محمد زهرایی درگذشت
محمد زهرایی مدیر انتشارات کارنامه و مدیر شهرکتاب باهنر، پس از حدود نیم قرن فعالیت فرهنگی و تولید کتاب‌هایی ماندگار در تاریخ نشر ایران، صبح ۲۷ مرداد دار فانی را وداع گفت.

محمد زهرایی مرد کوشا و باسابقه نشر ایران که انتشار آثار ارزشمند تاریخی و ادبی را در کارنامه خود داشت، صبح روز ۲۷ مرداد بر اثر سکته قلبی از دنیا رفت.

وی متولد ۱۳۲۷ بود و علاوه بر مدیریت نشر کارنامه، مدیریت شهرکتاب نیاوران (باهنر) را هم برعهده داشت. او کارهای بزرگی را در حوزه کتاب از خود به جا گذاشت که از جمله آنها می‌توان به این آثار اشاره کرد: کتاب مستطاب آشپزی (نجف دریابندری)، خواب آشفته نفت (محمدعلی موحد)، تاریخ بی‌خردی (ترجمه حسن کامشاد)، تاسیان، سیاه مشق (هوشنگ ابتهاج)، خانه برناردا آلبا (ترجمه نجف دریابندری) و…

زهرایی را به عنوان ناشری دقیق و پروسواس در انتشار کتاب‌های بی‌غلط همراه با صفحه‌آرایی و جلدسازی مرغوب می‌دانستند. دقت او در امر ویرایش و حروفچینی و نیز انتخاب آثار بر همه اهل فرهنگ و ادب روشن بود و از این‌رو همگان بی‌صبرانه منتظر تولیدات نشر کارنامه بودند تا کتاب‌های ارزشمند و انتخاب‌های بی‌نظیر زهرایی را تهیه کنند. یکی از کتاب‌های ماندگار این انتشارات که سال‌هاست تجدیدچاپ شده و در خانه بسیاری از ایرانیان یافت می‌شود، «کتاب مستطاب آشپزی» نوشته نجف دریابندری و همسرش زنده‌یاد فهیمه راستکار است که اثری مرجع – و البته متفاوت – در زمینه آشپزی به حساب می‌آید.

دقت و حوصله محمد زهرایی در نوع حروفچینی، صفحه‌بندی، انتخاب کاغذ و سایر عناصر کتاب، از او ناشری ساخته بود که برای مخاطب اهمیت و ارزش بالایی قائل می‌شد و خواننده کتاب را انسانی صاحب شان و سلیقه می‌دانست. در دیدگاه او، خوانندۀ کتاب انسان خاصی است که کتاب خاصی را انتخاب می‌کند و هر کسی به سراغ هر کتابی نمی‌رود. از این‌رو همۀ تلاش خود را در انتخاب کتاب و برگزیدن مترجم و نویسنده لحاظ می‌کرد و همین حساسیت را در انتخاب ابزار تولید، نظیر کاغذ و جلد و حروف داخل کتاب و… هم رعایت می‌کرد.

بطور قطع محمد زهرایی ناشری یگانه و گزیده‌کار بود که اسیر زرق و برق‌های بازار، مدهای روز ادبی، سبک‌های رایج و بفروش و یا ترفندهای عامه‌پسندانه و صرفا سودآور نمی‌شد.

جای خالی این ناشر باسابقه و حرفه‌ای از فردای روز درگذشتش حس خواهد شد که البته امید می‌رود انتشارات کارنامه با نگاه حرفه‌ای و تداوم بخشیدن به راه و روش‌های زهرایی، چنان ادامه دهد که مکتب نشر محمد زهرایی را که یکی از شناسنامه‌دارهای تاریخ نشر ایران بود تداوم بخشد.

او کسی بود که کمتر تن به گفتگو با خبرنگاران می‌داد و اعتقادی به روش‌های رایج جلب مخاطب از طریق حضور و بروز مطبوعاتی نداشت. زهرایی یک عمر کار کرد و می‌توان میز و ابزار کار او را همچون کتاب‌هایش به مثابه یادگارهای یک ناشر حرفه‌ای پرکار و سختکوش در نظر گرفت. او هر روز پشت میز کارش می‌نشست، خط به خط و صفحه به صفحه کتاب‌هایی را که بنا بود منتشر کند، می‌خواند و نهایت کوشش خود را برای چاپ آثار نفیس و پرمحتوای نشر کارنامه به خرج می‌داد.

محمد زهرایی بخشی مهم از کارنامه و تاریخ نشر ایران بود.

مدیریت فروشگاه اینترنیتی شهر کتاب، فقدان این ناشر و مدیر موفق را به جامعه‌ی فرهنگی ایران تسلیت می‌گوید.

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :