نوبل ادبیات سه‌شنبه به «آلیس مونرو» اعطا می‌شود
مراسم اعطای جایزه‌ نوبل ادبیات روز سه‌شنبه بدون حضور «آلیس مونرو» برگزار می‌شود.

به گزارش شهرکتاب اینترنتی و به نقل از ایسنا، «آلیس مونرو» که چندی پیش اعلام کرد به علت بیماری و ضعف قادر نیست در مراسم دریافت مهم‌ترین جایزه ادبی عمرش حضور یابد، سه‌شنبه (10 دسامبر) از طریق ویدیو کنفرانس سخرانی نوبل خود را ایراد خواهد کرد.

«آلیس مونرو» سیزدهمین زن و دومین نویسنده‌ی کانادایی محسوب می‌شود که افتخار کسب نوبل ادبیات را دارد. اخیرا «پیتر انگلود»، دبیر دائمی آکادمی سوئدی نوبل ادبیات در مصحابه‌ای آثار مونرو را ستود و وی را بزرگترین داستان‌نویس در قید حیات نامید.

وی درباره‌ی مونرو گفت: معمولا هر سال اندکی بحث و جنجال حول محور انتخاب برنده‌ی نوبل پیش می‌آید، اما این جریان در مورد آلیس مونزو به وجود نیامد. آنچه در مورد او حائز اهمیت است،‌ محبوبیت چشمگیر اوست. طی 10 سال فعالیتم در آکادمی نوبل هرگز چنین محبوبیتی ندیده‌ام.

برنده‌ی کانادایی نوبل ادبیات 2013 اخیرا در مصاحبه‌ای که با روزنامه گاردین انجام داده، درباره چگونه نویسنده شدنش و خاطرات خود از دوران کودکی سخن گفته است. مونرو نوشتن یک رمان را آرزوی بزرگش در جوانی دانست و گفت: من سعی می‌کردم‌ و تلاش داشتم که یک رمان بنویسم و تلاشم نتیجه‌ای نداشت. بعد از نگارش دومین سومین و چهارمین کتاب‌، ناشرانم امیدوار بودند من یک رمان بنویسم. حس می‌کردم دارم وقتم را تلف می‌کنم.

اما نویسنده‌ای که کارش را از نگارش داستان‌های کوتاه شروع کرد، تا زمانی به عنوان زنی خانه‌دار شمرده می‌شد که داستان هم می‌نویسد. وی اکنون برنده نوبل ادبیات شده و افتخاری بزرگ را برای تمام نویسندگان داستان کوتاه به ارمغان آورده است.
» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :