هفتمین سالمرگ مشهورترین نویسنده ادبیات عرب

فردا (جمعه) هفتمین سالروز درگذشت «نجیب محفوظ»، نویسنده‌ سرشناس مصری و معروفترین نویسنده ادبیات عرب است.

به گزارش شهرکتاب اینترنتی و به نقل از ایسنا، «نجیب محفوظ»، نویسنده و نمایشنامه‌نویس مصری و برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات متولد 11 دسامبر 1911 در یکی از محلات قاهره به‌نام جمیلیه بود.

وی در طول 70 سال فعالیت ادبی خود بیش از 50 رمان‌، پنج نمایشنامه‌، 350 داستان کوتاه وح ده‌ها فیلمنامه را به نگارش درآورد. بسیاری از کارهای او در مصر و کشورهای دیگر مورد اقتباس تلویزیونی و سینمایی قرار گرفته‌اند.

وی که روز 30 اوت 2006 در بیمارستان قاهره درگذشت‌، در زمان حیات تنها نویسنده‌ی عرب‌زبانی بود که جایزه‌ی نوبل ادبیات را از آن خود کرده بود.

جایزه‌ی نوبل ادبیات که در سال 1988 به نجیب محفوظ تعلق گرفت، موجب شد تا مردی که خود را به عنوان یکی از بهترین و محبوب‌ترین نویسنده‌ها‌ی خاورمیانه تبدیل کرده بود، مورد تحسین فراوان قرار گیرد.

در سال 1994 یک فرد ناشناس به دلیل وجود توهین در رمان نجیب محفوظ، هنگام خروج این نویسنده از خانه‌اش در قاهره، وی را مجروح کرد. محفوظ از این حادثه نجات یافت، اما صدمات شدیدی به اعصاب بازوی راستش وارد شد؛ به طوریکه توانایی‌اش در نوشتن کاهش یافت.

محفوظ در سن 90 سالگی نیز برنامه‌ی پرمشغله‌ای داشت. در سال‌های واپسین زندگی، شش شب در هفته برای تبادل مطالب فکاهی، سوژه برای داستان و بررسی اخبار روز، به دیدار دوستانش می‌رفت.

نجیب محفوظ بعد از آسیب دستش به کار خود ادامه داد و نویسندگی داستان‌های کوتاه خود را حتی با چند پاراگراف به‌وسیله‌ی خواندن برای دوست خود و پیاده کردن مطالب توسط این فرد ادامه داد.

آخرین اثر این نویسنده در سال 2005 منتشر شد که شامل مجموعه داستان‌هایی درباره‌ی زندگی پس از مرگ با عنوان «آسمان هفتم» بود.

نجیب محفوظ در جشن 94 سالگی خود در ماه دسامبر 2005 گفته بود: بعد از مرگ شاهد رویدادهای خوبی خواهم بود؛ به همین دلیل بود که کتاب «آسمان هفتم» را نوشتم. وی همچنین گفته بود: اهمیت بالای این کتاب برای من الهاماتی بود که به‌طور معنوی در من ایجاد می‌کرد.

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :