پرفروش‌ترین‌ کتاب‌های پایان مرداد نشر چشمه را در فروشگاه اینترنتی شهرکتاب مشاهده نمائید

اگر سری به کتاب‌فروشی «نشرچشمه» بزنید، لابد تخته‌یی که هر هفته «آهنگ حقیقت» مسئول بخش ادبیات‌داستانی کتاب‌فروشی پرفروش‌ترین‌های هفته را روی آن می‌نویسد و معرفی می‌کند، به چشم‌تان خورده است. در واقع لیست پرفروش‌ترین‌ها راهنمای خوبی است برای باخبر شدن از تازه‌ها و محبوب‌ترین‌ها به انتخاب خوانندگان ما. این هفته طبق گزارش کتاب‌فروشی پرفروش‌ترین‌ عنوان‌ها عبارت بودند از :

یک: ترکیب بندی در سرخ

نوشته ی: مهام میقانی


تازه‌ترین رمان «مهام میقانی» روایتی است نفس‌گیر از زندگی آدم‌های که آسودگی با زندگی‌شان فرسنگ‌ها فاصله دارد. ترکیب بندی در سرخ پس از رمان‌های ” گرمازده” و”پیوند زدن انگشت اشاره”، سومین اثر منتشر رمان منتشر شده میقاتی به حساب می‌آید. ترکیب بندی در سرخ داستان یک داور بیست و نه ساله‌ی لیگ دست دوم فوتبال است که در جریان ناکامی‌ها و بی پولی‌های طولانی‌اش به همراه هم خانه‌اش تصمیم به سرقت از سوپر مارکت صاحب خانه‌ی سابق خود می‌گیرد. اما سرقت مسلحانه‌ی آنها آنطور که پیش بینی کرده‌اند پیش نمی‌رود و ناگزیر مجبور به ترک تهران می‌شوند. دو سارق تازه کار به شهرهای کوچک شمال کشور پناه می‌برند و در آنجا سرنوشت‌شان با زوجی جوان و مجرمی فراری که با هویتی تازه در یک ماست بندی سنتی کار می‌کند پیوند می‌خورد.


دو: شعارنویسی بر دیوارکاغذی

نوشته ی: امیر احمدی آریان

در این کتاب در واقع همه‌چیز از موضوعات و مسائل اجتماعی، پس‌زمینه‌های ادبیات در جامعه، نقد و مطالبی که مربوط به فضای ادبیات کشورمان در 15 سال اخیر می‌شود، وجود دارد. این کتاب را می‌توان اثری مانند کتاب «کیمیا و خاک» دانست که یک تک‌نگاری از ادبیات معاصر کشورمان از سال 76 تا امروز است.


سه: دختری با گوشواره‌ مروارید

نوشته ی: تریسی شوالیه

مترجم: گلی امامی

چاپ ششم رمان «دختری با گوشواره‌ مروارید» نوشته تریسی شوالیه با ترجمه گلی امامی بعد از 8 سال از سوی نشر چشمه روانه بازار نشر شد.


نویسنده در «دختری با گوشواره‌ مروارید» حوادثى را از زندگى یان ورمیر، نقاش دوره‌ باروک بهانه قرار داده و با ظرافت توانسته دنیایى خاص را براى مخاطب عینى و حسى نماید.


پدر گریت بر اثر حادثه‌اى بینایى خود را از دست مى‌دهد. در نتیجه نمى‌تواند مخارج خانواده را تأمین کند. به همین دلیل گریت ۱۶ساله براى کمک به تأمین معاش خود و نزدیکانش، در خانه‌ ورمیر نقاش، به کلفتى مى‌پردازد.


دختر وارد یک خانواده‌ ثروتمند شده، اما به کلفتى و نه به‌دلخواه. «احساس موشى را داشتم که وارد خانه‌ مرد پول‌دارى مى‌شود.»


نویسنده با بهره‌گیرى از بن‌مایه‌ رئالیستى منبعث از شرایط عینى محور داستان به نوعى درگیر اختلاف طبقاتى و رنج‌هاى ناشى از آن شده است. «هر روز باید رخت‌شویى مى‌کردم، دست‌هایم از شدت ماندن در آب و صابون ترک خورده، صورتم از بخار آب‌جوش سرخ مى‌شد، پشتم از حمل‌ونقل رخت‌هاى سنگین و خیس درد مى‌گرفت و بازوانم، دائم از حرکت اتو کوفته مى‌شد.»

چهار: هست یا نیست؟

نوشته ی: سارا سالار

«هست یا نیست؟ » روایت زندگی زنی است در آستانه ی 40سالگی. «سالار» می گوید: «اینبار هم راوی رمان یک زن است، زنی که ما در 39سالگی اش با او مواجه می شویم و همراه او چند مرحله از زندگی اش را بازخوانی می کنیم؛ گاهی از گذشته و گاهی هم از حال و از روزهایی که به 40سالگی نزدیک می شود؛ دوره ای که اولین سالهای میانسالی را آغاز میکند و در آن وقایع متعددی را پشت سر می گذارد.»


راوی داستان او درگیری هایش با روزمرگی، مرگ، ازدواج و خیانت را گاهی با «من راوی» و گاهی با راوی «سوم شخص» پیش روی مخاطبش می گذارد.


راوی «هست یا نیست؟ » زنی است که در هر فصل با برشهایی که در رمان به وجود می آید، از زاویه ی خاصی برای روایت داستان استفاده میکند و در نهایت 10 سال از زندگی او در آمدوشده ای روایت داستان را می سازند.

پنج: "نقش آبی سیمین" (فاطمه خانم معتمد‌آریا آکتریس سینما)

به همت: زوان قوکاسیان


چاپ دوم کتاب "نقش آبی سیمین" (فاطمه خانم معتمد‌آریا آکتریس سینما) به کوشش و گردآوری زاون قوکاسیان همراه با فصل‌هایی تازه منتشر شده است.


«زاون قوکاسیان» درباره‌ی این کتاب می‌گوید:« این کتاب که درباره مولفه های بازیگری فاطمه معتمد آریا است پیشتر یک بار در سال 83 توسط نشر چشمه منتشر شده است.من سعی کردم در چاپ دوم کتاب مطالبی را از طریق گفتگوی دوباره با معتمد آریا اضافه کنم. این مطالب به حضور او در فیلم‌هایی نظیر "کارگران مشغول کارند" ساخته مانی حقیقی و "گیلانه" اثر رخشان بنی اعتماد مربوط می شود. این کتاب صرف نظر از گفتگو با معتمد آریا، به مقاله هایی از کارگردانانی چون محمد رضا هنرمند، ایرج طهماسب، کمال تبریزی و ... اختصاص دارد. پرویز پرستویی و محمود کلاری - فیلمبردار سینما - نیز در این کتاب یادداشتهایی درباره نحوه بازیگری معتمد آریا نوشته اند.»

شش- از همان راهی که آمدی برگرد

نوشته ی: فرشته نوبخت


«از همان راهی که آمدی برگرد» دومین رمان و چهارمین کتاب «فرشته نوبخت» است که در مجموعه قفسه آبی نشر چشمه منتشر شده است. پیش از این رمان «سیب ترش» او در همین مجموعه منتشر شده بود که با استقبال روبرو شد.


«نوبخت» درباره‌ تازه‌ترین رمانش می‌گوید: «رمان «از همان راهی که آمدی برگرد» تمی اجتماعی دارد، داستانی با چهار راوی که حول محور یک داستان که هسته‌ اصلی رمان است هر کدام داستان خودشان را راویت می‌کنند و در نهایت داستان‌های تودرتویی در دل داستان اصلی روایت می‌شود. در واقع تمرکز داستان اصلی حول محور شخصیتی به نام «شیوا»ست. دختری که در پرورشگاه بزرگ شده است و حالا آمده تا برای خودش زندگی کند، شغلی به دست بیاورد و برای خودش جایگاهی پیدا کند. اما آشنایی او با یکی از شخصیت‌های دیگر رمان سبب می‌شود که مسیر زندگیش تغییر کند و در قهقهرایی بی‌پایان فرو برود. با این حال اتفاق‌های بعدی متمرکز بر این داستان نیست، چهار راوی، دو مرد و دو زن، هر کدام حرف‌های خودشان را دارند، آنها زندگی‌های متفاوتی دارند، هر کدام از طبقه‌ی اقتصادی و اجتماعی متفاوتی هستند و براثر یک اتفاق جایی در مسیر زندگی هم قرار می‌گیرند.»

هفت- پسر عیسا

نوشته ی: دنیس جانسون

ترجمه ی: پیمان خاکسار


«پسر عیسا» از مهم‌ترین مجموعه داستان‌های ادبیات معاصر امریکاست و خوانندگان و منتقدان به یک اندازه ستایشش کرده‌اند. دنیس جانسون، نویسنده، شاعر و نمایشنامه‌نویس امریکایی در سال 1949 در مونیخ آلمان غربی به دنیا آمد. کودکی و نوجوانی‌اش به خاطر مأموریت‌های پی در پی پدرش در توکیو و مانیل و واشنگتن گذشت. او اولین مجموعه شعرش «مردی میان فُک‌ها» را در 20 سالگی منتشر کرد و بعد به دانشگاه آیوا رفت و شاگرد ریموند کارور شد.


در بخشی از کتاب می‌خوانیم:


«تا سوار شدم در پشت سرم بسته شد، انگار فقط منتظر من بود. چه می‌شد اگر فقط برف بود؟ همه‌جا را برف پوشانده بود و سرد و سفید تمام فاصله‌ها را پر می‌کرد؟ و من حسم را دنبال می‌کردم و از این زمستان می‌گذشتم و می‌رسیدم به جنگلی از درخت‌های سفید. و او راهم می‌داد. چرخ‌ها جیغ کشیدند و ناگهان تنها چیزی که می‌دیدم کفش‌های بزرگ و زشت آدم‌ها بود. صدا متوقف شد. از کنار منظره‌های تنها و غمبار گذشتم. در فاصله بین محله‌ها و ایستگاه‌ها حس می‌کردم زندگی باطلم به دنبالم رویا می‌بیند. بله، یک شبح، یک رد. چیزی باقی مانده. در یکی از ایستگاه‌ها قطار مشکل پیدا کرد. تأخیر. البته برای کسانی که مقصدی داشتند.»

هشت- زیباتر

نوشته ی: سینا دادخواه


تلاش برای خلق فضاهایی تازه و متفات با رمان نخست خود یکی از بارزترین ویژگی‌های دومین رمان نویسنده‌ی «یوسف آباد خیابان سی‌وسوم» است. برای این منظور، دادخواه برخلاف رمان قبلی اش که به شیوه اول شخص روایت می شد، شیوه سوم شخص (دانای کل) را برای روایت رمان «زیباتر»  برگزیده است.


در «زیباتر» دادخواه با تمرکز بیشتر روی ویژگی های درونی خصیت های رمانش و به ویژه شخصیت های اصلی آن، سعی کرده از خلال درگیری‌های عاطفی قهرمان داستان، در مسیر بلوغ حسی و فکری او داستان را پیش ببرد.

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :