نقد آثار زویا پیرزاد در «چراغ‎ها را من روشن می‌کنم»
شهلا زرلکی از انتشار کتابی با عنوان «چراغ‎ها را من روشن می‌کنم» در نقد و بررسی آثار زویا پیرزاد خبر داد.

به گزارش شهرکتاب اینترنتی، این نویسنده درباره این کتاب به خبرنگار ایسنا گفت: این کتاب در پنج بخش اصلی بر اساس عنوان کتاب‎‌های نویسنده تنظیم شده و هر بخش فصل‎های مستقلی دارد. سه مجموعه داستان و دو رمانِ تا کنون منتشرشده از زویا پیرزاد در این کتاب به طور مفصل و جداگانه تحلیل شده است. موضوعاتی همچون نقد فمینیستی، نوشتار زنانه، تعریف داستان آپارتمانی، تعریف رمان عامه‌پسند ایرانی و عامه‌پسند خارجی از مباحث مهم تشریح‌شده در این کتاب است.

او با اشاره به انتظار این کتاب برای انتشار گفت: این کتاب حدود سه سال پیش به ناشر سپرده شد و یک سال و نیم در وضعیت تعلیق مجوز بود تا اینکه زمستان سال گذشته مجوزش صادر شد.

زرلکی درباره انتشار مجموعه کتاب‏هایی در نقد آثار نویسندگان معاصر گفت: این مجموعه نقد با «خلسه‌ خاطرات» در نقد و تحلیل کارنامه ادبی گلی ترقی آغاز شد و امروز هم به تحلیل آثار زویا پیرزاد رسیده است. من در این مجموعه به نویسندگانی توجه دارم که مطرح و محبوب هستند ولی کمتر مورد نقد و تحلیل قرار گرفته‌اند. همچنین معیار اصلی این است که آثار آنها از شاخصه‌های ادبی کافی برخوردار باشد و جایگاهی تثبیت‌شده در ادبیات داستانی ایران داشته باشند. از سوی دیگر برایم مهم است که در این تحلیل و بررسی به این نتایج برسم که چرا این‌گونه آثار مورد پسند مخاطبان بسیار قرار می‌گیرند. مثلا درباره زویا پیرزاد برخی می‌گویند که آثارش در مرز عامه‌پسندی حرکت می‌کند که به این مسائل نیز در کتاب حاضر پرداخته شده و اینکه بالأخره آیا این نویسنده عامه‌پسند هست یا نه. برای ادامه کار چند گزینه دارم ولی هنوز از بین آنها به انتخاب نهایی نرسیده‌ام. گرچه به نظر می‌رسد که این مجموعه نویسندگان زن را محور قرار داده و ناشر هم چنین تمایلی دارد ولی نظر من این نیست که فقط به نویسندگان زن معاصر با همان شاخصه‌هایی که اشاره کردم، بپردازم. بلکه نویسندگان مرد هم مدنظرم هستند و قطعا سومین کتاب از این مجموعه نقد آثار یک نویسنده مرد خواهد بود اما هنوز در مورد نام نویسنده سوم به نتیجه نهایی نرسیده‎ام.

کتاب «چراغ‎ها را من روشن می‏‌کنم» در 187 صفحه با شمارگان 770 نسخه و قیمت 11 هزار تومان در نشر نیلوفر به چاپ رسیده است.
» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :