مرادی کرمانی: اگر می‌خواهید درباره من بدانید کتاب «شما که غریبه نیستید» را بخوانید
کتاب گویای «تنور و داستان‌های دیگر» نوشته هوشنگ مرادی کرمانی با حضور نویسنده و سازندگان این کتاب گویا روز دوشنبه ۹ اردیبهشت در فروشگاه مرکزی شهرکتاب معرفی شد.

هوشنگ مرادی کرمانی، داستان تنور را در سال ۱۳۷۳ در انتشارات معین منتشر کرد و حالا پس از ۱۹ سال، کتاب سخنگوی آن از سوی «نوین کتاب گویا» عرضه شده است.

در ابتدای این برنامه، نویسنده «تنور و داستان‌های دیگر» درباره خودش گفت: اگر می‌خواهید درباره من و زندگی‌ام بدانید می‌توانید کتاب «شما که غریبه نیستید» را بخوانید. من در روستا به دنیا آمدم و اولین داستانم در سال ۴۷ در مجله “خوشه” به سردبیری احمد شاملو چاپ شد. پس از آن به رادیو رفتم و در همان زمان نوشتن قصه‌های مجید را شروع کردم.

او برای صحبت درباره کتاب‌های گویا، به این موضوع اشاره کرد که همه کتاب‌ها ماندگار نمی‌شوند و برخی کتاب‌ها تنها متعلق به زمان خود هستند. وی در این باره توضیح داد: هر اثری در زمان و مکان خودش پدید می‌آید. بسیاری از آثار را تنها یک نسل می‌خواند و بعد کنار گذاشته می‌شوند اما آثاری هستند که توسط نسل‌های بعد نیز خوانده می‌شوند. این آثار را اصطلاحا زمانمند می‌گویند که می‌توانند تا مدت‌ها ماندگار شوند.

مرادی کرمانی ادامه داد: بعضی از کتاب‌ها ساکن کتابخانه‌ها می‌شوند و از کتابخانه بیرون نمی‌آیند. کتاب‌های باز کتاب‌هایی هستند مثل آثار ویکتور هوگو، شکسپیر، حافظ و… که همیشه خوانده می‌شوند. بعضی از کتاب‌ها برای گروه زبانی خاصی ارزشمند است و نمی‌تواند خارج از مرزهای زبانی حرکت کند اما کتاب‌هایی هم هستند که در دیگر زبان‌ها هم فهمیده و پذیرفته می‌شوند. به نظرم کتاب خوب کتابی است که عوام آن را بخوانند و خواص بپسندند.

این نویسنده با بیان اینکه کتاب «تنور و داستان‌های دیگر» شامل ۱۷ داستان است و ۴ داستان آن تبدیل به فیلم شده، گفت: این قصه‌ها در عرصه سینما و تلویزیون امتحان خودش را پس داده و باید ببینیم در حوزه کتاب گویا هم می‌تواند موفق باشد یا خیر.

در ادامه برنامه، مهدی زارع آهنگساز این کتاب گویا در کلماتی کوتاه گفت: آخرین نفری که برای این کتاب گویا کار کرد من بودم که برایش آهنگ ساختم. هرکسی کارهای مرادی کرمانی را خوانده باشد آرزو دارد که به نوعی با وی همکاری کند، بنابراین هرچه بلدم بودم به کار گرفتم تا اثری شایسته کتاب مرادی کرمانی خلق کنم.

وی افزود: ۱۷ داستان این مجموعه، فضاهای متفاوتی داشت و من باید حال و هوای داستان‌ها را در آهنگسازی رعایت می‌کردم. جالب است بگویم که در پیدا کردن ملودی برای داستان «رضایت‌نامه» به مشکل خورده بودم ولی یک روز که به سروصدای یک مدرسه پسرانه دقت کردم، توانستم از صدای شوت شدن چند قوطی‌ توسط بچه‌ها الهام بگیرم و آهنگم را پیدا کنم.

سپس شاهین علایی‌نژاد که گویندگی متن کتاب را در این اثر برعهده داشته، در سخنانی گفت: من آشنایی قبلی با این کتاب نداشتم و وقتی هوشنگ مرادی کرمانی توضیح داد که داستان‌هایش را در چه فضایی نوشته، در جریان قرار گرفتم و کاملا موقعیت و حال و هوای داستان‌ها را درک کردم. این کتاب بوی کاهگل، بوی کوچه و بازار و بوی بومیت منطقه‌ای را می‌دهد که نویسنده در آن زیسته است. از داستان‌های این کتاب می‌توانید بوی گذشته، بوی روابط درون خانواده و همسایه‌ها را به خوبی حس کنید و حس و حال آن منطقه را لمس کنید.

وی با اشاره به اینکه هنگام صداگذاری برای داستان طنز «رضایت‌نامه» بار‌ها می‌خندیده و ضبط را متوقف می‌کرده، گفت: داستانی که بتواند حواس پنج‌گانه ما را با خودش درگیر کند، خواننده را غرق خودش خواهد کرد. فضا و موقعیت‌های داستان‌های مرادی کرمانی را می‌توانید لمس کنید، بو کنید، ببینید، بشنوید و بچشید.

در ادامه این برنامه، فاطمه محمدی مدیر انتشارات نوین کتاب گویا نیز گفت: متاسفانه با وجودی که شش سال است در این حرفه هستم و کتاب‌های گویای متعددی منتشر کرده‌ایم، هنوز نتوانسته‌ایم مدیران را مجاب کنیم که جایی برای این کتاب‌ها در نمایشگاه کتاب اختصاص دهند. من این سوال را از وزیر ارشاد می‌پرسم که جایگاه این کتاب‌ها چه زمانی باید درک شود؟ من سال‌ها این دغدغه را داشتم که کتاب گویا را به مردم بشناسانم ولی امروز باید بگویم که دغدغه‌ام این است که مدیران را با کتاب گویا آشنا کنم.

در ادامه برنامه، هوشنگ مرادی کرمانی در پاسخ به سوال یکی از حاضران گفت: من معتقدم که هنرمند برای آفرینش هنری به دنیا می‌آید؛ البته ممکن است کسانی باشند که از امکانات کافی برخوردار نباشند و نتوانند هنرشان را بروز دهند؛ همچنانکه ما راوی بسیاری از قصه‌ها، افسانه‌ها و لالایی‌های قدیمی را نمی‌شناسیم. آن‌ها هنرمندانی بوده‌اند که نتوانسته‌اند اسم خود را ثبت کنند ولی هنرشان را به ظهور رسانده‌اند.

نویسنده «شما که غریبه نیستید» ادامه داد: هنر را نمی‌توان با استاد و دانشگاه به کسی یاد داد. البته آموزش امری مهم است ولی به کسی که احساس هنری ندارد، نمی‌توان هنر آموخت.

او با بیان اینکه در داستان‌هایش راوی خود و زندگی‌اش بوده است، تاکید کرد: من حاصل تمام کسانی هستم که قبل از من نوشته‌اند. کتاب‌های زیادی خوانده‌ام و از همه یاد گرفته و تاثیر پذیرفته‌ام. هرچه خوانده‌ام و هرچه در گذشته تجربه کرده‌ام از من نویسنده ساخته است.

در پایان برنامه، یکی از داستان‌های کتاب گویای «تنور و داستان‌های دیگر» با صدای شاهین علایی‌نژاد و توسط نوازندگان به اجرا درآمد و هوشنگ مرادی کرمانی نیز کتاب‌های خود را برای حاضران امضا کرد.

شما می توانید آثار هوشنگ مرادی کرمانی را به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی شهرکتاب خریداری نمایید. 

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :