معرفی برنده جایزه قلم فاکنر 2013

جایزه قلم فاکنر بنجامین الایر سنس را به عنوان برنده سی و سومین دوره اهدای این جایزه برگزید.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از رویترز، جایزه قلم فاکنر که یکی از جوایز مطرح ادبی جهان است، بنجامین الایر سنس را برای کتاب «همه چیز در کلوب کنتاکی شروع می شود و خاتمه می یابد» به عنوان برنده انتخاب کرد.

سنس که شاعر و مقاله نویسی آمریکایی است و جوایز دیگری نیز در کارنامه ادبی اش دارد، در این کتاب هفت داستان کوتاه را که در جنوب تگزاس می گذرد، گرد آورده است. در این داستان ها تاثیرات جغرافیا، سیاست، خشونت و تاریخ فردی بر زندگی شخصیت ها بررسی شده است.

سنس رییس بخش نویسندگی خلاق دانشگاه تگزاس در ال پاسو است. وی در آثارش همواره بر جوامع ساکن در خطوط مرزی بین آمریکا و مکزیک تمرکز کرده و از تجربیات زندگی آن ها برای خلق آثارش الهام گرفته است.

آملیا گری برای کتاب «تهدید»، لرد هانت برای کتاب «نوع اول»، تی.جرونیمو جانسن برای «نگهش دار» و توماس مالون برای «واترگیت» دیگر نامزدهای دریافت این جایزه بودند.

سنس به عنوان برنده، 15 هزار دلار دریافت می کند و به هر یک از چهار فینالیست نیز پنج هزار دلار به عنوان جایزه اهدا می شود.

والتر کرن، نلی روزاریو و ای.جی.وردل داوری این دوره را برعهده داشتند و با بررسی بیش از 350 رمان و مجموعه داستان کوتاه، که توسط نویسندگان آمریکایی نوشته و در سال 2012 در آمریکا منتشر شده بودند، نامزدهای خود را انتخاب کردند. آثار 130 ناشر آمریکایی در این رقابت شرکت داشتند.

مراسم اهدای جوایز 4 ماه مه (15 اردیبهشت) در واشنگتن انجام می شود و در این مراسم هر یک از فینالیست ها به روخوانی بخشی از اثر خود می پردازد.

فیلیپ راث، ای.ال.دکتروف، آن پچت، جان آپدایک و آنی پروکس از نویسندگانی هستند که در دوره های قبل این جایزه را دریافت کرده بودند.

این جایزه از سوی بنیاد قلم فاکنر که سال 1980 به نام ویلیام فاکنر نویسنده آمریکایی و با استفاده از جایزه نوبل او تاسیس شد برای گرامیداشت بهترین آثار نویسندگان جوان و نوقلم آمریکایی اهدا می شود. 

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :