فروشگاه شهر کتاب «کافه کتاب» راه اندازی می کند
مدیر فروشگاه اینترنتی شهر کتاب با توضیح سیستم خرید اینترنتی از این کتابفروشی زنجیره‌ای، از راه‌اندازی شبکه اجتماعی «کافه‌ کتاب» در آینده نزدیک خبر داد.

محمدرضا کشاورزی، مدیر فروشگاه اینترنتی شهر کتاب در گفت و گو با خبرنگار هنر و رسانه خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره این سایت می گوید: این فروشگاه به آدرس http://shahreketabonline.com سعی خواهد کرد به عنوان بزرگترین فروشگاه فارسی زبان اینترنتی عمل کند. فروشگاه اینترنتی شهر کتاب در کنار شعبه های فیزیکی که نسبت به توزیع کتاب اقدام می کنند، یک فروشگاه کاملا اینترنتی است که با همکاری بانک پاسارگاد و شرکت (فناوری اطلاعات پاسارگاد) راه اندازی شده و دسترسی علاقه مندان به حوزه کتاب در تهران، شهرستان و حتی خارج از کشور را آسان کرده است.

وی با اشاره به دسته بندی 90 هزار عنوان کتاب در این فروشگاه اظهار کرد: در این فروشگاه 90 هزار عنوان عمومی کتاب در زمینه های داستان ایران و جهان، شعر، سینما، سلامت و فلسفه در کنار حدود 10 هزار عنوان کتاب دانشگاهی عرضه می شود.

مدیر فروشگاه اینترنتی شهر کتاب در ادامه گفت: این فروشگاه در کنار فروش کتاب، محصولات فرهنگی و صنایع دستی را هم معرفی می کند که علاقه مندان به آثار صنایع دستی می توانند سفارش خود را در این زمینه در سایت ثبت کنند تا ما نسبت به ارسال آن اقدام کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که چه مقدار از فروش شهر کتاب به صورت اینترنتی و چه مقدار به صورت پیامکی صورت می گیرد؟ توضیح داد: با توجه به امکاناتی که امروزه در اختیار کاربران اینترنتی قرار داده شده سامانه پیامکی شهر کتاب نیز این امکان را فراهم کرده تا کاربر در هر شهر و هر لحظه ای که بخواهد نام کتابی را که مورد نظرش است به سامانه 300089518951 ارسال کند تا فروشگاه نسبت به ارسال آن اقدام کند.

 کشاورزی افزود: وقتی کاربران نام کتاب را برای ما ارسال می کنند، کارشناسان ما نام نویسنده و ناشر آن را پیدا می کنند و سپس با کاربر تماس می گیرند و اطلاعات لازم را در اختیار او قرار می دهند و در صورت تایید، کتاب برای آن‌ها ارسال می شود.

به گفته مدیر فروشگاه اینترنتی شهر کتاب، حدود 20 درصد از سفارش‌های این فروشگاه از طریق پیامک صورت می گیرد و برای معرفی این خدمت جدید، تبلیغاتی در برنامه های تلویزیون در نظر گرفته شده است.

مشتریان خارجی سایت فروش کتاب

مدیر فروشگاه اینترنتی شهر کتاب افزود: در واقع هدف ما در این حوزه گسترش بحث کتابخوانی است و سعی می کنیم از طریق تامین کتاب های مورد نیاز کاربرانمان روند سخت دسترسی آن‌ها به کتاب مورد نیازشان را آسان کنیم چرا که ممکن است برخی این کتاب‌ها را نیاز داشته باشند و برای تامین آن مجبور باشند به کتابفروشی های سطح شهر مراجعه کنند که این موضوع در مواقعی باعث اتلاف وقت آن‌ها می شود.

وی درباره انواع کتاب هایی که در این فروشگاه موجود است توضیح داد: در کتابفروشی های سطح شهر شاید تنها بتوانید حدود 30 هزار عنوان کتاب و آن هم مربوط به همان سال را پیدا کنید اما در این فروشگاه مخاطبان ما می توانند تمام کتاب‌هایی را که در بازار وجود داشته باشد حتی اگر مربوط به چند سال قبل هم باشد تهیه کنند.

 کشاورزی درباره  این‌که پرفروش ترین کتاب‌های اینترنتی مربوط به کدام دسته می شوند گفت: اگر کتاب‌های دانشجویی را که در واقع نیاز معمولی این قشر هستند کنار بگذاریم، طبق آماری که در حوزه پرفروش ترین ها و محبوب ترین ها در سال 92 به دست آورده ایم کتاب های داستانی خارجی و سپس داستان های ایران محبوب ترین و پرفروش ترین کتاب‌های سال قبل ما بوده است.

وی استقبال افراد خارج از کشور از این طرح را مثبت ارزیابی کرد و گفت: با توجه به این‌که ما درگاه بین المللی در این زمینه نداریم و روندهای پرداخت کمی با مشکل روبه‌روست، این استقبال برای ما مطلوب بوده چرا که هم ایرانیان مقیم خارج از کشور و هم استادان زبان و ادبیات فارسی در کشورهایی چون ایتالیا و اتریش سفارش‌هایی را در این زمینه می دهند و ما با همکاری شرکت پست، کتاب های مورد نیاز را برای آن‌ها ارسال می کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا در سایت فروشگاه شهر کتاب توضیحی درباره کتاب ها داده نشده است عنوان کرد: این برنامه نیز جزو دستور کار ما قرار دارد و تا کنون توانسته ایم حدود 500 عنوان کتاب را در این سایت معرفی کنیم چرا که تعداد عناوین کتاب ها بسیار بالاست و نیازمند زمان بیشتری برای معرفی است.

کشاورزی افزود: برنامه دیگری داریم که ان‌شاءالله تا 3 ماه آینده عملی خواهد شد. قرار است بخش «کافه کتاب» در این سایت راه اندازی شود که در پی آن کاربران می تواند از آن به عنوان یک شبکه اجتماعی استفاده کنند و نظرات خود را در رابطه با هر کتابی که مطالعه کردند در آن بنویسند و یا توضیح کوتاه از آن کتاب را در اختیار مخاطبان جدید قرار دهند مخاطبان دیگر هم بتوانند با آن کتاب ها به خوبی آشنا شوند.
» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :