فهرست فینالیست‌های جایزه مایلز فرانکلین ۲۰۱۹ اعلام شد

داوران شش نویسنده، ازجمله مایکل محمد احمد، ملیسا لوکاشنکو و رادنی هال را برای رقابت بر سر جایزه ۶۰ هزار دلاری انتخاب کردند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین - از منظر اضطراب‌آور و ویران‌شهرانه آینده اقیانوس تا داستان یک جوان مسلمان در سیدنی، داوران امسال جایزه ادبی مایلز فرانکلین معتقدند فینالیست‌ها به تنوع تجربیات و تخیلات استرالیایی می‌پزدازند.
 
شش نویسنده فینالیست برای جایزه ۶۰ هزار دلاری روز سه‌شنبه اعلام شدند. این فهرست شامل برنده پیشین این جایزه، رادنی هال، گیل جونز، ملیسا لوکاشنکو (که پیش از این در فهرست بلند این جایزه هم بوده)، به همراه گرگوری دِی، مایکل محمد احمد و جنیفر مایلز است.
 
برنادت برنن، از داوران امسال می‌گوید: «نویسندگان امسال در روایت‌های خود از ریسک کردن نترسیدند که این به جنبه‌های پیچیده، متمایز و ضروری زندگی معاصر استرالیایی اشاره دارد.»
 
جایزه مایلز فرانکلین که در سال ۱۹۵۷ راه‌اندازی شد به رمانی تعلق می‌گیرد که با بالاترین ارزش‌های ادبی، جنبه‌های زندگی در استرالیا را نشان می‌دهد.
 
شاید هال با «یک فصلِ ربوده‌شده» در آستانه دریافت سومین جایزه مایلز فرانکلین خود باشد. رمانی که متشکل از سه داستان ظاهرا غیرمرتبط اما درهم‌تنیده است و مضمون اصلی آن یک کهنه‌سرباز جنگ عراق است که از جراحی ترمیمی نزد همسر سابق خود بازگشته است.
 
هال ۸۳ ساله در ۱۹۸۲ برای «تنها روابط» و بار دیگر در سال ۱۹۹۴ برای «همسر مخوف» برنده جایزه مایلز فرانکلین شد. او در طی دوران کار ادبی خود ۱۴ رمان و ۱۵ کتاب شعر منتشر کرده است.
 
«مرگ نوآ گلس» اثر گیل جونز داستان دو فرزند یک مورخ هنری مُرده را روایت می‌کند که در تلاش برای کنار آمدن با مرگ مرموز پدر خود هستند و پلیس با تحقیقاتی که انجام داده بر این باور است که او مرتکب سرقت ادبی شده است.
 
این کتاب در فهرست بلند جایزه استلا ۲۰۱۹ نیز قرار گرفت. جونز پیش از این سه بار برای کتاب‌های «شصت چراغ»، «رویاهای ناطق» و «پوزش» در فهرست فینالیست‌ها و یک بار برای «پنج زنگ» در فهرست بلند جایزه مایلز فرانکین حضور یافت اما هرگز موفق به بردن این جایزه نشد.
 
«لب زیادی» از ملیسا لوکاشنکو یک رمان کمیک تلخ درباره خانواده، کشور و سفر آخر یک زن به زادگاه خود پیش از مرگ پدرش است که سرآخر از زندان سر در می‌آورد. لوکاشنکو در سال ۲۰۱۴ برای «مولومبیمبی» در فهرست بلند جایزه مایلز فرانکلین جای گرفت.
 
«لب زیادی» از زمان انتشار به شدت تحسین شد و از فینالیست‌های جوایز متعددی نظیر استلا، جوایز ادبی نخست‌وزیری ویکتوریا و جایزه صنعت کتاب استرالیایی بود.
 
جنیفر مایلز با «تنفس» برای اولین بار در میان فینالیست‌های این جایزه دیده می‌شود. داستانی که در آن ساکنان کلپستون، یک شهر کوچک ساحلی در استرالیا از خواب بیدار می‌شوند و می‌بینند اقیانوس ناپدید شده. سم، یکی از ساکنان پیش از این در یک رویا چنین چیزی را دیده. اینکه او دروغ می‌گوید یا حرفی که می‌زند بر چیزی گواهی دارد یکی از مسائل مورد توجه مایلز در این داستانِ کنجکاوانه است.
 
«لبنانی» از مایکل محمد احمد، خواننده را به پانچبول در غرب سیدنی و آن دبیرستان در حومه می‌برد، که بیشتر شبیه به زندان است تا مدرسه. «لبنانی» موفق به کسب جایزه چندفرهنگی در جوایز ادبی نخست‌وزیری ویکتوریا ۲۰۱۹ شد.
 
«آرشیو شنی» نوشته گرگوری دِی داستان نویسنده‌ای را دنبال می‌کند که به یک کتاب قدیمی برمی‌خورد که به جزئیات تلاش‌های یک مهندس برای کمک به تثبیت تپه‌های شنی در طول ساخت «جاده بزرگ اقیانوسی»، از میراث‌های ملی استرالیا می‌پردازد. با پیشرفت رمان، دو داستان موازی از مهندس و نویسنده، آینه یکدیگر می‌شوند.
 
هریک از نویسندگان فینالیست مبلغ پنج هزار دلار دریافت خواهند کرد. برنده ۶۰ هزار دلاری جایزه نیز روز ۳۰ جولای اعلام خواهد شد.
 
فهرست فینالیست‌های جایزه مایلز فرانکلین ۲۰۱۹
«لبنانی» اثر مایکل محمد احمد
«آرشیو شنی» اثر گرگوری دِی
«یک فصلِ ربوده‌شده» اثر رادنی هال
«مرگ نوآ گلس» اثر گیل جونز
«لب زیادی» اثر ملیسا لوکاشنکو
«تنفس» اثر جنیفر مایلز

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :