نگاهی به مجموعه داستان «نقشه‌هایت را بسوزان»؛ احساس و عواطف در کنار فجایع بزرگ انسانی

کتاب «نقشه‌هایت را بسوزان» با انتخاب و ترجمه مژده دقیقی، مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه جهان به قلم نویسندگان مختلف است که اغلب آنها بین سال‌های 2002 تا 2007 در نشریات ادبی معتبرجهانی به چاپ رسیده است.

 به گزارش شهرکتاب اینترنتی و به نقل از فارس، «نقشه هایت را بسوزان» سومین جلد از مجموعه داستان‌های کوتاه برگزیده جهان به انتخاب مژده دقیقی محسوب می شود که دو مجموعه قبلی «مشقت‌های عشق»و «اینجا همه آدم‌ها این جوری‌اند» پیش از این به انتخاب و ترجمه وی چاپ و منتشر شده است. 


در این کتاب داستان‌های «دریاچه بهشت» نوشته جس رو، «نقشه‌هایت را بسوزان»نوشته رابین جوی لف، «خواب هاروی» نوشته استیون کینگ، «بوهمی‌ها»نوشته جرج ساندرز، «شمنگرا» نوشته لوئیز اردریچ، «کمین» نوشته دانا ترت، «قاضی شیوا رام مورتی» نوشته ریشی ریدی، «دختر خاله‌ها»نوشته جویس کرول اوتس و «پسری در ساکتیوس» نوشته بروس مک آلیستر توسط مژده دقیقی انتخاب و ترجمه شده که هر یک از آنها به نوبه خود در معرفی بخشی از ویژگی های داستان کوتاه امروز جهان موثر هستند.

اولین ویژگی این مجموعه آن است که نشان می دهد بر خلاف نظر برخی از داستان نویسان معاصر کشورمان که تعریف آنها از داستان کوتاه در حد روایت کوتاه از یک موقعیت، شخصیت یا صحنه داستانی خلاصه می شود و در مواردی هم در نهایت به بسط دادن یک طرح داستانی خلاصه می شود، اغلب نویسندگان امروز جهان از داستان کوتاه برداشت های به مراتب بیشتری مدنظر دارند تا جایی که گاه مرز بین داستان کوتاه و بلند در آثار آنها به سختی قابل تشخیص است.

نگاه چند سویه به جهان داستانی از دیگر ویژگی های آثار انتخاب شده در این مجموعه است.  البته در یادداشت مترجم هم به این نکته از زاویه دیگری اشاره شده است؛ داستان کوتاه فرمی مدرن و امروزی است که خواننده خاص خود را دارد. مجموعه ای از تفکر و تجربه است که به اعماق روح خواننده تلنگر می زند و چیزی را در ناخودآگاهش به حرکت در می آورد. و جدا از عمل خواندن، از او بسیار می خواهد، می خواهد که در این تجربه با او سهیم شود و آن را در ذهن خود ادامه دهد، و سئوال های ی مطرح می کند که نمی توان به سادگی به آنها پاسخ داد.

در داستان‌های کتاب «نقشه هایت را بسوزان»، عشق و عواطف انسانی در کنار پدیده های عظیم مطرح می شود، پدیده هایی چون ایمان و مرگ و فجایع بزرگ انسانی. در برخی از این داستان ها با آدم های تبعیدی رو به رو هستیم، آدم هایی که عزیزان شان، وطن شان، راه شان را گم کرده اند و در جست وجوی جایی دیگرند. 

در اولین داستان این مجموعه، «دریاچه بهشت» راوی که گرفتار بیگانگی نسل هاست، غربت خود را در روزهای جوانی به یاد می آورد و ماجرایی را از نگاه یک دانشجوی جوان چینی در نیوریوک روایت می کند. دریاچه بهشت در افسانه های کهن خانه دور از دست فناناپذیرهاست ولی در این دنیا دیگر فناناپذیری وجود ندارد. دریاچه بهشتی اگر وجود داشته باشد، همان جاست که ما هستیم. نویسنده داستان دریاچه بهشت، جس رو، اولین مجوعه داستانش، قطاری به مقصد لو وو، در سال 2004 منشر شده است. آثار او تا به حال جوایز متعددی از جشنواره های ادبی گوناگون جهان به دست آورده است.

داستان بعدی این مجموعه با عنوان «نقشه‌هایت را بسوزان» که عنوان کتاب هم از نام آن برگرفته شده، داستان خانواده ای راه گم کرده است. پسر کوچک امریکایی که تصمیم دارد مثل یک مغول زندگی کند و پدری که بچه را درک نمی کند و در همین راستا بحران زندگی پدر و مادر به وضعیت موجود دامن می زند. به بیان دیگر، بحران زندگی زوجی جوان و پسرشان که در چمبره توهمی غریب پناه جسته است.

ولی حتی آنجا که مرزها از میان می روند و کوه ها محو می شوند، از آرامش و قرار خیری نیست.«آن خطاها دیگر معنایی ندارند و کوهی نمی سازند. به سرزمینی آمده ای که هیچ کس به پشت سرش هم نگاه نمی کند. یادت باشد به پشت سر نگاه نکن...»

نویسنده این داستان، رابین جوی لف، علاوه بر نویسندگی، منتقد فیلم هم هست و داستانش اغلب در نشریات ادبی جهان به چاپ می رسد. داستان کوتاه «نقشه هایت را بسوزان»از داستان های برگزیده جایزه او. هنری در سال 2003 است.

در داستان «خواب هاروی» هم زوجی میانسال در طول داستان با نشانه هایی غریب از یک خواب ذره ذره از ماجرایی هولناک آگاه می شوند. نویسنده این داستان، استیون کینگ، استاد این گونه ادبیات داستانی است و در رمان ها و داستان های کوتاهش این روال را دنبال کرده است. اما داستان های کوتاهش بیشتر در حیطه ادبیات جدی و ماندگار می گنجد.

شخصیت های داستانی «بوهمی‌ها» هم در حاشیه اجتماعی زندگی می کنند. جرج ساندرز، نویسنده اثر، در این داستان زندگی چند کودک در محله ای فقیرنشین در نیویورک را به زندگی دو زن مهاجر گره می زند و با طنز گزنده خود زوایای شخصیت این رانده شدگان را می کاود.

همچنین وقایع داستان «شمنگوا» از لوئیز اردریچ، در جامعه سرخپوستان آمریکا می گذرد و نویسنده در روایت زندگی ویولن زنی پیر،  داستان قدیمی را با فضای امروز این جامعه اقلیت می‌آمیزد.

راوی داستان «کمین» هم با نگاهی موشکاف و بیانی ماهرانه ابعاد فاجعه ای انسانی را نشان می دهد. روایت استادانه او که بیشتر در قالب کفت و گوی بین دو کودک جریان پیدا می کند، به عنق فاجعه جنگ در زندگی انسان ها نقب می زند.

داستان بعدی، «قاضی شیما رام مورتی» باز هم داستان مهاجرت است، کنده شدن از زادبوم و پرتاب شدن به جایی دیگر، این بار در کهنسالی. ریشی ریدی، نویسنده داستان، شخصیت پدرسالار جذابی را از جامعه ای سنتی در محیطی نامونس قرار داده است و ضمن خلق موقعیت های طنزآلود، تلخی زندگی انسان مهاجر را نشان می دهد. ریشی ریدی متولد هندستان است.

از جویس کرول اوتس هم داستان «دختر خاله ها»در این مجموعه آمده که درباره نامه نگاری دو دختر خاله غریب است. این اثر از نمونه های موفق این فرم داستانی است. «دختر خاله»، روایت بیگانگی و فاجعه انسانی است. نویسنده از همان نخستین سطرهای داستانش ذهن خواننده را درگیر می کند و به جست و جو لابه لای نامه ها وا می دارد.

داستان پایانی کتاب، «پسری در ساکیتوس» از بروس مک آلیستر را می توان در شمار داستان های علمی- تخیلی قرار داد. فضای این داستان با برخی رویدادهای جهان امروز همخوانی دارد و از همین رو هولناک است. داستان از زبان یک مامور امنیتی بازنشسته پرده از جنایاتی خوفناک برمی دارد که به واقعیت پهلو می زند.
» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :