«نشان آتنا» رمانی برای کتابخوان کردن نوجوانان
رمان «نشان آتنا» درست مانند دیگر آثار سرگرم کننده و کتاب‌های بست‌سلر، آغاز، میان و پایانی سرگرم کننده دارد؛ به نحوی که دست‌کم می تواند یک نوجوان را برای چند روز سرگرم کند.


به گزارش فروشگاه اینترنتی شهرکتاب به نقل از ایبنا، رسول آبادیان گفت
: هرکدام از ما تاکنون احتمالا چند کتاب بازاری مطالعه کرده ایم وباز احتمالا از خواندشان خوشمان آمده است. اغلب کتاب هایی که با رنگ و لعاب غلو شده به دلیل تصویر ظاهری در کشور منتشر می شوند از سوی کتابخوان های حرفه ای به عنوان آثار فاقد ارزش شناسایی شده و معمولا دیگران را هم از تورق چنین کتاب هایی برحذر می دارند در حالی که جوامع دیگر چنین برخورد شدیدی با آثاری از این دست ندارند. آن‌ها معتقدند کالایی به نام کتاب می تواند آنچنان گستره ای را در برگیرد که هرکسی با هر سطح سلیقه ای دست خالی از بازار کتاب برنگردد.

با مرور آمارهای رسمی از کشورهای در حال توسعه در می یابیم که بر خلاف تصور ما، برد اصلی با کتاب هایی است که به لحاظ فروش حائز رتبه ای قابل قبول باشند. یعنی این که کیفیت کتاب به زعم بخش قابل توجهی از کتابخوانان این کشورها در درجه دوم یا سوم قرار می گیرد.

نکته جالب توجه در این گونه کتاب ها این است که نتیجه از پیش معلوم است، یعنی نیروهای دشمن زمین هرچقدر هم قدرتمند باشند بالاخره محکوم به شکست و فرار کردن هستند و خواننده با علم به این موضوع بازهم روایت را تا آخر دنبال می کند که در واقع نشاندهنده هنر بست سلر نویس ها در حوزه فعالیت های خود است.

کتاب های پرفروش که اتفاقا بخش زیادی از خوانندگان را در سنین مختلف به سوی خود جذب می کنند معمولا دارای کششی قابل ملاحظه اند، این گونه کتاب ها که اغلب سمت و سویی پلیسی و جنایی دارند پیش از هر مورد دیگر به قلقلک حس کنجکاوی خواننده توجه نشان می دهند. شخصیت های بد و شخصیت های خوب در این‌گونه کارها همیشه در سایه همدگیر نشو ونما می کنند ودر روند داستان هم هیچگونه زایش وتغییری را در وجودشان شاهد نیستیم.

کارشناسان بر این باورند که کتاب های بست‌سلر تمرینی خوب برای شروع کتابخوانی هستند زیرا خواننده در این‌گونه کتاب ها با هیچگونه سوالی فلسفی و مانعی بزرگ در راه دانستن یک موضوع برخورد نمی کند. سازو کار ساده و سنتی چنین کتاب هایی به مخاطب مجال می دهد که ساعتی در جنگ و گریز دو شخصیت سیاه و سفید که حتما با پیروزی سفید بر سیاه تمام می شود، لحظاتی شاد داشته باشد. یعنی همان اتفاقی که در رمان نشان آتنا افتاده است.

رمان نشان آتنا شاید نتواند انتظارات ما را از یک کتاب خوب برآورده کند اما کتابی هم نیست که بشود با خواندن چند صفحه رهایش کرد. این کتاب همان‌گونه که گفته شد تمرین خوبی برای کتابخوان شدن یک نوجوان در ایام تعطیلات تابستانی است، نوجوان به هر شکل همیشه جانب طرف خوب ماجرا را می گیرد به ویژه اگر شخص یا اشخاصی در این میان مطرح باشند که نیت مبارزه با نیروهای دشمن زمین را در سر داشته باشند.

کتاب های بازاری، کتاب هایی برای سرگرمی هستند ونیاز به سرگرمی، موردی نیست که بتوان از آن فرار کرد و یا در مورد چگونه ایجاد کردنش نسخه پیچید.

رمان «نشان آتنا» پر از جنگ و گریز و یادآور بسیاری از فیلم های هالیوودی است اما همین جنگ و گریزها خواننده را در تعلیقی ذاتی فرو می برد چون انتظارکشیدن برای پیروزی شخصیت های خوب بر بد، ارزش خواندن کتابی با حجم 614 صفحه دارد.

نکته شایان توجه در این گونه کتاب ها این است که نتیجه از پیش معلوم است، یعنی نیروهای دشمن زمین هرچقدر هم قدرتمند باشند بالاخره محکوم به شکست و فرار کردن هستند و خواننده با علم به این موضوع بازهم روایت را تا آخر دنبال می کند که در واقع نشاندهنده هنر بست‌سلر نویس ها در حوزه فعالیت های خود است.

نویسنده پرفروش هیچگاه راه دوری نمی رود و صرفا سعی می کند با پیش پا افتاده ترین مصالح تعلیق زا کاری برای سرگرمی بنویسد که این‌گونه نوشتن  و خواننده پیدا کردن به هیچ عنوان برخوردی با مطالعه جدی ندارد. کتاب های بازاری، کتاب هایی برای سرگرمی هستند و نیاز به سرگرمی، موردی نیست که بتوان از آن فرار کرد و یا در مورد چگونه ایجاد کردنش نسخه پیچید.

کارشناسان بر این باورند که کتاب های بست‌سلرتمرینی خوب برای شروع کتابخوانی هستند زیرا خواننده در اینگونه کتاب ها با هیچگونه سوالی فلسفی ومانعی بزرگ در راه دانستن یک موضوع برخورد نمی کند.

رمان «نشان آتنا» درست مانند دیگر کارهایی از این دست، آغازو میان و پایانی سرگرم کننده دارد که دستکم می تواند یک نوجوان را برای چند روز سرگرم کند:«پشت بام ها یا صدف مرواریدی سنگفرش شده بود. باغچه ها و باغ ها هم پر بودند از مرجان و شقایق دریایی. اسب ماهی ها در میان جلبک های دریایی به چرا مشغول بودند، گروهی از سایکوپ ها از یک نهنگ، به عنوان جرثقیل استفاده می کردند تا گنبد جدیدی روی پشت بام قصر بگذارند. چندین زن و مرد دریایی هم در خیابان مشغول شنا در حیاط ها سرگرم تمرین شمشیر بازی یا مبارزه با نیزه سه سر بودند که افتخاری برای الهه آدم ماهی ها محسوب می شد. ائو چیزهای مسخره زیادی دیده بود اما همیشه فکر می کرد که ادم ماهی ها احمق ترین موجوداتند، درست مثل اسمرف ها یا موپت ها. ...

رمان «نشان آتنا» با شمارگان هزار و 500 نسخه و قیمت 25 هزار تومان از سوی انتشارات بهنام عرضه شده است.

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :