کتاب «گفت وگو با چاپلین» اثر کوین. جی. هایش روانه بازار نشر شد
کتاب «گفت وگو با چاپلین» شامل مجموعه مصاحبه‌های چارلی چاپلین با رسانه‌ها منتشر شد.


به گزارش فروشگاه اینترنتی شهرکتاب به نقل از مهر، نشر شورآفرین کتاب «گفت وگو با چاپلین» اثر کوین. جی. هایش و با ترجمه انیسا دهقانی و آرمان صالحی را روانه بازار کتاب کرد.


این کتاب در متن خود تمامی مصاحبه‌های انجام شده با چالرز چاپلین را که وی در آن در مورد خودش و سینما به اظهار نظر پرداخته است را در بر می‌گیرد.


این مصاحبه‌ها شامل24 مصاحبه مطبوعاتی و گزارش مصاحبه‌های ژورنالیستی در مورد چاپلین و سینمایش و نیز شخصیت فردی اوست که اغلب آنها بر پایه یک مصاحبه مطبوعاتی صورت گرفته با وی هز چند کوتاه نوشته شده است و در خلال سال‌های 1915 تا 1967 در نشریات آمریکا و انگلستان منتشر شده است.


کوین. جی. هایش
در بخشی مقمه خود بر این کتاب و علت خواندنی بودن  متن آن اینطور می‌نویسد: پس از تدارک شامی مفصل برای جشن سال نو  در فیلم «جویندگان طلا» ولگرد کوچک، چارلی چاپلین به انتظار ورورد میهمانی روی یک صندلی می‌نشیند. همانطور که منتظر است، حضور میهمان‌ها را تصور می‌کند. میهمان‌ها مصرانه از او می‌خواهند تا چند کلمه‌ای سخن بگوید. او بلند می‌شود، اندکی من و من می‌کند، سپس بر صندلی می‌نشیند و میهمان‌ها می‌گوید که به جای سخنرانی برای آنها خواهد رقصید. نتیجه این وعده یکی از جاودانه‌ترین لحظات تاریخ سینما، رقص مشهور «میزشام» است. این سکانس تمثیلی بی‌مانند از رفتار شخصی چاپلین است.


چاپلین همچون شخصیت‌هایی که خلق کرد، ترجیح می‌داد در مصاحبه‌ها به جای کلمات با حرکات و اشارات منظور خود را بیان کند. او اغلب از مصاحبه‌کردن گریزان بود و زمانی هم که تن به آن می‌داد مصاحبه‌کنندگان را با چالشی بزرگ روبرو می‌ساخت. بیش‌تر اوقات کلام خود را با اشارات و حرکات همراه می‌ساخت و کشف منظور خود را به مصاحبه‌گر که شتابان در حال نوشتن بود واگذار می‌کرد. در این میان شمار اندکی مصاحبه‌گر موفق شده‌اند این کار را به شایستگی انجام دهند.


در بخشی از این کتاب چاپلین در توصیف شخصیت خود در قالب مصاحبه با هری کار می‌گوید: من به هیچ وجه از واقعیت و سادگی دور نمی‌شوم. در روزنامه‌ها می‌خوانم که برای انجام دادن این کار انگیزه‌های بزرگی داشته‌ام. اما همه این‌ها اشتباه است. هر چه می‌بینید غریزه خالص است. یک غریزه دراماتیک. من به درستی آن را درک نمی‌کنم. نمی‌دانم از کجا، اما فقط می‌دانم که این کار درست است و آن کار اشتباه.


نشر شورآفرین کتاب «گفت وگو با چاپلین» را در شمارگان 1000 نسخه و قیمت 15 هزار تومان منتشر کرده است.

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :