست و فقط چشم های بسته و ضعف ما نگذاشته است آن را در اطرافمان و در درونمان ببینیمد, و نگذاشته است آن را بپرورانیم و به ثمر بنشانیم؟
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
ماجرای این کتاب از آن دسته ماجراهای تقریبا بینظیر در ادبیات کاتولیکی یا بطور کلی ادبیات هست , از آنهایی که کمتر احتمال دارد فراموششان کنیم . ماجرای کشیشی میخواره و نه چندان مبادی آداب کلیسا . کشیشی بزدل و سست ایمان ولی نه بی ایمان که همواره مجبور به فرار است ... نه فقط از دست ماموران بلکه از همه چیز ...
نکته جالب برای خودم درباره این کتاب ... دیدن ادامه » این بود که درباره بخشی از تاریخ قرن 20 مکزیک بود که من اصلا از اتفاقات آن خبر نداشتم . پس از خواندن این کتاب به خودم سرکوفت میزدم که چرا زودتر نخوانده بودمش. نثر گرین بسیار روان و سرگرم کننده و پر از نیش و کنایه است . این کتاب در کنار کونسول افتخاری , کتاب های محبوب گرین از میان تقریبا 60 کتابش بودند . با وجود استقبال فراوان منتقدین از این کتاب , کلیسای کاتولیک خیلی روی خوشی به این رمان نشان نداد.
ترجمه این کتاب هم روان هست فقط افرادی که اطلاعات عمومی چندان وسیعی ندارند بهتر است گوگل دم دستشان باشد چون ترجمه این کتاب فاقد پاورقی ها و توضیحات تکمیلی هستند ( به جز چند مورد نادر ). در نهایت هم مقاله ای از بهاالدین خرمشاهی درباره گرین و کتابش ضمیمه شده است .
امیرحسین آل‌عوض این را خواند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
این کتاب یک اتوبیوگرافی طنز با کاریکاتور های جالب نوشته جیمز تربر , طنز نویس و هجو نویس پرطرفدار آمریکایی هست که بسیاری از منتقدان به او لقب بزرگ ترین طنز نویس آمریکایی بعد از مارک تواین رو داده اند . در بین کتاب های خودزندگینامه و خاطرات , این کتاب از محبوبیت خیلی زیادی برخورداره و نویسندگان بزرگی مثل ارنست همینگوی و تی. اس. الیوت و دوروتی ... دیدن ادامه » پارکر از طرفداران پروپاقرص این کتاب بودن . برای افرادی که قوه تخیل قوی دارند و می توانند به خوبی تصویر سازی ذهنی داشته باشند , کتاب واقعا خنده داری هست و این در حالی هست که نقد های ظریفی هم به جامعه آمریکایی زمانه خودش میکنه.
امیرحسین آل‌عوض این را خواند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
روایتی که بازمیگویم به واقعیت وفادار خواهد بود, یا حداقل با آنچه شخصا از واقعیت به خاطر دارم , که راستش هر دو یکی است .

گفت دوست دارد تنهایی پیاده روی کند . یاد یکی از شوخی های شوپنهاور افتادم و جواب دادم : من هم همینطور. میتوانیم دوتایی تنها به پیاده روی برویم.

ابد, ... دیدن ادامه » کلمه ای است که به زبان آوردنش برای انسان ها ممنوع است .

او مرد هوشمندی بود , اما عادت داشت همه چیز را جدی بگیرد , از جمله همایش ها و کل جهان را , که چه بسا چیزی بیش از مزاحی کیهانی نبود .
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
کتاب پر بود از دیالوگ های بجا و توصیفات شاعرانه . در قلم توانای مارکز و روانی و دقت ترجمه میرعباسی هم شکی نیست. درباره سبک کتاب هم باید گفت به شیوه رئالیستی نوشته شده پس اگر میخواید کتابی مثل صد سال تنهایی که به شیوه رئالیسم جادویی نوشته شده بخونید , این کتاب رو پیشنهاد نمیکنم . و با وجود تمامی نقاط قوت کتاب , خواندن این کتاب به دلیل تصنعی ... دیدن ادامه » بودن عشقی که مطرح میکنه , چندان برای من جذاب نبود و من وقایع نگاری مرگی اعلام شده رو به این کتاب ترجیح میدم.
امیرحسین آل‌عوض و فاطمه خیاطی این را خواندند
شیما سعادتی این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
چی؟کشیش؟...لازم نیست.... پول زیادی که ندارید؟.... من گناهی ندارم!خداوند بدون کشیش هم باید ببخشد.... خودش میداند چقدر رنج برده ام! اگر هم نبخشد, مهم نیست!....
امیرحسین آل‌عوض این را خواند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
وقتی دفتر خاطرات مینویسیم, این کار خطرناک است چرا که در بیان هر چیز اغراق میکنیم , گوش به زنگیم و مدام حقیقت را جعل میکنیم.

کمتر پیش می آید که آدم تنها خنده اش بگیرد.

پس ... دیدن ادامه » من گذشته ام را جا گذاشته ام ؟ آدم گذشته اش را توی جیبش نمیگذارد. باید خانه ای داشته باشد تا آن را مرتب بچیند . من فقط پیکرم را دارم . مردی یکه و تنها که جز پیکرش چیزی ندارد , نمیتواند خاطراتش را نگه دارد . خاطرات از میانش می گذرند . جای گله نیست . خودم خواستم آزاد باشم.


بیزاری از انسانها به اندازه دوست داشتنشان ناممکن است.

آدمها, باید دوستشان داشت. آدمها در خور ستایش اند . دارم بالا می آورم.

دل بستن به دیگری کار بزرگی است. باید توانا, با گذشت و کور بود...
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
رمان جالبیه به خصوص اینکه اطلاعات زیادی درباره استثمار کشور آمریکای مرکزی و جنوبی از جمله گواتمالا میده و همینطور نحوه برخورد مردم در برابر استثمار کنندگان هم حائز اهمیت هست .
فاطمه خیاطی این را خواند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
اثر واقعا تاثیر گذاری بود . اینکه گذشته و توقعات و خطا ها و آرزوهایی که به آنها نرسیدیم چطور باعث زوال آدم ها میشن رو به خوبی شرح میده . نکته اصلی این کار عدم تطابق دو شخصیت اصلی با واقعیت های موجود بود ولی وقتی هر کدام واقعیت رو پذیرفتن , هر چند تلخ ولی به رستگاری رسیدند.


[ ... دیدن ادامه » هر بار تصمیم قاطع گرفتم که زندگیم رو بی خودی هدر ندم , اما هر بار که بر میگردم اینجا , متوجه میشم که تنها کاری که کردم این بوده که زندگیم رو هدر داده م .

همیشه همین رو میخواستم . یه آپارتمان از خودم داشته باشم , یه ماشین و یه مشت زن . با این همه باز هم منِ لعنتی تنهام.

میدونی رمز کارش چی بود؟ می دونست چی میخواد , رفت دنبالش , بهش رسید! زد به جنگل , وقتی اومد بیرون , در بیست و یک سالگی ثروتمند بود! دنیا یه جور صدفه , منتها تو رخت خواب نمیشه بازش کرد!

آدم شوخ رو شاید همه دوست داشته باشن , اما کسی پول دستش نمیده.

هیچ مردی احتیاجش فقط یه حقوق مختصر نیست.

مرگ فروشنده - آرتور میلر ]
امیرحسین آل‌عوض این را خواند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
کافی هست که فقط فصل اول رو بخونید تا متوجه بشید فاکنر چقدر نابغست. این کتاب واقعا محشر بود و تلخ و پیچیده و واقعی . دقیقا همون چیز هایی رو داره که یک رمان خوب باید داشته باشه . در پایان هم آقای صالح حسینی چند مقاله خوب درباره آثار فاکنر و خشم و هیاهو تالیف و ترجمه کرده که خواندنشون خالی از لطف نیست . به شدت پیشنهادی


[ انسان مساوی است با ... دیدن ادامه » حاصل جمع بدبختی هایش. ممکن است گمان برند که روزی بدبختی خسته و بی اثر میشود , اما آن وقت خود زمان است که سرچشمه بدبختی ما خواهد شد - خشم و هیاهو - فاکنر ]
امیرحسین آل‌عوض این را خواند
بیژن امامی‌پور این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
آن گاه که جدایی ابدی را
چون سیماب سردی مینوشم
دستت را به من بده و ترکم مکن
و ... دیدن ادامه » تا خانه آخر بدرقه ام کن.

بر مزار من بایست
به سان پرتو روز
قدری دیگر تا تاریکی با من باش
حتی اگر با سه آرشین اختلاف.

دهان خوف انگیز کارا
با تبسم به ملاقاتمان می آید
و با نگاه های کور دوزخی اش
روح را عریان میکند.
امیرحسین آل‌عوض این را خواند
nafise nasiri این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
در حوزه فاعلیت درون ذاتی , حقیقتی که زندگی نشود اصلا حقیقت نیست .

حقیقت نه نتیجه تطابق یا انطباق تفکر و وجود بلکه محصول قسمی گذار از تفکر به وجود است.


تذکار ... دیدن ادامه » رو به سوی گذشته دارد اما تکرار رو به سوی آینده دارد . تذکار حقیقت را در قاب معرفت می‌جوید اما تکرار نوعی از حقیقت را تولید میکند که به زندگی تعلق دارد.

از مقدمه کتاب تکرار
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
دست و پا زدن در زندگی برای فقط کمی طعم خوشبختی را چشیدن که در نهایت هم به آن نمیرسند و تنهایی ها در حضور دیگران و نشان دادن تقلبی بودن هر چیز , از عشق به هم نوع تا عشق به جنس مخالف یا عشق به شغل و... در جامعه مدرنِ جنگ زده به روایت استادانه همینگوی . روایت نسل گمشده و سرگردان . از نظر بسیاری از نویسندگان و منتقدان بزرگ این اثر در کنار پیرمرد ... دیدن ادامه » و دریا ( و حتی بالاتر از وداع با اسلحه ) جزو بهترین کار هایی است که همینگوی نوشته است .
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
جهنمی پر از دو راهی ها , دو دلی ها , ایمانی که متزلزل میشود و انتظار و انتظار و انتظار...
کار زیبایی بود.
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
راز هایی هم هست که میکوشیم تا آنجا که ممکن است از چشم دیگران پنهان بماند . مثل آدم شش انگشتی که دائم انگشت ششمش را پنهان میکند .


رفتار ... دیدن ادامه » و گفتار آدمها چیزی نیست جز پوششی برای پنهان کردن آنچه که در خیالشان می گذرد.


روال عادی زندگی من گویا این بود که هیچ چیز به روال عادی خود برنگردد.
جمله ی آخر برام جالب بود.
۱۹ بهمن
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
این کار جزو آثار کمتر شناخته شده اشتاین بک هست و از نظر ظرافت داستانی و تکنیکی در مقام های پایین تری نسبت به خوشه های خشم , شرق بهشت و موشها و آدمها و ... قرار میگیره . با تمام اینها کماکان روانی قلم و توصیفات خوب پابرجاست هر چند که بنظرم من بخش های اول داستان رو زیادی طولش داد و این کار ( شاید ) در قالب داستان کوتاه بازخورد های بهتری میگرفت. ... دیدن ادامه » ترجمه هم بد نبود اما خیلی بهتر بود که دیالوگ ها رو عامیانه ترجمه میکرد همان طور که اکثر مترجمان اشتاین بک این کار رو میکنند .
این کار درونی ترین اثری بود که تابحال از این نویسنده خوندم و دغدغه اکثر شخصیت های داستان فرار از وضعیت موجود به وضعیت نه چندان مطلوب بود . چیزی که کار اشتاین بک رو ارزشمند میکنه حقیقی نشون دادن آدم هاست و اینکه همه در رویاهاشون چیز های چندان زیادی نمیخوان ولی با وجود این بهشون نمیرسن. برای فهمیدن چرای این موضوع بهتره کار هاش رو مطالعه کنین .
مینا مکوندی و فاطمه خیاطی این را خواندند
خسرو پرویز این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
عجب رمانی! عجب ترجمه ای ! عالی بود.
اسم کتاب منو یاد کتاب "گزارش یک مرگ" انداخت! آیا همون کتابه؟
۱۲ بهمن
بله خانم گلستان پیشتر این کتاب رو از متن فرانسه با عنوان گزارش یک مرگ ترجمه کرده ان ولی ترجمه میر عباسی از متن اصلی , دقیق تر و روان تر هست . اگه مطالعه نکردین این ترجمه رو پیشنهاد میکنم
۱۲ بهمن
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
مجموعه خوبیه . شامل مقالاتی ادبی و سیاسی از چند نویسنده و نظریه پرداز بزرگ که خوش خوان و تقریبا همه فهم هست و پیچدگی خاصی نداره . این مقالات که توسط عبدالله کوثری ترجمه شده اند , قبلا در مطبوعات مختلف طی بیست سال چاپ شده اند و این کتاب صرفا گرد آوردی مطالب پیشین هست .
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
ادبیات آمریکای لاتین از خاص ترین ها یا شاید خاص ترینِ دنیای ادبیات هست . فوق العاده دلچسب و خواندنی
مینا مکوندی این را خواند
خسرو پرویز این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
تجربه متفاوتی خواهد بود برای افرادی که فقط کلاسیک خوندن . واقعا نیاز هست به نویسندگانی مثل دوراس , روب گریه , کلود سیمون و ناتالی ساروت و ... بیشتر توجه بشه
خسرو پرویز و مینا مکوندی این را خواندند
ممنون برای معرفی.
۲۹ دى
ممنون که مطالب من رو میخونین
۲۹ دى
اینجا هستم بیشتر برای خواندن :)
۰۱ بهمن
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
شاهکاره این کتاب واقعا . از نظر ارنست همینگوی جزو برترین آثار داستانی هست . واقعا برخی از صحنه ها اوج درام و حماسه هستند و شما رو میخکوب میکنن
مینا مکوندی این را خواند
خسرو پرویز این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
این کتاب شاید نقدی است بر توتالیتاریسم و استبداد و دیکتاتوری تاریخی - سنتی حاکم بر جوامع اَتُمیزه شده و مثله شده مثل جامعه کرد . شاید این خانواده محصور در این خانه استعاره ای از جوامعی است که در نتیجه فشار و دیکتاتوری بیش از حد , به نکبت خو گرفته اند به گونه ای که بدون اطاعت از آن نمیتوانند ادامه دهند .
مینا مکوندی این را خواند
خسرو پرویز این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
تعجب برانگیز نیست که به پسرش میگن شاعر سینما . اندری تارکوفسکی یکی از بهترین کارگردانان تاریخ سینما نمیتونست بدون داشتن چنین پدری که شعر را تا این حد عمیق درک کرده , به چنین مقامی برسه و فیلمی مثل آینه یا استاکر خلق کنه . شعر های پدر من رو یاد فیلم های پسر می اندازه و بالعکس . اشعار فوق العاده زیبایی هستن
خسرو پرویز و مینا مکوندی این را خواندند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
دریچه ای به زندگی شخصی , عقاید ادبی سیاسی یا عادت های نوشتن برخی از بزرگ ترین نویسنده ها مثل همینگوی یا گراهام گرین. بسیار خوندنی
مینا مکوندی این را خواند
خسرو پرویز و عبدالصالح پاک این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
اصلِ کتاب رمان درخور اعتنایی هست اما نه این ترجمه که کتاب رو سلاخی کرده . این نسخه با ترجمه گلناز غبرایی که به صورت افست چاپ میشه تقریبا 70 80 صفحه اختلاف داره
مینا مکوندی این را خواند
خسرو پرویز این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
در واقع میشه گفت شامل یک داستان یک سخنرانی و یک جستار هست این کار . خواندن پاموک رو با این کار شروع کردم و برام دلچسب بود . واقعا پاموک نویسنده ای فراتر از انتظار من بود . و در اکثر کارهاش هم پدری حضور داره که به خاطر مسائلی از علایقش دست کشیده و گویا این نویسنده رو خیلی آزار میده و در این کتاب هم صریحا اعلام میکنه که پدر خودش هم چنین سرنوشتی ... دیدن ادامه » داشته .
مینا مکوندی و فاطمه خیاطی این را خواندند
خسرو پرویز این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
این کتاب گزیده ای از مجموعه داستان دره دراز هست . با این حال کم و بیش میشود گفت که این چهار داستان بهترین های آن کتاب بودند . برای من خواندن اشتاین بک همیشه لذت بخش است . نثر او بی تکلف , روان و بسیار تصویر ساز است . انقدر تصویر ساز که انگار صحنه در آنِ واحد خلق میشوند و ما آن ها را به وضوح میبینم , میشنویم یا لمس میکنیم . هر چند که اشتاین بک ... دیدن ادامه » به خاطر رمان هایش مشهور است در داستان کوتاه هم از مدعی های بزرگ است و کماکان میتواند با همینگوی و فاکنر مچ بیاندازد.
خسرو پرویز و مینا مکوندی این را خواندند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
کلا این سری از کار های افق رو سال ها پیش خوندم و اکثر این کار ها هم متون خلاصه شده نسخه اصلی هستند . اما این نکته رو هم باید گفت که به شکل استانداردی کوتاه شدن و برای کودکان و نوجوانان مجموعه خیلی خوبیه . کلبه عمو تام هم بهترین کار این مجموعه است از نظر من
مینا مکوندی این را خواند
خسرو پرویز ، فاطمه خیاطی و پارمیدا پرمهر این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
صفحه 1 از 3