معرفی چند کتاب تازه پرفروش؛ از سینما تا فوتبال
در دوره کاسته شدن از تعداد عناوین کتاب به دلایل گرانی کاغذ و مشکلات دیگر، کتاب‌های مهمی که موفق به عبور از این تنگناها می‌شوند، اغلب مورد اقبال مخاطب قرار می‌گیرند و به فروشی قابل توجه دست می‌یابند.

در این بخش با پنج کتاب تازه و پرفروش در فروشگاه مرکزی شهرکتاب آشنا می‌شوید که حوزه‌هایی مختلف را دربرمی‌گیرند. این عناوین عبارتند از: گفتگو با وودی آلن، مدایح بی‌صله، پسری روی سکوها، زبان شعر در نثر صوفیه، ادبیات مکتب‌خانه‌ای ایران.

گفتگو با وودی آلن

وودی آلن فیلسماز جذابی است؛ حتی بیش از فیلم‌هایش. او در کتابی هم که سراسر مصاحبه با اوست، درست مثل فیلم‌هایش حرف می‌زند. این کتاب حاصل گفتگوی یک روزنامه‌نگار با وودی آلن درباره هفت جنبه از فیلمسازی اوست؛ از شکل‌گیری ایده فیلم‌ها گرفته تا انتخاب موسیقی. فیلمنامه‌نویسی، انتخاب بازیگران و صحنه‌ها و لوکیشن‌ها نیز فصل‌های دیگر کتاب را تشکیل می دهد. او در طول مصاحبه، هرجا که لازم بوده گریزی هم به خاطرات و دیدارهایش زده و نکات ریز و درشت بسیاری را درباره سینمای اروپا، امریکا و جریان فیلمسازی منحصربه فردش بیان کرده است. این کتاب نشان می‌دهد که وودی آلن به عنوان یک فیلمساز از کجا آغاز کرد، چگونه رشد کرد و بالید و چه نگاهی به سینما دارد. مصاحبه‌های او حاوی جزئیات جذابی درباره زندگی، سیاست و جامعه امریکا هم هست؛ درست همانگونه که فیلم‌هایش با مخاطب صحبت می‌کنند. «گفتگو با وودی آلن» از اریک لاکس ترجمه مازیار عطاریه را نشر شورآفرین در ۶۴۰ صفحه منتشر کرده است.

مدایح بی‌صله

«مدایح بی‌صله» یکی از گزیده کتاب‌های انتشارات نگاه از اشعار احمد شاملوست که به تازگی در قطع جیبی و به صورت مجموعه‌ای متفاوت از آثار شاملو راهی بازار شده است. شعرهای شاملو که سال‌هاست در قالب مجموعه اشعار شاعران معاصر ایران در انتشارات نگاه منتشر می‌شود، همیشه جزو پرفروش‌های بازار کتاب بوده است. این کتاب نیز در ۲۱۵ صفحه حاوی اشعار دفتر «مدایح بی‌صله» همراه با یادداشت‌ها، توضیحات و کتابشناسی شاعر است. نگاه دفترهای دیگری از اشعار شاملو را هم در قالب کتاب جیبی و با کاغذ ضخیم منتشر کرده است: آیدا در آینه، ققنوس در باران، در آستانه، مرثیه‌های خاک، هوای تازه و ترانه‌های کوچک غربت.

پسری روی سکوها

«مگر نتیجه آرزوهای دور و دراز، افسوس خوردن نیست؟ مگر آرزو و انتظار همراه یکدیگر نیستند؟ مگر فوتبال بدون ناکامی وجود دارد؟…» حمیدرضا صدر که سال‌هاست او را به عنوان کارشناس فوتبال و نویسنده سینمایی می‌شناسیم، خاطرات فوتبالی خود را با قلمی روان و لحنی خاطره‌انگیز در کتاب «پسری روی سکوها» گرد آورده و سبکی جدید در روایتگری و خاطره‌نویسی ورزشی ارائه کرده است. سال‌ها بود که فوتبالدوستان اهل فرهنگ منتظر دست به قلم شدن منتقدی چون حمیدرضا صدر بودند تا خاطرات و مشاهدات فوتبالی‌اش را با همراه با تحلیل و توصیف به مخاطب ارائه کند. او شیفته‌وار به گذشته سفر کرده و لحظه به لحظه حضورش در ورزشگاه‌ها و زندگی با فوتبال ایران را با قلمی پراحساس و نگاهی دقیق، روی کاغذ آورده و چونان گزارشگری خلاق، جوان و پرشور، به بیان حالات درونی خود در قبال فوتبال، زندگی و تاثیرات لحظه‌ای و ماندگار این پدیده اجتماعی پرداخته است. «پسری روی سکوها» پر از لحظه‌ها و جزئیاتی است که شاید یک داستان‌نویس فوتبالدوست هم نتواند نظیر آنها را بسازد. کتاب تازه حمیدرضا صدر پر از گزارش‌های ناب فوتبال روی کاغذ است. این کتاب ۴۹۰ صفحه‌ای را نشر زاوش منتشر کرده است.

زبان شعر در نثر صوفیه

این کتاب از استاد محمدرضا شفیعی کدکنی سرانجام منتشر شد تا مخاطبانی را که سال‌ها انتظارش را می‌کشیدند سیراب کند. شفیعی کدکنی، بخش اعظم فصول کتاب را در سال‌های ۱۹۷۸ – ۱۹۷۵ در دانشگاه پرینستون نوشت و آن را در اواخر سال ۱۳۵۶ به چاپخانه فرستاد. او در پایان یکی از مجموعه اشعارش نیز وعده بود که به زودی «زبان شعر در نثر صوفیه» به چاپ می‌رسد و حتی در مقدمه «تصوف اسلامی و رابطه انسان و خدا» هم به آن در آینده نزدیک ارجاع داده بود. اما کتاب همچنان ماند تا اینکه سرانجام در روزهای اخیر با چاپی مناسب وارد بازار کتاب شد. این کتاب شامل بیش از ۴۰ مقاله در سبک‌شناسی نگاه عرفانی است. دستور زبان عرفان، رمزگرایی عارفان، زبان علم و زبان معرفت، کاربرد صوفیه از زبان، زبان هنری عارف و تلقی قدما از جمال‌شناسی، عناوین بخشی از مقالات کتاب است که بی‌تردید خواهان بسیار دارد و پرداختن عمیق به این مضامین ادبی جز از شفیعی کدکنی انتظار نمی‌رود. کتابی است محققانه و روشنگرانه و حاکی از اشراف استاد به علوم دینی و قرآنی و سال‌ها غور در عرفان و تصوف. «زبان شعر در نثر صوفیه» از مجموعه میراث عرفانی ایران، در ۶۵۹ صفحه از سوی نشر سخن منتشر شده است.

ادبیات مکتب‌خانه‌ای ایران

کتاب ارزشمند دیگری که چند ماهی است وارد بازار شده و ستایش محققان و مورخان ادبیات را برانگیخته، کتاب سه جلدی «ادبیات مکتب‌خانه ای ایران» به کوشش حسن ذوالفقاری و محبوبه حیدری (نشر رشدآوران) است. مکتب‌خانه‌ها یکی از اصلی‌ترین حلقه‌های آموزش در ایران بوده‌اند. متون مکتب‌خانه‌ای هم گونه‌ای خاص از ادبیات است که «ادبیات مکتب‌خانه» نامیده می‌شود. این کتاب سه جلدی و مصور، شامل ۷۰ متن درسی چاپ سنگی مکتب‌خانه‌ها در عصر قاجار است که جز معدودی، تا امروز تجدیدچاپ نشده‌اند. این متون در قالب‌های نظم و نثر هستند و محتوای آنها عمدتا تعلیمی، دینی، اخلاقی و طنز و کنایه است. این متون که بخشی مهم از ادبیات عامه ایران را دربر می‌گیرد، مخاطب را با ویژگی‌های افسانه‌ها و قصه‌های عامه آشنا می‌کند و از بعد آموزشی نیز سیر تطور آموزش در ایران را در دوره مکتب‌خانه‌ها ثبت و ضبط می‌کند. اگر حذفیات ناگزیر کتاب را درنظر نگیریم، می‌توانیم آن را یکی از کامل‌ترین منابع مکتوب از ادبیات شفاهی ایران تلقی کنیم.» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :