مباحث زیبایی‌شناختی نور در تئاتر را در «زیبایی شناسی نور در تئاتر» بیابید

بعد از انتشار کتاب « نور در تئاتر » نوشته عبدالخالق مصدق در سال ۱۳۸۸، « زیبایی شناسی نور در تئاتر » نوشته رضا بهجت دومین کتابی است که مباحث زیبایی‌شناختی و دلالتی نور در تئاتر را مورد بحث و کاوش قرار داده‌ است.

رضا بهجت فارغ‌التحصیل کارشناسی‌ارشد رشته تئاتر از دانشگاه تهران است. بهجت در این کتاب عنصر نور را هم‌رتبه عناصر دیگر تئاتر از بازیگری، دکور و موسیقی بررسی می‌کند.

رضا بهجت
با اشاره به مطالب معدودی که تا به امروز درباره‌ی مقوله نور در تئاتر به زبان فارسی موجود است، توضیح  داد این محدودیت سبب شده تا این تصور به وجود آید که طراحی نور برای صحنه تئاتر موضوعی است که بیش‌تر با تجهیزات و جنبه‌های فنی ارتباط دارد اما بدیهی است که چنین تصوری نادرست و ناقص است. مهمترین دلیل به وجود آمدن این تصور این است که تمام متونی که تا به امروز در ارتباط با نورپردازی صحنه به چاپ رسیده، برای افراد کم‌تجربه بوده و فرض را بر آن گرفته‌اند که اولین مسئله برای طراحانِ تازه‌کار نحوه به کار بردن تجهیزات نورپردازی است، که البته این تصور اشتباه است.

بهجت ادامه می‌دهد: «به دلیل عدم وجود منابع کافی درباره زیبایی‌شناسی نور در تئاتر بسیاری از دانشکده‌ها از این جنبه آموزشی تئاتر صرف نظر می‌کنند و دانش‌آموختگان رشته‌های تئاتر در خوش بینانه‌ترین حالت با انواع لنزها، تجهیزات و نحوه ترسیم نقشه نور آشنا هستند، اما نمی‌دانند چگونه باید با نور طراحی کنند.

این کتاب در پی پاسخ به این پرسش که چگونه باید از تجهیزات نورپردازی استفاده کرد؟ در تلاش برای کشف قواعد عمومی هنر طراحیِ نور است؛ قواعدی که به واسطه آنها یک طراحِ نور بتواند این اصول را برای الزاماتِ ویژه هر نمایش به کار گیرد.

کتاب «زیبایی شناسی نور در تئاتر» در ۲۵۸ صفحه و  هزار و ۱۰۰ نسخه، با طراحیِ جلد مجید کاشانی، تابستان ۱۳۹۳، به بهای ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان از سوی انتشارات افراز روانه بازار شده است.

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :