کتاب پاموک درباره رمان‌نویسی در ایران منتشر شد
علیرضا سیف‌الدینی از چاپ ترجمه‌اش از کتاب اورحان پاموک، نویسنده برنده نوبل، درباره رمان‌نویسی خبر داد.

به گزارش شهر کتاب اینترنتی، این نویسنده و مترجم به ایسنا، گفت: کتاب «رمان‌نویس ساده‌نگر و رمان‌نویس اندیشمند» نوشته‌ اورحان پاموک با ترجمه‌ من در نشر نیلوفر منتشر شده است.

او در توضیحی متذکر شد: کتاب «رمان‌نویس ساده‌نگر و رمان‌نویس اندیشمند» شامل شش گفتار از اورحان پاموک برای سخنرانی‌های نورتن دانشگاه هاروارد است. پاموک در این اثر از تجربه‌های رمان‌نویسی‌اش می‌گوید. او هم از برنامه‌ریزی پیش از نگارش رمان و هم از تجاربی که به هنگام نگارش کسب کرده است، مطالبی حائز اهمیت و آموختنی در اختیار خواننده قرار می‌دهد. هرچند به‌طور عمده دو کتاب را در این اثر خود سرمشق قرار داده است؛ «جنبه‌های رمان» ادوارد مورگان فورستر و «نظریه‌ رمان» گئورگ لوکاچ و به فراخور موضوع مثال‌های فراوانی از آثار و آرای بسیاری از نویسندگان، شاعران، متفکران و نظریه‌پردازان سرشناس دنیا به دست می‌دهد.

سیف‌الدینی در ادامه گفت: آشنایی به طور اعم با رمان‌نویسی و به‌طور اخص با شیوه‌ رمان‌نویسی پاموک از یک‌سو، و مشاهده‌ فضای ادبی کشور همسایه و در عین حال مشابهت آن با فضای ادبی ایران، از سوی دیگر، دلایل عمده برای ترجمه‌ این کتاب نظری بود. تجاربی که پاموک در این اثر در اختیار خواننده قرار داده است، هم برای خواننده‌ رمان، هم برای رمان‌نویس، بخصوص خواننده و رمان‌نویس ایرانی، بسیار سودمند خواهد بود.

پاموک متولد هفتم ژوئن 1952 در استانبول است. نخستین رمانش «آقای جودت و پسران» را به سال 1982 نوشت. این کتاب جایزه‌ ملی اورهان کمال و همچنین جایزه‌ کتاب سال ترکیه را برای او به همراه داشت. کتاب‌های «نام من سرخ»، «برف»، «استانبول» و «موزه معصومیت» از دیگر آثار این نویسنده‌اند.
» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :