یادی از ملک‌الشعرا بهار
یکشنبه - اول اردیبهشت - سالروز درگذشت محمد تقی بهار است.

به گزارش شهر کتاب اینترنتی و به نقل از ایسنا، محمد تقی ملک‌الشعرای بهار روز 16 آبان‌ماه 1265 در محله‌ سرشور مشهد به دنیا آمد.

بهار که در سنین کودکی از قریحه‌ای ادبی برخوردار بود، در همین زمینه به تحصیل پرداخت. از سن 14سالگی به اتفاق پدر در راه آزادی گام برداشت و در سال 1324 بعد از مرگ پدرش، وارد سیاست شد.

او که دستی بر قلم داشت، نخستین مقالات سیاسی اجتماعی خود را در روزنامه‌ی «طوس» و سایر نشریات با امضای م. بهار منتشر کرد. ضمن این‌که بسیاری از شعرهای مهیج و ضداستبدادی و طنزهای تلخ او که مملو از تأسف بر وضع موجود و تمجید از مشروطه و مشروطه‌خواهان بود، نیز در همین ایام در روزنامه‌های مختلف به چاپ رسید.

بهار در سال 1334 با ایجاد جمعیتی به نام «دانشکده»، شاعران و نویسندگان جوان را دور خود گردآورد و راهی را که فراگرفته بود، به آنان آموخت و مکتب تازه‌ای از نثر و نظم ایجاد کرد.

«مجله‌ی دانشکده» را که ناشر افکار و آثار وی و اعضای جمعیت بود، دایر کرد. در این مجموعه‌ی ادبی، مقاله‌های تاریخی به قلم آشتیانی و کسروی و مقاله‌های ادبی بهار منتشر می‌شد.

بهار در زمینه‌های گوناگون ادبی از جمله شعر، نویسندگی، ترجمه و تحقیق به فعالیت پرداخت و از مهم‌ترین کارهای او می‌توان به تصحیح و تحشیه‌ی دو متن مهم «تاریخ سیستان» و «مجمل التواریخ و القصص»، تألیف «سبک‌شناسی نثر فارسی» (جلد اول، جلد دوم، جلد سوم)، مجموعه‌ای از اشعار (در دو جلد)، «دستور زبان فارسی»، «تاریخ احزاب سیاسی ایران»، «دروس دانشکده‌ی ادبیات»، «رساله در شرح حال مانی»، «احوال فردوسی»، «احوال محمد حریر طبری»، «یادگار زریران» و «نیرنگ سیاه یا کنیزان سفید» (رمان)، تصحیح و ترجمه‌ی «تاریخ طبری» و «جوامع الحکایات» عوفی اشاره کرد.

همچنین نطق‌ها و خطابه‌های بهار در زمان وکالت دوره‌ی سوم، چهارم، پنجم، ششم و پانزدهم مجلس شورای ملی و دیگر نطق‌های او، به علاوه‌ی مقالات او چه در روزنامه‌ها و چه در مجله‌ی «دانشکده» از آثار مهمش به شمار می‌آید.

بهار در راستای مبارزات ضداستبدادی خود دست به انتشار روزنامه‌ی «نوبهار» زد که از سوم اسفندماه 1321 به صورت هفتگی در تهران و مشهد منتشر شد تا در زمره‌ی نشریات خوش‌نام و مشهور صدر مشروطه قرار گیرد.

ملک‌الشعرا بهار در نخستین روز اردیبهشت‌ماه سال 1330 چشم از جهان فروبست.

شما می توانید کتاب های ملک الشعرا بهار را از طریق فروشگاه اینترنتی شهرکتاب و یا تلفن 88742118-021 سفارش دهید. 

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :