:  افراز
:  ۸۵۹
دیوار این ناشر | کل دیوار
دیوار شهر کتاب، دیواری‌است برای گفت‌وگوی علاقمندان به کتاب و کتابخوانی و نوشتن درباره علاقه‌مندی های مشترک
برای نوشتن و فعالیت در دیوار شهر کتاب به سیستم وارد شوید
تـنـهـایـی فـقـط بـرازنـده ی خـداسـت.
۲۵ فروردين
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
بـعـضـی زن هـا هـمـسـر نـیـسـتـنـد فـقـط هـم بـسـتـرنـد!
۲۵ فروردين
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
از نظر من یک اثر بی نظیر بود. اثری که میتوانم بارها و بارها آن را بخوانم. شخصیت پردازی فوق العاده داشت. داستان در مورد پسری است که از مادری ارمنی و پدری کرد زاده شده و به دنبال حقیقت پنهانی که در گذشته این دو وجود دارد، می رود. جمال غریب و مترجم گرامی به زیبایی هرچه تمام تر جملات را نوشته اند.
وقتی اثر را میخواندم درد تمام وجودم را فرا می ... دیدن ادامه » گرفت. دردی که کارولین ها و ژنیار ها کشیده اند. درد و ظلمی که از تبعیض و نسل کشی ریشه دارد و انسانیت را زیر پا له می‌کند.
۱۴ اسفند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
گرلین:
من کلاً شبا از قبرستون نمی ترسم. اتفاقاً خوشم هم میاد.

ولش:
چرا؟! ... دیدن ادامه » چون فکر میکنی گردن کلفتی؟!

گرلین:
نخیر. اصلاً هم گردن کلفت نیستم. به خاطر اینکه آدم هر چه قدر هم که بدبخت و تنها باشه بازم اوضاعش از اون بدبختایی که زیر خاک پوسیدن، خیلی بهتره. حداقل واسه ما هنوز یه شانسی هست که خوشبخت بشیم. شاید کم باشه اما بالاخره یه شانسی هست.
۰۸ اسفند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

نقد نمایشنامه مده آ، اثر اوریپید:
مده‌آ که اغلب از آن به عنوان بزرگ ترین اثر اوریپید یاد می شود، مطالعه ای قدرتمند در باب فرآیند تبدیل شدن عشق به نفرت است. این نمایشنامه اگرچه یک تراژدی است، ولی با مفهومی که ارسطو از تراژدی ارائه داده بود تفاوت دارد. اما موفق می شود تاثیری فوق العاده بر روی مخاطب به جای بگذارد. این نمایشنامه هم چنین به خوبی نشان می دهد که اوریپید در نمایش رنج انسان، تا چه حد متفاوت از تراژدی نویس های هم عصر خود همچون سوفوکل و آیسخولوس عمل می کرد. در مده‌آ دیگر مخاطب نمی تواند از نمایشنامه از نظر روحی فاصله بگیرد و با خیال راحت ماجراهای آن را دنبال کند. برعکس، اوریپید در این جا تمام تلاشش را می کند که مده آ را به یک زن واقعی تبدیل کند. او عطش این زن برای انتقام گیری را به صریح ترین و بی پرده ترین شکل ممکن نمایش می دهد و تاثیرات آن را آشکار می کند. مخاطب نظاره گر این میل مخوف است و هیچ وقت با قطعیت نمی تواند مشخص کند که آیا خود اوریپید هم موافق این اتفاقات هست یا خیر. نویسنده تنها به صورت عینی این داستان را روایت می کند. به این ترتیب، ما به درکی از شخصیت مده آ می رسیم، ولی این که نویسنده دقیقا به دنبال چیست، مساله ای است که خود مخاطب باید تعیین کند.

اولین ... دیدن ادامه » بار که نمایشنامه اجرا شد، اوریپید تقریبا در دهه پنجاه زندگی خود بود. شخصی در این بازه سنی به خوبی می داند زندگی می تواند چه درد و رنجی بر سر یک شخص نازل کند. چیزی که مد نظر نویسنده بوده، جامعیت این رنج است. رنج، زندگی هر انسانی را تحت تاثیر خود قرار می دهد. نفرت در زندگی مده آ به حدی رسیده است که دیگر جایی برای سلطنت، قوانین، فرهنگ، عزت نفس و حتی عشق مادرانه باقی نمانده است. در مده‌آ، نویسنده یکی از جنبه های مهم رنج کشیدن را به نمایش می گذارد، این که کسی که رنج دیده است میل زیادی دارد که همین احساسات را در دل کسی که این عامل این رنج هاست، به وجود بیاورد. نویسنده به خوبی به ارتباط میان غم و نفرت پی برده است. گفته شده است که اوریپید همیشه خلوت نشین بوده و از مردم فاصله می گرفته است. می توان درک کرد که مردی همچون اوریپید که تا این حد نسبت به رنج های بشر حساس بوده است، باید هم از مردم فاصله می گرفته است.

به منظور نمایش دغدغه های خود، اوریپید به سراغ افسانه قدیمی جیسون و پشم زرین رفته است. او داستان را از جایی پی می گیرد که جیسون با کمک مده آ ماموریت خود را با موفقیت انجام می دهد. جیسون مده آ را با دو پسر کوچک تنها می گذارد و می رود تا با گلاوکه، شاهدخت یونان ازدواج کند. همان طور که ندیمه هم در تک گویی ابتدایی خود می گوید، مده آ کسی نیست که چنین خیانتی را نادیده بگیرد. در ابتدای نمایشنامه مده آ در غم و اندوه غرق شده است و حتی می خوهد خودش را بکشد، ولی ندیمه به خوبی می داند این زن تا چه حد بی رحم می تواند باشد. به همین دلیل نگران جان پسران مده آ ست. یکی از از تهمیداتی که اوریپید در نمایشنامه به کار می برد این است که از یک سخنرانی یا بخش ابتدایی برای توضیح داستان های پس زمینه استفاده کرده و مخاطب را آماده مواجهه با نقطه اوج داستان می کند.

ادامه نقد در سایت نقد روز:
۱۸ بهمن
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

نقد رمان جنگ و صلح

سرنوشت ... دیدن ادامه » آزاد یا از پیش تعیین شده

در طول جهان این رمان مضامین سرنوشت آزاد و تقدیری از پیش تعیین شده مورد بررسی قرار می گیرند. بحث این است که آیا مردم خود سرنوشتشان را تعیین می‌کنند و تصمیماتشان در زندگی از سر اختیار است یا داستانی از پیش تعیین شده را زندگی می کنند ( یعنی تقدیری از پیش نوشته شده)؟ این فلسفه ها و تفکرات متضاد در ارتباط با جنگ و همچنین به شکلی وسیع‌تر، در ارتباط با تصمیماتی که مردان و زنان در زندگی‌شان می گیرند، بررسی می شوند. تنش موجود این دو مساله در اعمال ما، به صورتی ویژه از طریق تصمیماتی که ناپلئون و پی‌یر می‌گیرند به نمایش در می آیند، مخصوصاً در بخش پایانی رمان که بخشی طولانی هم هست به تفصیل بررسی می شوند و ارتباط بین سرنوشت آزاد و سرنوشتی غیرقابل اجتناب به بحث کشیده می شود.


مفهوم آزادی در تصمیم گیری، مساله مرکزی این مباحثه است و رمان می خواهد بگوید که این مساله پیچیده‌ای است و آزادی بستگی به موقعیتی دارد که در آن قرار می‌گیریم. این مساله روشن تر می‌شود وقتی پی‌یر به این تشخصی می رسد که اگر اسیر باشد احساس آزادی بیشتری دارد تا اینکه یکی از اشراف ثروتمندی باشد که دستشان در انتخاب هایشان بازتر است.

تاریخ

بازگویی گذشته و روایت و بازسازی حقایق مفروض تاریخی همچون رویدادهایی که آدولف تیر تاریخ نگار نگاشته است، در این رمان مورد بررسی قرار می گیرند.این مساله هم بحث می شود که اشغال موسکو و عقب نشینی روسیه به دور از هرگونه جلال و شکوهی بوده است. به جای اینکه برای درک قوانین تاریخ تنها روی یک فرمانده تمرکز کند، هم مستقیم و هم به صورتی ضمنی می‌خواهد بگوید که می توان درک روشن تری ازرخدادهای طبیعی داشت وقتی که به بررسی بخش‌های کوچک آن بپردازیم. این بخش ها از تاریخ و رویدادها بسیار مهم هستند مثلا وقتی می‌فهمیم آتش جنگ چگونه روشن و بر انگیخته شده است.

اصلاح و باز سازی

اشاره به مضمون بازسازی (تولدی دوباره) در این اثر به صورتی متناوب ادامه می یابد. هم پی‌یر و هم آندره در طول رمان می‌خواهند از نو متولد شوند و اقدام به نوعی بازسازی کنند. این حس در پی‌یر ابتدا از طریق فراماسون ها و بعداً در تمایل و آرزویش برای کشتن ناپلئون نمود پیدا می کند. شاهزاده آندره پس از مرگ همسرش لیزا در پترزبورگ، در جنگ به دنبال این تولد دوباره می گردد . عشق این دو شخصیت به ناتاشا نمادی است از پایان جستجویشان برای معنا و تولدی دوباره؛ به صورتی که به شکلی از حقیقت برسند.
این احتمال هم هست که بتوان تا حدی مدعی شد سوختن و نابودی مسکو موقعیت وشرایط تولدی دوباره برای مردم روسیه باشد. حال و آینده می‌تواند متفاوت باشد اگر مردم متناسب با مشکلات موجود عمل کنند و گذشته را به خاک بسپارند.
ادامه مطلب در سایت نقد روز:
۱۸ بهمن
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

نگاهی به رمان شهر نوازندگان سفید اثر بختیار علی:
شاید بخش زیادی از توانایی های نویسندگی بختیار علی به وضعیت دوران تولدش در سلیمانیه در سال ۱۹۹۶ و شرایط آن زمان بر می گردد، چیزی که خودش آن را «هراس خلاقانه» می نامد. زندگی کوتاه جلادت کبوتر، قهرمان داستان شهر نوازندگان سفید هم در پیوند با همین موضوع است. جلادت کودکی است که در ۱۹۷۰ در شهری بی نام در کردستان عراق متولد شده و یاد می گیرد که همچون یزدانی فلوت بنوازد.

او ... دیدن ادامه » از همان کودکی توانایی خارق العاده ای در نوازندگی و موسیقی دارد. با فلوت همسایه ای که خودکشی کرده است، عجیب ترین نواهای موسیقی را خلق می کند که حیرت همگان را به دنبال دارد. دوست او سرهنگ قاسم هم کودک مستعدی است. یک روز معلم پیر موسیقی به نام اسحاق لب زرین به شهر می آید. آن دو کودک را با خود می برد تا به آن ها موسیقی واقعی را آموزش دهد. در کوه به آن ها یاد می دهد که «زبان هستی را بفهمند.» آن ها یاد می گیرند که به باد و باران گوش دهند، نور خورشید را در وجودشان جذب می کنند. نهایتا به نوازندگانی تبدیل می شوند که موسیقی شان معجزه خلق می کند، هنری که فراتر از این جهان قرار می گیرد.

جلادت زیر فشار این دوران مجبور است به هنرش خیانت کند و آن را به فراموشی بسپارد. در سن ۲۶ سالگی دنیا را ترک می کند، البته قبل از این چندین بار مرز بین مرگ و زندگی را سفر کرده است. جنگ های اول و دوم خلیج فارس در این دوره زمانی قرار می گیرند، همچنین انتقام جویی صدام حسین از شورشیان شیعه در جنوب عراق در سال ۱۹۹۱، جنگ و تقابل مداوم ۱۷ ساله رژیم صدام و کُردها در شمال کشور که خشونت آن کمتر از دیگر جنگ ها نبود، و سپس جنگ داخلی کردستان که کمی پس از رسیدن به استقلال از رژیم صدام حسین سر برمی آورد.

ادامه مطلب در سایت نقد روز:
http://naqderooz.ir/pk
۱۸ بهمن
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام
لطفا کمی درباره این کتاب توضیح دهید.
۰۴ بهمن
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
هــر داســــتــان واقــعــیــتــی اســـت کــه در درون دروغـی نــهــفــتــه اســـت.
_استیون کینگ_
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
بدون درد و رنج، آسایش و تندرستی وجود ندارد؛
بنابراین
به پندار ما نجات و رستگاری فقط و فقط از دل درد و رنج میسر می‌شود و بس.
سارا رخسارنیا و معین محبی این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
بـخـشـش یـــه عـمـلِ خـودخـواهـانـه پُــر طـمـطـراق و بـاشـکـوهـه.
یوسف نیک نژاد این را خواند
فرشته حسین پور این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
"پوزه چرمی" زندگی یک زوج جوان آلمانی را در شبی که آبستن حوادث بی‌شماری است به تصویر می‌کشد. شوهر نویسنده‌ای است جوان و بسیار حساس و بی‌کار که در انتظار کشف شدن و موفقیت شغلی است. این نویسنده جوان می‌خواهد از روزمرگی خشن و بی‌روح فرار کند و سعی می‌کند با تقلید قیافه و رفتار قهرمان بی‌بدیلش در فیلم "پوزه چرمی" آرام آرام به ... دیدن ادامه » هدفش نزدیک شود. آخرین پس‌انداز همسرش را خرج خرید یک اره برقی می‌کند، پیش‌بندی خون آلود می‌پوشد، ویدئوی فیلم "کشتار با اره برقی تگزاس" را با صدای بلند پخش و اره برقی را روشن می‌کند تا بازی پنهان و لذت‌بخشش را شروع کند. او در زندگی واقعی بسیار سرخورده است اما در این لباس و در این بازی احساس قدرت بسیار زیادی می‌کند. این بازی طبق برنامه و به خوبی در حال انجام است که ناگهان از بدشانسی مرد، همسرش که در رستورانی خدمتکار است، چند ساعت زودتر از حد معمول به خانه می‌آید. وقتی زن وارد خانه می‌شود شوهر را با پیش‌بند خونی و ماسک پوزه چرمی (مخصوص فیلم کشتار با اره برقی در تگزاس) به صورت می‌بیند که مشغول امتحان کردن اره برقی جدیدش است و به وحشت می‌افتد؛ شوهر برایش مدام توضیح می‌دهد که این تنها یک بازی است در این میان بین‌شان یک مشاجره سخت در می‌گیرد که تبدیل به یک بازی ابزورد و بسیار خطرناک می‌شود...
سید محمدرضا مهدوی این را خواند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
گیب : آدم بالاخره با هر کی که ازدواج میکنه، باید تا یه حدی بردبار باشه و این فلاکت رو تحمل کنه!

تام : چرا باید؟!

گیب ... دیدن ادامه » : این شرطِ بقایِ ازدواجه !! آدم هر کاری که میتونه باید بکنه تا از لحظه های عذاب آور زندگیِ مشترکش جونِ سالم به در ببره!!!! :-))
فرشته حسین پور این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
تــو نـمـیـتـونـی هـمـه چـیـز رو کـنـتـرل کـنـی
حـتـی اگـر دلـت بـخـواد کـه بـتـونـی!!
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

بنظرم زیباست و شرور.
بعضی حرفهاش عمیق است.
دیوار ها فرو میریزد و چون با مخاطب حرف میزند مو به تن سیخ می شود.
Emile آژار این را خواند
امـیـرحسـین آل عوض این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
انگار گذشته هنوز همین جا بود و من درست موقعی که از زمان حال خسته شده بودم، خیلی راحت تونستم بیام و ببینمش و یه فنجون چای باهاش بخورم(ص دویست و سه)
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
این کتاب درباره زنی از طبقه متوسط است که روزی نتیجه دختری اش به خاطر بیماری مادرش نزد وی می آید. بخش بیشتر کتاب درباره تلاشهای این جده و نتیجه است برای شناخت یکدیگر به همراه توصیف طبقه فقیر هند و شرح زندگی زنان هندی
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
اکثر داستانها در عین سادگی مفاهیم بزرگی رو انتقال میدن و مخاطب رو با دنیای که ما در ایران کمتر ازشون باخبریم آشنا میکنه
نکته دیگر تنوع مکانی نویسنده هاست، بطوریکه با نویسنده گان مطرحی از کشورهای مختلف با سبک و سیاق متفاوت اندکی زمان گذروندن میتونه شیرین باشه.
و در آخر، بعضی داستانها آنقدر غنی هستند که براحتی میتونن شالوده یک فیلمنامه ... دیدن ادامه » باشن
روژیتا احمدی و یوسف نیک نژاد این را خواندند
مژگان خراسانیان این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
ممنونم بسیار عالی و سودمند بود سپاس فراوان
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
تو باید درک کنی که شایسته بهترین زندگی هستی
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
" من نمیتونم بدون مبارزه شکست بخورم"
مهنّا صحافی و فرشته حسین پور این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
چه پیشگفتار سراسر خنده دار و مضحکی !کدام بقول آن اقای مسئول .......بیسوادی گفته سرسبز ترین حیات معنوی اسلام.ژرفا بخشیدن .... چه زیبا کلمات را به عاریه گرفته است. خدمت این اقائی که دلش در گرو تصوف است عرض می کنم .می دانی آقا امام رضا علیه السلام در باره این فرقه ضاله منحرف چه فرمودند؟ حتما نه فرمودند اگر کسی در نزد او از تصوف حرفی زده شود واو تبری نجوید از ما نیست .اقای نویسنده برات دعا می کنم خدا عاقبتت را بخیر کند.
خوانندگان محترم و بزرگوار :
برای شناخت بیشتر این فرقه ضاله گمراه و اینکه هر حکومت باطلی بر سریر قدرت نشسته است موافق این فرقه بوده است .
... دیدن ادامه » لطفا کتاب ( جلوه حق ) از ایت الله العظمی مکارم - نقدی بر مثنوی-کتاب ارزشمند (عرفان و تصوف و.موضع تشیع در برابر تصوف )از مرحوم الهامی را مطالعه کنند .
انشالله خداوند نویسنده را با احمد جام و همفکرانش محشور فرماید
گله ای هم از اقای افتخار زاده واقعا حیفت نیامد وقتت را تلف کردی برای ترجمه این چرندیات. این کجا و ترجمه کتب شرح نهج البلاغه شریف کجا .اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا خدایا شاهد باش ما از هرچه صوفی و تصوف هست برائت می جوئیم .
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
کل کتاب گنگ بود.حس میکردی وارد یه دنیای پر از مه شدی و آدماش شبح هستن
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
از متن کتاب:
چهارده سالم بود که داداشم ازدواج کرد خانومش با بقیه فرق می کرد. همش مجله های سینمایی می خوند و فیلم می دید. فیلمایی که برادرش از تهران گیر می آورد و واسش می فرستاد. با تماشای اون فیلما دنیای منم عوض شد. آرزو عاشق اینگرید برگمن بود. آرشیو همه ی فیلماشو داشت. پوستراشو زده بود به دیوار. مامانم و صنم از کاراش حرص می خوردن. ولی داداشم ... دیدن ادامه » می گفت مهم اینه که قورمه سبزی خوب جا بیفته و بوش تو خونه بپیچه که اینم به راهه. بقیه ش دیگه با یه بچه حل می شه. بذارین یه شکم بزاد. همین طورم شد. یه روز همه ی اون پوسترا و فیلما رو به من داد و گفت من جرات و جربزه شو نداشتم ولی تو واسه رسیدن به رویاهات کوتاه نیا...!
سپیده شوهانی و هدیه کلانتری این را دوست دارند
تنها قسمتی از این نمایش نامه که خوب بود همین متن کوتاه بود. مابقی هیچ...
۰۴ شهريور ۱۳۹۵
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
بختیارعلی نویسنده رمان تحسین شده آخرین انار دنیا مانند رمان‌های دیگر خود شخصیت‌هایی فرا‌انسانی اما باورپذیر خود را در فضای شاعرانه این رمان خلق کرده. یکی از این شخصیت‌ها شخصیت غزل‌نویس است که درباره او در بخشی از رمان می‌خوانیم که «موجودی که نوعی ماجرای خیالی و افسانه‌ای در تولد او وجود دارد. انگار که از همان کودکی از دست شیاطین فرار کرده باشد» تقدس زدایى و نقد درونى و رادیکال وى از مفهوم موجود ناسیونالیسم کردى، شاعرانگی ناب و نگاهی فلسفی به مفاهیم هستی و حضور عناصر جنگ و بیگانگی انسان‌ها او را نویسنده‌ای پیشتاز و منتقد می‌کند. در ادامه بخشی از رمان«غزل‌نویس و باغ‌های خیال» را که بیانگر بخشی از رابطه خیال و فاجعه و جنگ در باغ‌های خیال این رمان است آورده می‌شود.

«باغ‌های خیال،از آن رو زیبایند که دکورحقیقت نمی‌شوند واگر خیال تبدیل به چیزی شود که راستی را بپوشاند؛ نیرویی می‌شود ترسناک...مرا ببخش ای برادر غریبم،تصور می‌کنم شما می‌خواهی که من وتو با هم چیزی درست کنیم که کثافت و زشتی این شهر را پنهان کند...اگر می‌خواهی که خیال من به یاری تو بشتابد، کاری نکن این همه زشتی را نبینی...خیال سفری زیباست اما نباید فاجعه‌ها از یاد انسان بروند.»

... دیدن ادامه » در پشت جلد کتاب آمده است:

... این کتاب را با آشفته‌ترین مخلوقات آن آغاز خواهیم کرد، با غزل‌نویس، مردی که شاید از برخی جهات توصیف کردن آن سخت و معرفی او دشوار باشد. چراکه گاهی با شفافیت بی‌مانند ظاهر خواهد شد و گاهی مرموز و پرطلسم. موجودی است که نوعی ماجرای خیالی و افسانه‌ای در تولد او وجود دارد. انگار که از همان کودکی از دست شیاطین فرار کرده باشد....
هولدن کالفیلد این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
من این کتاب را به شما توصیه نمی کنم چون به راحتی در این کتاب بخش هایی را می یابید که شباهت زیادی به کتاب های هری پاتر اثر جی. کی. رولینگ دارند .کاملا مشخص است که نویسنده از کتاب هری پاتر در نوشتن این کتاب اسنفاده کرده است و با این کار، ارزش کتاب خود را نیرز از بین برده است، زیرا اکثر افراد با مجموعه هری پاتر آشنایی دارند.
علیرضا بابایی این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
درسته این کتاب جوایز خوبی رو گرفته و نویسنده ی بسیار مشهور و موفقی داره ولی نمیدونم چرا این کتابو دوس نداشتم. یا اشکال از نویسنده بود یا مترجم...
پرداختن به جزییات به نظرم زیاد از حد بود، بعضی جاها نمیفهمیدی داستان از زبون کی داره روایت میشه که البته این شاید مشکل از من بوده و همین باعث شد بعضی فصل ها رو دو سه بار بخونم، اسامی و آدرس هایی ... دیدن ادامه » که عملا به هیچ دردی نمیخورد، غلط نگارشی که تا دلتون بخواد، و ... کلا توقع خیلی بیشتری داشتم
مشتاق حسین ، Emile آژار و مجید حاج حسینی این را خواندند
ریحانه معظمی و علی همتی این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
خیلییییییییی خوب بود
سید محمدرضا مهدوی این را خواند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
صفحه 1 از 5