من مامور تشریفات بودم، اما پشت سرم می‌گفتند فلانی کوکوی اعلیحضرت همایونی است
کتاب به سال‌های آخر حکومت هیلا سیلاسی، امپراتور حبشه می‌پردازد. سیلاسی در سال 1974، پس از 60 سال حکومت، با قیام تعدادی از افسران مخالف حکومتش، برکنار شد و پس از یکسال اسارت، بنا بر اعلام دولت انقلابی، در یکی از کاخ‌های خود درگذشت.


به گزارش  فروشگاه اینترنتی شهرکتاب به نقل از خبرآنلاین، «امپراتور و بازی امپراتور» نوشته ریشارد کاپوشچینسکی با ترجمه حسن کامشاد از سوی انتشارات ماهی روانه بازار نشر شده است.


امپراتور
؛ نمونه‌ای برجسته از روزنامه‌نگاری خلاق، با روایت‌هایی از روزهای صلابت و قدرت هیلا سلاسی آخرین امپراتور اتیوپی آغاز می‌شود، سپس با شرح چگونگی حکمرانی‌اش، تصویر نارضایتی‌ها از حکومت و قیامی که علیه او شکل می‌گیرد ادامه می‌یابد و به روایت دستگیری‌اش از سوی انقلابیون در کاخ سلطنتی، سرنگونی و مرگش ختم می‌شود.


ریشارد کاپوشچینسکی
برای ترسیم ابعاد مختلف زندگی سلاسی و سیر تحولات اتیوپی در زمان او، روایتی داستانی با جزئیات فراوان از زبان شاهدان مختلف ارائه می‌کند؛ هم از زبان کسانی که شیفته‌ی امپراتورند و هم کسانی که با نفرت به این تاج و تخت می‌نگرند. به دلیل همین خاصیت داستانی و روایی اثر، بسیاری بر امپراتور شبهه وارد کردند و آن را نه یک گزارش واقعی و تاریخی، بلکه خیال‌بافی‌های ادبی نویسنده دانستند. زمانی که کتاب در لهستان (زادگاه نویسنده) منتشر شد مجله‌ تایم آن را الهام‌بخش اتحادیه‌ آزاد کارگران لهستان نامید.


کتاب به سال‌های آخر حکومت هیلا سیلاسی، امپراتور حبشه می‌پردازد. سیلاسی در سال 1974، پس از 60 سال حکومت، با قیام تعدادی از افسران مخالف حکومتش، برکنار شد و پس از یکسال اسارت، بنا بر اعلام دولت انقلابی، در یکی از کاخ‌های خود درگذشت. نویسنده با تعدادی از خدمتگزاران و کارگزاران حکومت سیلاسی مصاحبه کرده است. متن این مصاحبه‌ها مطالب کتاب را تشکیل می‌دهد. اما کاپوشینسکی به روش معمول مصاحبه‌ها را بصورت کامل در کنار هم قرار نداده، بلکه بخش‌های کوتاه از مصاحبه‌های مختلف را مثل جورچین (پازل) کنار هم چیده است.

مصاحبه‌ها پس از سقوط "امپراتور" انجام شده‌اند. بنابراین مصاحبه‌شوندگان در صحبت‌هایشان همه به دورانی گذشته اشاره می‌کنند. آنها همگی جزو دست‌اندرکاران حکومتی برافتاده بوده‌اند، به همین خاطر نویسنده به نام هیچکدام از آنها اشاره نمی‌کند و هریک را با نام مخفف خطاب قرار می‌دهد.


کتاب امپراتور با تک کلمه‌ای از کاپوشچینسکی که در آن اوضاع و احوال کلی کشورهای افریقایی بخصوص اتیوپی را به روشنی توصیف می‌کند ادامه می‌یابد و در انتهای کتاب نمایشنامه‌ای با عنوان بازی امپراتور نوشته و کارگردانی مایکل هیستینگز و جاناتان میلر با الهام از اثر کاپوشچینسکی گنجانده شده است.


در بخشی از کتاب از زبان یکی از خدمتگزاران می‌خوانیم:


«بنده مامور تشریفات بلندپایه‌ای بودم، اما پشت سرم می‌گفتند فلانی کوکوی اعلیحضرت همایونی است. علت آن بود که یکی از این ساعت‌های سوییسی که کوکویی از آن بیرون می‌پرد و ساعت را اعلام می‌کرد، در دفتر کار امپراتور به دیوار آویزان بود. در ساعاتی که ذات امجد سرگرم امور پادشاهی بودند، من افتخار انجام وظیفه‌ای مشابه آن ساعت را داشتم. وقتی، طبق تشریفات رسمی، هنگام آن می‌رسید که امپراتور از مشغله‌ای به مشغله‌ی دیگر بپردازند، بنده روبه‌روی ایشان می‌ایستادم و چندین بار تعظیم می‌کردم. این اشاره بود به ساحت پرفراست ملوکانه که ساعتی به اتمام رسیده و موقع آن شده که ساعت دیگری را آغاز فرمایند.

ولنگاران، که در هر درباری یافت می‌شوند و خوششان می‌آید زیردستانشان را دست بیندازند، به شوخی می‌گفتند که شغل شریف من، و تنها علت وجودی‌ام، دولا راست شدن است. درست است که من جز تعظیم، آن هم در دقایقی معین، در برابر ذات اقدس همایونی کاری نداشتم، اما اگر مقامم اجازه‌ی چنین گستاخی‌‌ای را می‌داد، به این حضرات جواب می‌دادم که تعظیم‌های حقیر دست‌کم جنبه‌ی تشریفاتی و کاربردی داشت، سودمند بود و به هدف دولت، یعنی به هدفی والا خدمت می‌کرد ...»


این کتاب در 260 صفحه و با قیمت 13هزار و 500تومان منتشر شده است.

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :