«هالیوود چگونه کار می‌کند» به قلم جانت واسکو منتشر شد
کتاب «هالیوود چگونه کار می‌کند» به قلم جانت واسکو فعال رسانه‌ای آمریکایی و با محوریت بازشناسی جامعه شناختی صنعت فیلم‌سازی در آمریکا منتشر شد.


به گزارش فروشگاه اینترنتی شهرکتاب به نقل از مهر، کتاب «هالیوود چگونه کار می‌کند» نوشته جانت واسکو و با ترجمه شاپورپیشابادی  از مجموعه کتاب‌های انسان شناخت نشر تیسا روانه بازار کتاب شد.


محور اصلی نگارش این کتاب بازخوانی ساختار کاری هالیوود به عنوان کارخانه رویاسازی دنیا است که طی آن مولف سعی کرده است نگاهی جامعه‌شناختی به مساله هالیوود داشته باشد.


واسکو به عنوان یک فعال رسانه در این کتاب هالیوود را  یک صنعت در نظر می‌گیرد که با وجود ماهیت نمادین و فرهنگی خود از سازوکارها و مناسبات حاکم بر دنیای صنعت پیروی می‌کند و به الزامات و اصول دنیای کسب و کار پایبند است.


پی‌رنگ اصلی این کتاب بر توصیف ساختار پیچیده  تبدیل ایده خام تولید یک فیلم سینمایی  و فروش آن در بازارهای بین‌المللی اشاره دارد و طی آن موضوعاتی مانند تولید، مالکیت، دارایی و حق نشر، دستمزدها، هزینه‌های نمایش، تعیین کیفیت فیلمنامه منابع تامین سرمایه، فیلم‌برداری، اتحادیه‌ها و اصناف فعال در هالیوود، سیستم توزیع، استودیوها، رقابت، سود، حسابداری و حتی موضوع خرده فروشی به صورت مفصل پرداخته شده است.


موضوع توسعه صنعت و تجاری سازی و نیز تبلیغ و حمایت از صنعت سینما و پدیده تبلیغ و آگهی نیز عناوین موضوعات دیگری است که در این کتاب به آنها پرداخته شده است.


جانت واسکو در بخشی از مقدمه مفصل خود بر این کتاب می‌نویسد: کتاب‌های بسیاری، فرآیند تولید و بازاریابی فیلم را توصیف می‌کنند. با این حال به یک نوع رویکرد صنعتی متوسل می‌شوند تا به درد افرادی که می‌خواهند به صنعت فیلم وارد شوند بخورند. این آثار تقریبا همیشه ستایش گونه هستند و به ندرت تحلیل خود را یک گام عقب می‌نهند تا به صورتی انتقادی  و در یک بافت کلی‌تر اقتصادی سیاسی و اجتماعی به صنعت فیلم نگاه کنند. این رویکرد در حجم وسیعی از پوشش مطبوعاتی که هالییود دریافت می‌کند و نیز در دانسته‌های و افسانه‌های عامه پسندی  که پیرامون آن هست، نهادینه شده است.


اعتقاد بر آن است که فیلم‌های هالیوودی در تولید و بازتولید ایده‌ها و ارزش‌های اجتماعی نقش دارند و به همین دلیل به شناخت نحوه عمل این صنعت به شدت نیازمندیم.


کتاب «هالیوود چگونه کار می‌کند» را نشر تیسا در 372 صفحه و با قیمت 17500 تومان منتشر کرده است.

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :