سرگردانی «کوه سرگردان» سیمین ادامه دارد
نخستین سالگرد درگذشت سیمین دانشور بهانه‌ای شد تا از وضعیت رمان «کوه سرگردانی» که به گفته برخی دوستان و خانواده این نویسنده، اثر مفقود شده اوست، مطلع شویم؛ این در حالی است که چند سال پیش از درگذشت بانوی داستان ایران خبرهایی از گم شدن آخرین جلد از سه‌گانه او در نشریات درج شده بود. در ابن‌باره با مهین شاهیده، مدیر انتشارات خوارزمی که بسیاری از کتاب‌های سیمین را منتشر کرده، گفت‌وگو کردیم.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، شاهیده، با بیان این‌که هنوز نشانه‌ای از کتاب «کوه سرگردان» دانشور یافته نشده است، گفت: اگر روزی این کتاب از طریقی غیر از انتشارات خوارزمی منتشر شود، قطعا مسوولان این انتشارات حق پیگیری قضایی را برای خود محفوظ می‌دانند.

وی افزود: چند ماهی است که از مدیریت انتشارات سهامی خوارزمی استعفا کرده‌ام، اما چون هنوز مدیر جدید انتخاب نشده است، هنوز مدیر این انتشارات محسوب می‌شوم. بنابراین، همچنان پی‌گیر وضع این کتاب هستم.

او ادامه داد: به دلیل دوستی‌ام با خانم دانشور، مرتبا با او تماس داشتم و به خانه‌اش می‌رفتم. حتی پس از بیماری او، هرگاه به عیادتش می‌رفتم، با راهنمای پرستارش، به دنبال کتاب می‌گشتیم، اما هیچ‌وقت اثری از آن نیافتیم.

شاهیده ادامه داد: این پی‌گیری‌های بی‌نتیجه آن‌قدر ادامه یافته که حتی ویکتوریا دانشور احتمال می‌دهد که اصلا چنین کتابی نوشته نشده باشد.

وی در ادامه با رد نظر خواهر این نویسنده، گفت: از علیرضا حیدری،‌ مدیر پیشین انتشارات خوارزمی، شنیدم که خانم دانشور این کتاب را نوشته و حتی با انتشارات قرارداد هم امضا کرده است. پس از درگذشت آقای حیدری هم قرار بود فردی را برای پاکنویس کردن کتاب «کوه سرگردان» به خانه خانم دانشور بفرستم، اما مشخص شد که دستنویس‌های این کتاب مفقود شده است.

شاهیده گفت: پرستار خانم دانشور هر چند وقت یکبار دستنویس‌هایی را از او به من می‌داد، اما همگی مربوط به کتاب‌های پیشین او بودند.

وی افزود: با توجه به این‌که خانم دانشور برای انتشار این کتاب با انتشارات خوارزمی قرارداد امضا کرده بود، در صورتی که این کتاب به سرقت رفته باشد و روزی منتشر شود، قطعا مسوولان وقت این انتشارات، حق پیگیری قضایی این موضوع را برای خود محفوظ می‌دانند.

شاهیده درباره وضع انتشار کتاب‌های دیگر دانشور نیز گفت: به دلیل بیماری،‌ مدت‌هاست پی‌گیر وضعیت این انتشارات نیستم، اما مطمئنا همچنان «سووشون» در حال تجدید چاپ است. چاپ نخست کتاب «ساربان سرگردان» هم که در سال 80 منتشر شد، هنوز به پایان نرسیده است.

وی افزود: عده‌ای معتقدند انتشار کتاب «ساربان سرگردان» با شمارگان 88 هزار نسخه، کاری اشتباه بود، اما به نظر من، این کار نشان‌دهنده قدرت خطرپذیری و تصمیم‌گیری یک ناشر است. اگر برای این کتاب تبلیغات بیشتری می‌شد، شاید فروش آن بیش از این بود. البته اکنون تعداد کمی از این کتاب باقی مانده و بیشتر نسخه‌های این کتاب به فروش رسیده است.

این در حالی است که همزمان با سالگرد درگذشت سیمین دانشور، چند کتاب دیگر از او منتشر می‌شود.

غلامرضا امامی که به توصیه دانشور، نظارت بر چاپ چند کتاب او را بر عهده دارد، یادداشت‌های پراکنده او را گردآوری کرده است که به زودی منتشر می‌شود. امامی همچنین ترجمه دانشور را از نمایشنامه «سرباز شکلاتی» نوشته «برنارد شاو» با مقدمه جلال آل‌احمد آماده چاپ کرده است.

«بئاتریس» کتاب دیگری است که با ترجمه دانشور و زیر نظر امامی به زودی منتشر خواهد شد. این کتاب، داستانی بلند از «آرتور شپنتلر» است.

«رمز موفق زیستن» نوشته «دیل کارنگی» هم سومین ترجمه دانشور است که امامی نشر آن را بر عهده دارد.

این کتاب‌ها به زودی از سوی انتشارات روزنه منتشر می‌شوند.

سیمین دانشور، هشتم اردیبهشت ۱۳۰۰ در شیراز متولد شد. مهم‌ترین و معروف‌ترین اثر او رمان «سووشون» است که  به چندین زبان ترجمه شده است. «سووشون» از پرفروش‌ترین آثار ادبیات داستانی در ایران به شمار می‌رود. «به کی سلام کنم؟»، «انتخاب»، «جزیره سرگردانی» و «ساربان سرگردان» از دیگران آثار اوست. از دانشور آثاری هم در حوزه ترجمه بر جای مانده است. وی ۱۸ اسفند سال ۱۳۹۰ در تهران درگذشت.
» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :