«قدرت پنهان زیبایی» در کتابفروشی‌ها
کتاب «قدرت پنهان زیبایی» با عنوان فرعی «چرا خوشبختی در نگاه تماشاگر نهفته است؟» نوشته جان آرمسترانگ با ترجمه سهیل سمّی توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش شهر کتاب اینترنتی به نقل از مهر، «جذبه انسان یا مکان زیبا بی‌واسطه و بلافصل است؛ تصور ما از موفقیت در زندگی در کُنهِ خویش آبستن تجربه زیبایی است: ما خوشبختی را در جذابیت حسی جستجو می‌کنیم» این جمله‌ای است که کتاب «قدرت پنهان زیبایی» با آن آغاز می‌شود.

جان آرمسترانگ نویسنده این اثر، سعی دارد به پرسش‌هایی چون «زیبایی چیست؟»، «آیا کیفیتی در اشیاست یا در نگاه تماشاگر؟»، «چه قدرت مرموزی در زیبایی نهفته است؟» و... پاسخ بدهد. او در این کتاب مصور، با زبان ساده و خودمانی با کمک گرفتن از مثال‌های مختلف، اهمیت و جایگاه زیبایی را در زندگی عیان می‌کند و مخاطب را به دقت در جهان پیرامون و بازنگری در آن‌چیزهایی که از کنارشان عبور می‌کند، فرا می‌خواند.

نسخه اصلی این کتاب در سال ۲۰۰۴ با عنوان «The Secret Power Of Beauty» توسط انتشارات پنگوئن به چاپ رسیده است. کتاب چهار بخش اصلی با عناوین «راز»، «قدرت»، «رد و انکار» و «کشف» دارد. دلیل پنهان، شکم دیوید گریک، هماهنگی حوزه‌ها، قانون کل، همنشینی اجزا، چشم تماشاگر، معنای لذت، چرا زیبایی چشمانمان را تَر می‌کند؟، آنچه باید باشیم، بهشت، جامعه‌شناسی سلیقه، دیدگاه تکامل، ترس، جستجوی معیار سلیقه، تربیت چشم، تربیت قلب، سبک‌های خوشبختی و هنر هستی از جمله عناوینی هستند که در این ۴ بخش به آن‌ها پرداخته شده است.

در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم:

«اغلب وقتی سعی می‌کنیم دلیل زیبا بودن چیزی را شرح دهیم، در مورد رابطه اجزای متفاوت آن حرف می‌زنیم. می‌گوییم انحنای پایه صندلی‌ای به انحنای پشتی آن «می‌آید»؛ تم ویولن با آهنگ پیانو کامل می‌شود؛ کاناپه با قالیچه «هماهنگ» است. تمامی این مشاهدات بر اندیشه‌ای واحد استوارند. دو عنصر مجزا ـ در صندلی، موسیقی یا قالیچه ـ با هم عملکرد خوبی دارند. اما آیا می‌توانیم در مورد چگونگی این «به هم آمدن» بیشتر توضیح بدهیم؟ و مهم‌تر از این، چرا این موضوع ما را به هیجان می‌آورد؟

اوژن دلاکروا، نقاش پیشتاز رمانتیک فرانسوی در قرن نوزدهم، امروز به دلیل خلق اثری که احتمالا به لحاظ هنری موفق‌ترین نماد سیاسی است معروف است: آزادی، چراغ راه مردم. دلاکروا به‌ندرت پرتره می‌کشید، اما یکی از جذاب‌ترین تابلوهای او پرتره‌ای است از دوست نقاشش لویی - اُگوست شویتر (که بعدها بارون شد)، کسی که حال تنها به عنوان سوژه این اثر در تاریخ هنر برای خود جایگاهی دارد.

لویی - اُگوست در اوج بلوغ - به هنگام خلق این نقاشی، او بیست و هشت سال داشت - تصویر شده است، سنی که پس از آن دوران افول آغاز می‌شود...»

این کتاب با ۲۱۶ صفحه، شمارگان هزار و ۶۵۰ نسخه و قیمت ۱۱ هزار تومان منتشر شده است.
» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :