نوید چاپ کتاب تفکر برای آنان که به موضوعات مهمی همچون دانش، عقل، حقیقت، ذهن، آزادی، تقدیر، هویت، خدا، خوبی و عدالت می‌اندیشند
کتاب «تفکر» نوشته سایمون بلک برن با ترجمه مریم تقدیسی توسط انتشارات سروش منتشر و راهی بازار نشر شد. 

به گزارش فروشگاه اینترنتی شهر کتاب و به نقل از خبرگزاری مهر ؛  نویسنده کتاب می‌گوید، این اثر حاصل سال‌ها دست و پنجه نرم کردن با مشکلاتی است که برای جلب توجه مردم به اندیشه‌ها داشته است. بلک برن می‌گوید این کار را به عنوان معلم و همچنین به عنوان کسی که تلاش کرده تا ارزش علوم انسانی را به طور کلی و ارزش فلسفه را به طور خاص برای طیف گسترده‌تری از مخاطبین روشن کند، انجام داده است.
او همچنین این کتاب را مخصوص کسانی می‌داند که به موضوعات مهمی چون دانش، عقل، حقیقت، ذهن، آزادی، تقدیر، هویت، خدا، خوبی و عدالت می‌اندیشند. بلک برن در این کتاب تلاش کرده تا به طرز فکرهای مختلف درباره این مضامین بپردازد. او در مقدمه کتاب اشاره کرده که اگر خوانندگان کتاب را با دقت بخوانند، با این مضامین آشنایی بیشتری پیدا می‌کنند و می‌توانند آثار سایر متفکران بزرگ را که پیش‌تر موفق به درک‌شان نمی‌شدند، با لذت و درکی معقول بخوانند.

کتاب «تفکر» ترجمه‌ای از کتاب «Think» است که در سال 1999 توسط انتشارات دانشگاه آکسفورد به چاپ رسیده است. سرفصل‌های این کتاب به ترتیب، عبارت‌اند از: شناخت، ذهن، اراده آزاد، خود، خدا، استدلال، دنیا، چه باید کرد؟ نویسنده در ابتدا استدلالی متقاعدکننده در تائید مطالعه فلسفه ارائه می‌کند و در ادامه خواننده را با نحوه نگرش فیلسوفان بزرگی چون هیوم، کانت و ویتگنشتاین به مضامین عمده فلسفه، آشنا می‌کند. هر فصل کتاب به تبیین یکی از این موضوعات محوری اختصاص دارد.

در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم:

«فردی با ملاحظه در جستجوی شریک زندگی، شاد و مهربان، گیاهخوار، هوادار فوتبال، بانجو نواز، و غیر سیگاری.»

این جمله تعریفی است از شریک زندگی رویایی شما که در این‌جا او را همسر رویایی می‌نامیم. ولی متاسفانه شاید کسی با این مشخصات وجود نداشته باشد. شما می‌توانید تصمیم بگیرید چه ویژگی‌هایی را در این توصیف بگنجانید، ولی دنیا باید تصمیم بگیرد که کسی هست که پاسخگوی این ویژگی‌ها باشد یا نه. همسر رویایی شما شاید وجود نداشته باشد.

توضیحات شما کاملا واضحند و ویژگی‌هایی را توصیف می‌کنند که ممکن است کسی از آن‌ها برخوردار باشد. ولی هیچ‌کس دارای این ویژگی‌ها نیست. به بیان دیگر، این کلمات معنی دارند ولی فاقد مرجعند. شما از منظور خودتان مطلعید، ولی نمی‌دانید آیا کسی هست که با خواسته‌هایتان مطابق باشد یا نه. نمی‌توانید از طریق استدلال، از معنا به مرجع برسید، چون این‌که آیا مرجعی برای معنای مورد نظر وجود دارد یا نه به چگونگی وضعیت دنیا بستگی دارد نه به چگونگی مطالعات شما یا واژه‌نامه.

این کتاب با 335 صفحه، شمارگان هزار و 650 نسخه و قیمت 15 هزار تومان منتشر شده است.
» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :