همراه با سعدی شیراز در اول اردیبهشت
اول اردیبهشت، روز بزرگداشت سعدی شاعر و سخن‌پرداز ایرانی است. تولد سعدی را در سال‌های اول قرن هفتم هجری – حدودا در سال ۶۰۶ ه. ق – در شیراز می‌دانند. خانواده‌اش از عالمان دین بودند و پدرش از کارکنان دربار اتابک. سعدی از کودکی تحت تعلیم پدرش بود ولی در‌‌ همان دوران پدرش را از دست داد و تحت تکفل جد مادری خود قرار گرفت. او مقدمات علوم شرعی و ادبی را در شیراز آموخت و سپس در جوانی به بغداد رفت که این سفر آغاز سفرهای طولانی سعدی بود.

به گزارش شهر کتاب مرکزی، همایون کاتوزیان در مقدمه کتاب «گلچین سعدی» (نشر مرکز) که در آن گزیده‌ای از گلستان و بوستان را ارائه کرده، می‌نویسد: «سعدی در هیچ چارچوب بسته‌ای نمی‌گنجد و از هیچ زاویه منحصر به فردی به جهان نمی‌نگرد. صاحب مکتب و طریقت و ایدئولوژی نیست و به هیچ ایدئولوژی و مکتب و طریقتی نیز بستگی ندارد. حتی فرا‌تر از این، به جهان و آنچه در آن است از زوایای گوناگون می‌نگرد و در قلمرو اندیشه و سخن، برای هر روشی – کم یا بیش – ارزش و اعتباری قائل است… در همه امور اهل اعتدال بود، نسبت به جهان دیدی مثبت داشت و به هم‌نوعان خود – که کم و بیش عاری از کمال‌اند – خیلی سخت نمی‌گرفت. او مروج کوشش برای پیشرفت بود نه منادی امید به کمال. عقیده داشت که همین زندگی با همه کمبود‌هایش ارزش زیستن دارد اگرچه اصرار داشت که باید تا اندازه ممکن پاک بود و پاک زیست و برای دیگران حق حیات قائل شد…»

در اینجا، برخی کتاب‌هایی که به تصحیح یا خوانش آثار سعدی پرداخته‌ و در فروشگاه اینترنتی شهرکتاب موجود هستند، معرفی می‌شوند:


گلچین سعدی/ گزینش محمدعلی همایون کاتوزیان/ نشر مرکز

شاهکارهای سعدی (دوزبانه با قاب وزیری) / نشر جانزاده


غزلیات سعدی/ محمدعلی فروغی/ ققنوس

گلستان و بوستان/ محمدعلی فروغی/ ققنوس

رباعیات سعدی/ نشر قدیانی (نوجوان)

قصاید سعدی/ قدیانی (نوجوان)

قطعات سعدی/ قدیانی (نوجوان)

آلبوم ۴۰ حکایت از گلستان سعدی/ با صدای خسرو شکیبایی و آهنگسازی کارن همایون‌فر/ آوا خورشید

شما می توانید این کتاب ها را از طریق فروشگاه اینترنتی شهرکتاب و یا تلفن 88742118-021 سفارش دهید. 

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :