گزارشی از پیشنهادات مختلف کتاب از نویسندگان ؛ مترجمان و شاعران به بهانه ی روز کتاب
امروز را در تقویم روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار نام گذاشته‌اند تا دست‌کم به واسطه مناسبت‌های تقویمی یادی از کتاب کنیم؛ همان "یار مهربان قدیمی".


فروشگاه اینترنتی شهر کتاب به نقل از هنرآنلاین در این روز پیشنهادات مختلف کتاب و کتابخوانی را از زبان اهالی فرهنگ به شما ارائه می‌دهد. در میان این اهالی بعضی نویسنده و روزنامه‌نگار، بعضی شاعر و گروهی نیز مترجمند. در میان کتاب‌های پیشنهادی، گروهی به آثار قدیمی اختصاص دارند و بعضی نیز جزو کتاب‌های منتشره در سال جاری هستند و جزو تازه‌های کتاب به حساب می‌آیند. این پیشنهادات را ذیلا می‌خوانید:

لیلی گلستان

لیلی گلستان معمولا به خواننده آثار جوانان در حوزه ادبیات مشهور است. وقتی از او می‌پرسیم چه کتاب‌هایی به ما پیشنهاد می‌کند، دو کتاب از آثار داستانی امروز ایران را به ما معرفی می‌کند.

لیلی گلستان درباره کتاب‌هایی که اخیرا از جوانان خوانده است و مورد توجه‌اش قرار گرفته، می‌گوید: مجموعه داستان "هست یا نیست" اثر سارا سالار از کتاب‌هایی بود که خیلی دوست داشتم و نظرم را جلب کرد. او همچنین گفت: همین‌طور کتاب "یوسف آباد، خیابان سی و سوم" از سینا دادخواه که به نظرم فوق العاده آمد. در این کتاب خیلی خوب تنش‌های جوانان امروز ما به تصویر کشیده شده است. هر دو این کتاب‌ها را می‌توانید از نشر چشمه بخواهید.

مهدی غبرایی

اما مهدی غبرایی دو کتاب از آخرین ترجمه‌های خود و همین‌طور کتابی از شیوا مقانلو را به مخاطبان هنر آنلاین معرفی کرد. کتاب "ندای کوهستان" نوشته خالد حسینی و ترجمه مهدی غبرایی، کتابی است که سال گذشته نشر ثالث منتشر کرد. غبرایی پیش از این نیز دو کتاب از حسینی ترجمه کرده بود. این مترجم درباره آثار حسینی می‌گوید: داستان‌های خالد حسینی داستان‌های خوش خوانی هستند و به زعم منتقدان هر کدام از کتاب‌های این نویسنده گامی رو به جلو در حوزه داستان نویسی به حساب می‌آید. غبرایی همچنین به یکی دیگر از کتاب‌های ترجمه‌اش اشاره کرد و گفت: "آوای وحش" جک لندن از آثاری است که همیشه مورد علاقه من بوده است و برای همین آن را بعد از سالیان سال ترجمه کردم.

او ادامه داد: این کتاب به دلیل قطع و اندازه‌اش معمولا مخاطب را به این اشتباه می‌اندازد که تلخص است، اما باید بگویم که این متن، متن کامل "آوای وحش" است. این کتاب را انتشارت ناژ وابسته به نشر بهمن منتشر کرده است.

غبرایی همچنین در حوزه ادبیات داستانی ایران هم "آن‌ها کم از ماهی‌ها نداشتند" شیوا مقانلو را معرفی کرد و داستان‌های آن را درخشان و خوب توصیف کرد.

سهیل سمی

سهیل سمی به ما و شما 5 کتاب اشاره کرد. او کتاب "گرنگوی پیر" از کارلوس فوئنتس به ترجمه عبدالله کوثری را به ما و شما پیشنهاد داد. این کتاب را نشر ماهی منتشر کرده است.

سمی همچنین به خوانش دوباره از "ساختار و تاویل متن" اثر بابک احمدی اشاره کرد و این کتاب را کتاب سودمند و خوبی معرفی کرد.

او همچنین به کتاب دیگری از بابک احمدی به عنوان"خاطرات ظلمت" اشاره کرد که آن هم در نشر مرکز به چاپ رسیده است.

پیشنهاد دو کتاب دیگر سهیل سمی آثاری از اولین وو و ساموئل بکت به ترجمه خودش است. "بار دیگر، براید زهد" اثر اولین وو در نشر مروارید و "مالوی" ساموئل بکت که در نشر ثالث به انتشار رسیده است.

ماشالله شمس الواعظین

ماشاءالله شمس الواعظین برای ما و مخاطبان هنرآنلاین کتاب "کمدی الهی" اثر دانته را معرفی کرد. او که هم اکنون در حال خواندن این اثر است می‌گوید: کمدی الهی کتابی پر اهمیت در ادبیات کلاسیک است که معرفت بشری را نسبت به خدا و آفریده خدا افزایش می‌دهد.

ماشاءالله شمس الواعظین این کتاب را به لحاظ معرفت‌شناسی اثر مناسبی برای مطالعه عنوان کرد و گفت: درست است که "کمدی الهی" زبانی شعر گونه و در جاهایی داستان گونه دارد اما به لحاظ معرفت شناسی کتاب بسیار سودمندی است.

مشیت علایی

و اما مشیت علایی؛ منتقد و مترجم معاصر کتاب "بوته بر بوته" اثر قاسم هاشمی نژاد را پیشنهاد داد. او به هنرآنلاین گفت: برای کسانی که علاقه‌مند به تاریخ ادبیات معاصر- خصوصا دهه چهل و پنجاه هجری شمسی هستند- این کتاب می‌تواند، کتاب مناسبی باشد.

علایی ادامه داد: هاشمی نژاد در این کتاب نشان داده که آدم باهوشی است و مطالعات خوبی داشته است. از طرف دیگر این مطالعات دامنه وسیعی داشته و به حوزه‌ها مختلف رمان، شعر، نمایش و ... پرداخته است و این موضوع با توجه به سال تالیف این مقالات نقد قابل توجه و تحسینی است.

مشیت علایی همچنین گفت: نکته جالب دیگر موضع هاشمی‌نژاد در قبال آثاری است که نقد کرده. او در تمامی کتاب‌های مورد نظر جز 3-4 کتاب موضع سخت‌گیرانه‌ای داشته است.

کتاب "بوته بر بوته " با نام فرعی "آثار معاصران در بوته نقد" اثر قاسم هاشمی نژاد، شاعر، مترجم و محقق معاصر است که توسط نشر هرمس روانه بازار کتاب شده است.

فریبا وفی

فریبا وفی کتاب "مرد مردمی" از "چینو آچه به" را به شما پیشنهاد می‌کند. این کتاب را افسانه رشنو ترجمه و انتشارات ناهید منتشر کرده است.

"چینو آچه به" نویسنده و شاعر نیجریه‌ای است و او را بنیانگذار ادبیات آفریقایی در زبان انگلیسی می‌دانند. از معروف‌ترین آثار آچه به "همه چیز فرو می‌پاشد" است که فروش بسیار خوبی هم داشته است.

هوشنگ اعلم

هوشنگ اعلم، سردبیر مجله "آزما" برای مخاطبان هنرآنلاین سه پیشنهاد داشت. هوشنگ اعلم کتاب "سرآمدان هنر نو" اثر جواد مجابی را برای علاقه‌مندان به هنرهای تجسمی پیشنهاد کرد و گفت: این کتاب به خصوص برای نسل جوان که پیوندشان با نسل گذشته به نوعی قطع شده کتاب سودمندی است.

او گفت: جواد مجابی از سال‌های دور کارهای این هنرمندان را رصد کرده و به نمایشگاه‌های هنری شان رفت و آمد داشته است. در این کتاب مخاطب می‌تواند با زندگی هنرمندان صاحب نام ایرانی و آثارشان آشنا شود.این کتاب را انتشارات به نگار منتشر کرده است.

کتاب دیگر پیشنهادی سردبیر "آزما" اثری از غسان کنفانی نویسنده عرب است با عنوان "قصه ها". اعلم درباره این کتاب گفت: یکی از ویژگی‌های قابل توجه این کتاب این است که شعارزده نیست و نویسنده آن در بطن زندگی به رویدادها نگاه می‌کند و در قالب زندگی است که با مخاطب حرف می‌زند. این کتاب را نشر روزبهان و با ترجمه غلامرضا امامی منتشر کرده است.

هوشنگ اعلم در آخرین پیشنهادش ما را دعوت به خواندن کتاب "رفقای خیالی" کرد. مجموعه نامه‌هایی که میان دو نویسنده بزرگ آمریکایی و آفریقایی؛ پل آستر و جی ام کوئتزی رد و بدل شده است و به زعم اعلم "مخاطب در این کتاب بدون نقاب با چهره این نویسنده‌ها آشنا می‌شود." این کتاب را نیز نشر افق با ترجمه خجسته کیهان منتشر کرده است.

رشید کاکاوند

رشید کاکاوند در وهله اول کتاب اسفار کاتبان را به ما و شما پیشنهاد کرد. این رمان را ابوتراب خسرویس نوشته و نشر قصه آن را منتشر کرده است.

پیشنهاد بعدی رشید کاکاوند باز هم در حوزه ادبیات داستانی بود. مجری برنامه "دو قدم مانده به صبح" کتاب افسانه باران را نیز پیشنهاد داد. این کتاب نوشته نادر ابراهیمی، نویسنده فقید معاصر است که انتشارات روزبهان آن را منتشر کرده است.

کاکاوند در پایان و در جواب به درخواست هنرآنلاین برای پیشنهاد مجموعه شعر جدید، گفت: متاسفانه باید بگویم با اینکه اصولا شعرهای جدید به دستم می‌رسد اما مجموعه شعری که خودش را از بقیه جدا کند و متمایز باشد برای پیشنهاد ندارم. هر چند در میان این کتاب‌‍‌ها و مجموعه‌ها شعرهای خواندنی‌ای هم بود.

بهزاد خواجات

بهزاد خواجات، با اشاره به فصلنامه ارغنون ویژه رمانتیسم گفت: ویژه رمانتیسم ارغنون کتابی است که به نظرم فوق العاده آمد و فکر می‌کنم کسانی که این کتاب را مطالعه نکردند باید حتما یک نگاهی به آن بیندازند.

او ادامه داد: خواندن این کتاب به نظرم ضروری است.

بهزاد خواجات همچنین به کتاب "آیین صورتگری" اشاره کرد و گفت: این کتاب را سهراب طاووسی نوشته است و به نظرم کتاب قابل اشاره‌ای است.

شاعر مجموعه شعر "جمهور" در پایان یک کتاب شعر پیشنهاد داد. خواجات گفت: مجموعه شعر "به مته فکر می‌کنم" اثر مریم فتحی در حوزه شعر امروز پیشنهاد می‌کنم و به نظرم می‌تواند برای مخاطب جذابیت خاص خودش را داشته باشد.

علی باباچاهی

علی باباچاهی به ما و شما خواندن کتاب "کافکا در کرانه" هاروکی موراکامی را پیشنهاد کرد. این کتاب را نشر نیلوفر و با ترجمه مهدی غبرایی منتشر کرده است.

هاروکی موراکامی نویسنده بنام ژاپنی است که از او آثار بسیاری از جمله دو رمان تعقیب گوسفند وحشی و سرزمین عجایب بیرحم وته دنیا و چند مجموعه داستان کوتاه منتشر شده است. "کافکا در کرانه" این نویسنده را می‌توان جزو آثار برجسته سوررئالیستی او به شمار آورد.

مهردا فلاح

مهرداد فلاح، شاعر، مترجم و منتقد ادبی معاصر ایرانی کتاب "فوکو" نوشته ژیل دلوز را برای مطالعه در تعطیلات آخر هفته پیشنهاد کرد و گفت: همان طور که از نام این کتاب برمی‌آید شامل بررسی آثار و آرای فیلسوف معاصر فرانسوی، میشل فوکو است که ترجمه بسیار خوبی دارد.

این شاعر گفت: این کتاب بسیار فوق‌العاده‌ای است و فکرها و ایده‌های درخشانی درباره تاریخ و مسئله قدرت دارد که از دیدگاه زبانشناسی مطرح شده است. همچنین در این اثر حد و مرزهایی که فکر انسان را چارچوب می‌بخشد و چارچوب‌هایی که مسائل کلان را تعریف می‌کند، مشخص شده است؛ مسائلی همچون قدرت و حقیقت که در زندگی بشر نقش اساسی ایفا می‌کند.

فلاح درباره نویسنده کتاب نیز گفت: دلوز از شاگردان فوکو به شمار می‌آید که توانسته به شکلی دقیق و تحسین‌برانگیز آرای فوکو را بازگو، بررسی و نقد کند و آنها را در دسترس مخاطب قرار دهد.

"فوکو" نوشته ژیل دلوز با ترجمه افشین جهاندیده و نیکو سرخوش توسط نشر نی در 196 صفحه منتشر شده است.

محمد آشور

محمد آشور، شاعر شعرهای"نت‌ها به ریل" در حوزه ادبیات داستانی رمانی از بختیار علی با عنوان "آخرین انار دنیا" را پیشنهاد کرد. این کتاب را مریوان حلبچه‌ای ترجمه و نشر ثالث منتشر کرده است. آشور گفت: با این که رمان، رمان تلخی است اما به نظر من برای برون رفت از مسائل روحی کتاب مناسبی است.

شاعر"خیس حرف‌های دوباره‌ام" در زمینه شعر نیز " دارم به انتهای خودم نزدیک می شوم" اثر مسعود احمدی(نشر بوتیمار)، "بال برف" اثر هرمز علیپور(انتشارات فصل پنجم)، اشعار هوشنگ چالنگی که به تازگی در نشر افراز منتشر شده و نهایتا "دیدن" شعرهایی از بیژن الهی که نشر بیدگل منتشر کرده است را، معرفی کرد.
شاعر مجموعه شعر "یک سیب در سه دیس" در حوزه کتاب‌های آنتولوژیک شعر فارسی نیز کتاب تازه به انتشار رسیده گزاره‌های پیوست علی باباچاهی را پیشنهاد کرد. این کتاب در نشر دیبایه منتشر شده است.

ابوالفضل پاشا

ابوالفضل پاشا، شاعر و منتقد معاصر برای مخاطبان هنرآنلاین چهار کتاب پیشنهاد کرد که شامل شعر و ادبیات داستانی می‌شود. او در حوزه شعر معاصر فارسی کتاب "اصلا چرا ابدا" از آفاق شوهانی را به خوانندگان پیشنهاد داد. این کتاب در سال 1392 و توسط انتشارات بوتیمار به انتشار رسید.
پاشا همچنین در زمینه ادبیات داستانی به دو کتاب "نان سال‌های جوانی" و "چشم‌های سیمونه " اشاره کرد. "نان سال های جوانی" کتابی ست از هاینریش بل که محمد اسماعیل زاده آن را ترجمه و انتشارات چشمه آن را منتشر را کرده است. دیگر کتاب یعنی "چشم‌های سیمونه" نیز اثری ست از گراتزیا دلددا به ترجمه بهمن فرزانه که در انتشارات ققنوس منتشر شده است.
چهارمین کتاب پیشنهادی ابوالفضل پاشا کتاب معروف "همچون کوچه‌ای بی انتها" به ترجمه احمدشاملو ست که شامل گزیده شعرهایی از شاعران تراز اول جهان از جمله فدریکو گارسیا لورکا، یانیس ریستوس، مارگوت بیکل و ... است.
» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :