سیصدونودوهفتمین سالروز درگذشت خالق دن کیشوت
فردا (دوشنبه) سیصدونودوهفتمین سالروز درگذشت «میگوئل سروانتس»، نویسنده، شاعر و نمایشنامه‌نویس بلندآوازه‌ اسپانیایی و خالق نخستین رمان مدرن اروپایی است.

به گزارش شهر کتاب اینترنتی و به نقل از ایسنا، «میگوئل دی سروانتس» متولد 29 سپتامبر 1547، یکی از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین شخصیت‌های دنیای ادبیات و از عوامل اصلی شکوفایی فرهنگی اسپانیای قرن شانزدهم بود. رمان «دن کیشوت» او را شالوده‌ی‌ ادبیات غرب و نخستین رمان‌ مدرن اروپایی می‌دانند.

این رمان ماندگار به 65 زبان دنیا ترجمه شده است و نسخه‌هایی از آن هنوز به چاپ می‌رسند و نقدهای ادبی درباره‌ی این رمان که از قرن هجدهم آغاز شده، همچنان ادامه دارند. اولین ترجمه‌ی «دن کیشوت» در سال 1608 توسط «توماس شلتون» انجام شد که البته تا سال 1612 به چاپ نرسید. «ویلیام شکسپیر» مطمئنا «دن کیشوت» را خوانده بود؛ اما بعید است سروانتس نام شکسپیر را شنیده باشد.

سروانتس را «شاهزاده‌ی‌ درایت» نامیده‌اند. درباره‌ی‌ دوران کودکی سروانتس اطلاعات زیادی در دسترس نیست. او چهارمین فرزند از یک خانواده‌ی هفت‌ نفری بود که دائما از شهری به شهری دیگر مهاجرت می‌کردند. وی در سال 1584 ازدواج کرد و در سال 1585 اولین کار مهم خود را به نام «گالاتئا» که یک اثر عاشقانه‌ی دشتی بود، منتشر کرد، که البته با استقبال چشم‌گیری همراه نشد و این در حالی بود که برخی نمایش‌نامه‌های او در سالن‌های تئاتر مادرید نمایش داده می‌شدند.

استقبال نکردن از کتاب او موجب شد تا برخلاف وعده‌هایش، از نوشتن ادامه‌ی‌ آن صرف‌نظر کند. سروانتس سپس برای کسب درآمد به نوشتن نمایش‌نامه روی آورد؛ اما در این راه نیز توفیقی حاصل نکرد. صرف‌نظر از نمایش‌نامه‌هایش، مهم‌ترین اثر او در عرصه‌ی شعر، «سفر پارناسو» محسوب می‌شود.

وضعیت اقتصادی سروانتس تا سال 1605 که اولین بخش از «دن کیشوت» را به چاپ رساند، بسیار ضعیف بود. اگرچه این کتاب او را ثروتمند نکرد؛ اما توانست شهرت زیادی برایش به همراه آورد. دومین قسمت «دن کیشوت» را در سال 1615 منتشر کرد.

دایرة‌المعارف «بریتانیکا» درباره‌ی این کتاب نوشته است: محبوبیت سریع «دن کیشوت» بیش‌تر برگرفته از تنوع حوادث آن، طنز عالی و شوخ‌طبعی فراوان آن بوده است. از دو قسمتی که سروانتس نوشته بود، بخش اول بیش‌تر در نظر مردم و به مذاق آن‌ها خوش آمده بود.

در سطح جهانی، علاقه‌مندان فراوانی به لطف رمان «دن کیشوت» برای سروانتس پیدا شدند و این در حالی بود که او این رمان را تنها برای تمسخر عشق شوالیه‌ها و خدشه‌دار کردن محبوبیت نوعی از ادبیات نوشته بود که برای یک قرن مورد محبوبیت عموم مردم بود.

در سال 1613، سروانتس مجموعه‌ای از داستان‌ها را به نام‌ «رمان‌های نمونه» منتشر کرد. در مجموع، این اثر، شایسته‌ی شهرت سروانتس بود و به همان نبوغ «دن کیشوت» نوشته شد. در 67 سالگی (1614) مجموعه‌ی شعر«سفر پارناسو» را نوشت و یک سال بعد از آن، «هشت کمدی» و «هشت میان‌پرده‌ی جدید» را منتشر کرد. در همین سال، او نوشتن رمانی مشتمل بر اتفاقات سفرهایش را به پایان رساند، که بعد از مرگش در سال 1617 منتشر شد.

سروانتس 23 آوریل 1616، در همان تاریخی که ویلیام شکسپیر درگذشت، از دنیا رفت؛ به همین دلیل، یونسکو به احترام درگذشت هم‌زمان این دو شخصیت بزرگ دنیای ادبیات، روز 23 آوریل را «روز جهانی کتاب» نام نهاد.

نویسندگانی چون «چارلز دیکنز»، «گوستاو فلوبر»، «هرمن ملویل»، «فئودور داستایوفسکی»، «جیمز جویس» و «خورخه لوییس بورخس» از آثار و سبک ادبی سروانتس الهام گرفتند.

شما می توانید رمان دن کیشوت (جلد اول، جلد دوم) از طریق فروشگاه اینترنتی شهرکتاب و یا تلفن 88742118-021 سفارش دهید.

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :