:  ثالث
:  ۹۴۳
دیوار این ناشر | کل دیوار
دیوار شهر کتاب، دیواری‌است برای گفت‌وگوی علاقمندان به کتاب و کتابخوانی و نوشتن درباره علاقه‌مندی های مشترک
برای نوشتن و فعالیت در دیوار شهر کتاب به سیستم وارد شوید


Farzam Pooralhoseini این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
افتخار نبوی نژاد عزیز خاطره ساز ترجمه های قوی از آثار لویی فردینان سلین... از تو انتظار نداشتم که دست به کاری غیرحرفه ای بزنی... نشان می دهد که برخی از مترجمها فقط برای بازار کار می کنند...عطش نشر ثالث و مرکز برای پول در آوردن از این اثر، به حدی بود که نگذاشتند نسخه اصلی روسی این اثر به دست مترجمانی نظیر آبتین گلکار یا حمیدرضا آتش بر آب برسد.
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
«یکی ذاتاً رئیس است. کاریش نمی‌شود کرد. اما تو می‌توانی تصمیم بگیری کجای دلت بگذاریش...»
امیرحسین آل‌عوض و پارمیدا پرمهر این را خواندند
fatemeh mozaffarpour و مینا مکوندی این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
می‌گوید بهترین سیستم زندگی این است که هر روز چیزی بکاری و فردا به عشق نتیجه بیدار شوی هی سربزنی ببینی جوانه زده یا نه. هی زنگ بزنی ببینی با وامت موافقت شده؟ فلانی می‌آید سر معامله؟ پی ساختمان قندهاری کنده شده؟ مجوز شهرداری صادر شده؟ طوری تعریف می‌کرد که آب از لب و لوچۀ شنونده سرازیر می‌شد و باورش می‌شد که دلهره چه صفایی دارد!
مینا مکوندی این را خواند
fatemeh mozaffarpour ، امیرحسین آل‌عوض و پارمیدا پرمهر این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
در هر کجا که توده هایی وجود داشته باشند که به دلایلی به سازمان سیاسی گرایش پیدا کرده باشند ،شکل گیری جنبش های توتالیتر (تمامیت خواه دارای ایدئولوژی) ،امکان پذیر است. این توده ها، بر اثر آگاهی از یک مصلحت مشترک، گردهم نمی آیند. آنها فاقد آن احساس تمایز طبقاتیِ ویژه ای اند که در هدف های معین و محدود و دسترسی پذیر بیان میشود.
اصطلاح توده ها ،تنها به آن مردمی اطلاق می شود که ماهیتاً چیزی بیشتر از مجموعه ای از انسان های بی هویت و بی تفاوت نیستند. در نتیجه نمی توان آن ها را در سازمانی مبتنی بر مصلحت مشترک ، یا در احزاب سیاسی و حکومت های محلی یا در سازمان های حرفه ای و اتحادیه های کارگری ، متشکل کرد. این مردم، به گونه ای بالقوه ،در هر کشوری وجود دارند و اکثریت عظیم افرادِ خنثی و از نظر سیاسی بی تفاوتِ کشور را تشکیل می دهند که نه به حزبی می پیوندند و نه حتی به پای صندوق های رأی می روند.

متن ... دیدن ادامه » از کتاب "توتالیتاریسم"
اثر هانا آرنت
ترجمه محسن ثلاثی
نشر ثالث
صفحه 48
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید


«... شکست نهایی لویی چهاردهم ناشی از خطاهای متعدد استراتژیک نبود بلکه نتیجهٔ تغییر جایگاه نسبی فرانسه در نظام سیاسی اروپا بود که با ظهور انقلابی‌های ۱۶۴۰ و ۱۶۸۸ انگلستان حاصل شده بود. علت را باید در ظهور اقتصادی سرمایه‌داری انگلستان و تحکیم سیاسی دولت آن در اواخر سدهٔ هفدهم دانست که از حکومت استبدادی فرانسه حتی در دوران صعودش «پیشی گرفت». فاتحان واقعی جنگ بر سر جانشینی تاج و تخت اسپانیا تجار و بانکداران لندن بودند: امپریالیسم جهانی بریتانیا با این جنگ آغاز شد. حکومت فئودالی فقید اسپانیا توسط همتا و رقیب فرانسوی‌اش به کنم دولت بورژوازی نوبالیدهٔ هلند به زیر کشیده شد. حکومت فئودالی فقید فرانسه در مسیر خود توسط دو دولت سرمایه‌داری با قدرتی نابرابر -انگلستان و هلند- با هم‌دستی همتای اتریشی‌اش متوقف شد...»


کتاب ... دیدن ادامه » تبارهای دولت استبدادی
پری اندرسون
ترجمه حسن مرتضوی
نشر ثالث
صفحات ۱۵۳-۱۵۲
مینا مکوندی این را خواند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
فهمیدن به این معنا نیست که امر سهمگین انکار شود، یا آنچه بی‌مانند است با مانندهایی مقایسه شود یا پدیدارها با کمک قیاس‌ها و تعمیم‌ها توضیح داده شود، به گونه‌ای که تکان‌دهندگی واقعیت و شوک‌آوریِ تجربه دیگر احساس نشود. بلکه فهمیدن یعنی باری که در پی رخدادها بر ما تحمیل شده است بررسی، و آگاهانه حمل شود، و در این میان نه وجود آن انکار شود و نه خاضعانه در برابر وزن آن سر خم کرد، چنانکه انگار هر آنچه یک بار رخ داده تنها به این صورت و نه به گونه‌ای دیگر می‌توانسته است رخ دهد.
خلاصه: فهمیدن یعنی خویش را با دقت و غیر‌مغرضانه در معرض و مقابل واقعیت قرار دادن، حال این واقعیت هر چه هست یا بوده است.کتاب« ... دیدن ادامه » عناصر و خاستگاه‌های حاکمیت توتالیتر: یهودی ستیزی»
اثر هانا آرنت
ترجمهٔ مهدی تدینی
نشر ثالث
صفحهٔ ۲۷

مینا مکوندی این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
بخشی از محتوای واقعاً تاریخیِ قرن نوزدهم این است که انبوهی از ایدئولوژی‌هایی را پدید آورده است که همگی تظاهر می‌کنند کلید بزرگی برای معمازدایی از تاریخ بشر در دست دارند، اما در واقعیت همگی آن‌ها هیچ نیستند مگر تلاش‌هایی تمام عیار برای گریختن از مسئولیت سیاسی برای عملکرد‌ها و رخداد‌های سیاسی. در این معنا، ایدئولوگ‌های قرن بیستم سوفیست‌های جهان مدرنند.
اما میان سوفیست‌های جهان باستان و سوفیست‌های جهان مدرن تفاوتی اساسی وجود دارد. کافی است به یاد آوریم افلاطون در مبارزهٔ معروفش در برابر سوفیست‌ها آن‌ها را متهم می‌کرد به این که هنرشان در این نهفته است که عقل را با برهان سحر می‌کنند (رسالهٔ فایدروس)؛ برهان‌هایی که فی نفسه هیچ ربطی به حقیقت ندارند و هدفشان تنها این است که عقایدی ایجاد کنند که بر حسب سرشت خود تغییرپذیرند و تنها تا زمانی اعتبار دارند که معقول به نظر می‌رسند ( رسالهٔ تئه‌تتوس). از دیگر سو، به گفتهٔ افلاطون، عقاید امتیازی تعیین کننده در برابر حقیقت دارند: نیروی متقاعدسازی در عقاید نهفته است، و نه در حقیقت( رسالهٔ فایدروس) . بنابراین، اگر بخواهیم حرف افلاطون را بپذیریم، اینطور به نظر می‌رسد که گویی مسئلهٔ سوفیست‌های باستان این بوده است که برهان‌هایشان با آسیب زدن به حقیقت، پیروزی‌ای موقت به دست آورد. در مقابل، مسئلهٔ ایدئولوژی‌های مدرن همواره این است که با آسیب زدن به خود واقعیت پیروزی‌ای دائمی به دست آورند. می‌توان گفت، یکی شأن اندیشهٔ انسانی را ویران میکند، در حالی که دیگری می‌کوشد شأن انسان کنشگر و واقعیت تاریخی‌اش را نابود کند .


کتاب ... دیدن ادامه » عناصر و خاستگاه‌های حاکمیت توتالیتر
اثر هانا آرنت
ترجمه مهدی تدینی
نشر ثالث
صفحات ۴۶ و ۴۷
مینا مکوندی این را خواند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
حتما یک بار امتحان کنید. سورپرایز میشید.
مینا مکوندی این را خواند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
یک کتاب در مورد جنگ و منافقین بود و به نظر من کتاب جذابی نبود
مینا مکوندی این را خواند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
فکر نکنم بشه این کتاب رو دوست نداشت. مگه اینکه بخوایم از حقیقت فرار کنیم و توی حباب فانتزی های خودمون زندگی کنیم.
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
در کل کتاب خوبی بود. من دوست داشتم. نقطه قوت این کتاب از نظر من اون انگیزه ایی بود که نویسنده به آدم میده و در اوج بدبختی و بیچارگی باز هم از زندگی دست نکشیدند و رستگار شدند. نقطه ضعف هم از نظر من اصرار نویسنده روی همین موضوع بود . یعنی تنها و تنها بیان سختی ها و نا امیدی ها. قطعا کور سوی امیدی وجود داشته و به نظر من نویسنده باید به این احساسات ... دیدن ادامه » هم میپرداخت.
مینا مکوندی و محمد مبینی این را خواندند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
کتاب معمایی و داستان های جنایی با نویسندگی آگاتا کریستی نیازی به تعریف نداره و شما رو میخکوب داستان میکنه
فاطمه خیاطی و مینا مکوندی این را خواندند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
خیلی گرون گذاشتید قیمتشو.این کتاب که ۹۸ تومنه
مینا مکوندی این را خواند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
رفیق سیمونوویچ فکر کردی اگه چیزی بر علیه ما ننویسی و خط قرمزها را رعایت کنی شایسته دریافت کلاه پوستی هستی، نه رفیق اگه میخوای جزو ما باشی باید مثل ما فکر کنی، فقط بر علیه ما نبودن کافی نیست
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
دوستان عزیز خوشحال میشم این متن رو مطالعه بفرمایید و نظراتتون رو بنویسید.
این داستان کوتاه یکی از 65 داستانهای این کتاب است، چنین قصه هایی فقط از ذهن هنرمندانه میاد، من با خوندنش فکر میکنم علاوه بر قصه میتونه فیلم کوتاه هم باشه :) هم فضا سازی داره، هم پیام داره، هم تعلیق داره، هم پایان بندی داره... آیا با من موافقید؟

سهره ... دیدن ادامه » با کرمی که به نوکش گرفته بود به آشیانه اش برگشت، اما جوجه هایش را در آشیانه ندید، آیا از آن بالا افتاده بودند؟ نه. در غیاب او کسی آن ها را برداشته بود. سهره شروع کرد به جستجو و مدام به خود میگفت: حتما توانسته اند پرواز کنند، پریده اند و بعد هم گم شده اند. اما در جنگل هیچ صدایی نبود، هیچ کس هم به صدای او جوابی نمی داد. شب ها و روزها از این درخت به آن درخت می پرید، نه می خوابید و نه چیزی میخورد، بوته ها و حتی آشیانه ی دیگر پرنده ها را هم جستجو می کرد. تا اینکه روزی گنجشکی صدای فریادهای او را شنید و گفت: به نظرم می آید که جوجه هایت را در خانه ی یک دهاتی دیده ام.
سهره سرشار از امید و با نیرویی بیش تر پرواز کرد و به خانه ی دهاتی رفت. روی بام نشست، از هیچ پرنده ای خبری نبود. به حیاط رفت، آن جا هم خالی بود. اما وقتی سرش را بلند کرد، زیر پنجره ای قفسی دید که به دیوار آویزان کرده بودند و جوجه هایش را در آن زندانی دید. جوجه ها هم که به میله های قفس چسبیده بودند او را دیدند، از او خواستند از قفس بیرونشان بیاورد.
سهره با چنگ و نوکش سعی کرد میله ها را کنار بزند، اما موفق نشد و آن جا را با اشک و غصه ترک کرد. فردای آن روز، سهره دوباره به کنار قفس برگشت، باز نگاهی به جوجه هایش انداخت و با نوکش از میان میله ها به آن ها علفی داد تا بخورند. علف گیاهی سمی به نام "فرفیون" بود و جوجه ها بر اثر سم آن گیاه از دنیا رفتند.
شعار سهره این بود: " آزاد زیستن یا مردن "
سلام.
اگر اقدام نهایی سهره رو فقط از این زاویه در نظر بگیریم که نویسنده پیام خودش رو با نهایت اثرگذاری خواسته منتقل کنه، پایان خوبی رو برای داستان طراحی کرده و به "آزادی" یا "آزادگی" ارزش والایی داده.
۰۷ مرداد
پرنده فروشی شغل نیست بلکه ظلمه
۱۸ آبان
آقای اسدی با نظر شما موافقم، ممنون از پیامتون.
۰۱ آذر
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
جامعه شناسی بدن شاید در کشور ما زیاد جا نیوفتاده باشه ولی یکی از جذاب ترین حوزههای جامعه شناسی هستش این کتاب یکی از بهترین کتابهایی که ترجمعه شده
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
بسیاری از بخش‌های کتاب شوکه کننده و تأمل برانگیز بود.
تاریخ همه چیز را عیان خواهد کرد...
سِیّد عِرفان باقِری این را خواند
سال گذشته این کتاب رو یکی از دوستانم به من قرض داده بود، داستان یا در واقع حقیقت خیلی غم انگیز و رنج آوری بود
۲۶ تير
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
به قدر کافی زندگی نکرده بودم که به قدر کافی تجربه به دست آورم
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
- بچه یی که پدرش پلیس باشد، مثل این است که دو برابر بقیه، پدر داشته باشد.
- تنها چیزی که برایم جالب بود، این بود که بدانم محمدی که صحبتش بود من بودم یا نه، اگر من بودم، پس ده سال نداشتم و چهارده سال داشتم و این خودش مهم بود. چون اگر چهارده سال داشتم دیگر بچه نبودم و این بهترین چیزی است که می شود برای کسی اتفاق بیافتد.
- آقای هامیل می گوید ... دیدن ادامه » که بشریت ویرگولی است در کتاب قطور زندگی و وقتی پیرمردی چنین حرف چرندی می زند دیگر واقعا نمی دانم من چه می توانم اضافه کنم.
فاطمه خیاطی این را خواند
بهروز آدینه این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
اوضاع رزا خانم داشت بیش از بیش خراب می شد و نمی دانم چطور بگویم که وقتی آدم فقط برای زجر کشیدن زنده باشد، چقدر غیرعادلانه است. وضع بدنش دیگر به درد نمی خورد و وقتی یک چیزش خراب نبود، چیز دیگرش عیب می کرد، همیشه هم این جور بلاها سر پیرهای بی دفاع می آید...
آقای شارمت یک حلقه ی گل مخصوص عزا برایش فرستاده بود، چون نمی دانست که آقای بوافا مرده ... دیدن ادامه » است بلکه فکر می کرد رزا خانم مرده، مثل همه که از روی نیت پاک، چنین آرزویی را برای رزا خانم می کردند، و این باعث خوشحالی رزا خانم شده بود و امیدوارش کرده بود چون اولین بار بود که کسی برایش گل می فرستاد.
امید کرمی این را خواند
Zelda link و فاطمه خیاطی این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
این کتاب برای کسانی که به تاریخ روسیه علاقه مند هستند جالب خواهد بود. گرچه باید به این نکته اشاره کنم که مطالب کاملا زنده هستند طوریکه به نظر خواننده می رسه انگار مصاحبه شوندگان در مقابلش نشسته اند. کلمات خارج از اخلاق و توصیف بی پرده جنایت نیز زیاد دیده میشه که شاید برای برخی خوانندگان جالب نباشه ولی باعث زنده بودن کامل نوشته و تاثیرگذاری ... دیدن ادامه » حداکثری هست.
مینا مکوندی این را خواند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
کتاب را بیشتر مجموعه ای از نوشتارهای از دل برآمده و گاه و بی گاه نویسنده در حوزه اجتماعی دیدم. در عصر سرعت، تلنگرهای عمیقی به "دل" و زندگی فردی و اجتماعی افراد میزند که به نظرم جای خالی اش بسیار احساس می شود.
کتاب روان و سهلی ست که روی آدم تاثیر مثبتی میگذارد و اگر بخواهم به کسی که شاید خیلی هم اهل مطالعه جدی نباشد هدیه بدهم به کاش ... دیدن ادامه » رنجی کم کنیم فکر خواهم کرد.
فاطمه خیاطی این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
نوشتن ترسیم دری است بر دیواری غیرقابل عبور و سپس گشودن آن در.
پیراهنی سفید در جارختی فلک. از رختشویخانه مرگ بیرون آمده. آخرت خشکش می کند.
خدا کودکی است که قایم می شود اما در یک لحظه خود را لو می دهد، همان لحظه ای که از کنارش رد می شویم و خنده بی اختیارش را میشنویم
آرزوی کتابی را داشتم که همان گونه که نرده‌های باغ متروکی را هل می‌دهید ... دیدن ادامه » و وارد می‌شوید، آن را بگشایید
فاطمه خیاطی این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
من گاهی چیزهایی آنچنان زیبا میبینم که از اینکه مال ما نیستند، خوشحال میشوم.
احساس خوشایند ابر بودن دارم.

موسیقیدان ... دیدن ادامه » بزرگ کسی است که بعد از سالها کار، چیزی را عرضه میکند که بلبل در اولین فَوَران آوازی خود بیرون میدهد
سینه‌سرخی که دَمِ درِ گاراژ مُرده یافتیم، گرمای روزهای خوش را زیر کُرک‌هایش حفظ کرده‌ بود
خدا، قاتلی به پاکی برف است
روزهایی که در زندگی به ما داده اند، آن قدر زیادند که در عجبم چطور قدیس نمی شویم
هرروز مبارزه با فرشته تاریکیهاست، کسی که دستان یخ زده اش را جلوی چشمان ما می گیرد تا نگذارد شکوه پنهان در بدبختیمان را ببینیم.
بی شک قبرستان ابرها در آسمان است. چقدر آن قبرها باید فوق العاده باشند!
نوشتن مانند ارتکاب جنایت با با سلاح سرد است، یعنی فروکردن چاقو با دستی مصمم در قلبی بی خبر.
بیمارستانها آن قدر ما را از کاشانه مان دور می سازند که روحمان به سختی دنبالمان می کند.
فاطمه خیاطی این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
به نظر من گاهی لحن نویسنده به بی‌احترامی گرایش دارد. قرار نیست مردم عادی با تمامی مشاهیر آشنا باشند. در هر فصل و در شرح هر خانه، به نوعی تاکید شده که "اصلا نمی‌شناخت"، "اصلا نشنیده بود"، "اصلا برایش مهم نبود"، "اصلا جواب نداد"... و اگر صاحبِ خانه‌ای با ایشان همکاری نکرده، مشمول همین ادبیات شده است!
از دید منِ خواننده ... دیدن ادامه » این ضعف نوشتاری بارز بود. درواقع از تشبیهات خبرنگارانه هم به‌طور افراطی استفاده شده است.
در کل، ایده و زحمت ایشان در گردآوری و مستندسازی قابل تقدیر است، به‌ویژه عنوان کتاب.
بهار موسوی این را خواند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
افسردگی وضعیتی ناشی از فرار از رنج است و رنج حاصل تلاش برای رسیدن به رویاها. آدمی که نتواند رنج و سختی رسیدن به رویاها را تحمل کند افسرده می شود.
باران نگهداری و امیرحسین آل‌عوض این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
ما حالمان خوب نیست، چون نمیخواهیم درد بکشیم، نمی خواهیم با تمام جان رنجی کم کنیم؛ صرفا و بدون هیچ عملی می خواهیم حالمان بهتر شودو خوب شویم. فقط می خواهیم روح خودمان را آرام کنیم و برویم. اما حالمان بِه نمی شود چون گاهی حال بهتر نتیجه بی رنج شدن نیست... نتیجه رنج کشیدن با معناست، نتیجه نازک شدن از معنای رنج است!
صفحه 19
باران نگهداری و امیرحسین آل‌عوض این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
صفحه 1 از 8