چرا روند توسعه در ایران کند است؟
«مطالعات توسعه و مولفه منابع» نوشته جمعی از نویسندگان و با مقدمه ناصر فکوهی به بررسی چرایی روند کند توسعه در ایران می‌پردازد و براین نکته تاکید دارد که توجه به منابع ملی ایران و ساماندهی و تحلیل آن می‌تواند چشم اندازهای نوینی فراروی برنامه‌ریزان توسعه قرار دهد.


به گزارش فروشگاه اینترنتی شهرکتاب به نقل از مهر، «مطالعات توسعه و مولفه منابع» عنوان کتابی است در دوازه فصل که به قلم عبدالرسول دیوسالار، غلامرضا حداد، مهرداد ناظری، زهرا میراحسنی، آمنه جعفری قدوسی و مهران شمس احمر فراهم آمده و با مقدمه دکتر ناصر فکوهی توسط انتشارات روزنه منتشر شده است.


مطالب این کتاب، تلاشی است بومی در راستای طرح و گسترش مباحث و مفاهیم پایه در برنامه ریزی توسعه به منظور استفاده بهینه از منابع در توسعه کشور زیرا توجه به منابع ملی ایران و ساماندهی و تحلیل آن می‌تواند چشم اندازهای نوینی فراروی برنامه‌ریزان توسعه قرار دهد.


در مقدمه کتاب می خوانیم: توسعه و پیشرفت علاوه بر ابعاد اقتصادی- اجرایی، دارای ابعاد اجرایی- فرهنگی نیز هست. ابعادی که می‌توان اصلی‌ترین تجلی‌گاه آن را در نیل به وفاق و اجماع ملی و پی‌ریزی جامعه‌ای دانش‌بنیان یافت. به بیان ساده، جوامع به پیشرفت مورد انتظار خود دست نخواهند یافت مگر این که در گام نخست، کشف و فراهم آوردن ابزارها و لوازم تحقق آن در شبکه در هم تنیده ای از نخبگان، مردم و دولت به دغدغه و خواست مشترک تبدیل شود و هر یک متناسب با ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایشان مسئولیتی را عهده‌دار شوند.


این کتاب که حاصل مطالعات کارگروه توسعه و منابع ملی در موسسه اندیشه وپژوهش طرح هزاره است، مدعی است منابع به عنوان یک مولفه کلیدی، نقش برجسته و تاثیرگذاری در روند توسعه ایران دارد و به کمک آن حتی می‌توان چرای روند کند پیشرفت را نیز بررسی کرد.


کتاب، منابع را در سه گونه منابع طبیعی، منابع تولیدی و منابع غیرملموس تقسیم بندی می‌کند و سپس به بررسی عمیق مفهوم منابع می‌پردازد. در این کتاب منابع ملی به عنوان ورودی‌های پایه مادی و غیرمادی در فرایند توسعه تعریف شده‌اند، که به‌کارگیری منابع در پردازشگرهای مختلف اجتماعی سبب تولید ارزش افزوده شده و جریان توسعه را شکل می‌دهد.


کتاب حاضر در فصول مختلف روابط توسعه با منابع ملی را بررسی می‌کند و ویژگی‌هایی را در رابطه توسعه و منابع، شناسایی می‌کند. اثر حاضر از از منظرهای مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، مدیریتی و فلسفی به تحلیل رابطه توسعه و منابع می‌پردازد و به همین دلیل از جامعیت قابل توجهی برخوردار است.


«مطالعات توسعه و مولفه منابع»، پژوهش گروهی از نویسندگان با مقدمه ناصر فکوهی را انتشارات روزنه در 1000 نسخه و به قیمت 21000 تومان منتشر کرده است.


» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :