زندگی نامه ی رومن رولان در قالب یک کتاب

کتاب زندگی‌نامه‌ی رومن رولان، نویسنده‌ی رمان «جان شیفته»، در ایران منتشر شد.

به گزارش شهرکتاب اینترنتی و به نقل از ایسنا، کتاب «رومن رولان» نوشته‌ی اشتفان تسوایگ با ترجمه‌ی محمد مجلسی از سوی نشر دنیای نو منتشر شده است، این 335 صفحه‌یی در 1000 نسخه با قیمت 14500 عرضه شده است.

اشتفان تسوایک در مقدمه‌ی این کتاب نوشته است: منظور و هدف من از تألیف این اثر، تنها نوشتن شرح حال و آثار یکی از هنرمندان عالی‌قدر و اروپایی نیست‌، بلکه در این کتاب بیش‌تر می‌خواهم راویِ تلاش و کوشش صلح‌آمیز و انسان‌دوستانه‌ی مردم باشم که برای من و گروه دیگری نماد درخشان بزرگواری و معنویات در این عصر و زمانه است. بحث و تحقیق در زندگی بزرگان عالم ما را به این نتیجه می‌رساند که بی‌تردید عظمت واقعی یک هنرمند به انسان‌دوستی و تلاش او در گسترش و اعتلای اخلاق خوب و معنویات در جامعه‌ی بشری بستگی دارد و منظور نهایی این «زندگی‌نامه»، نوعی قدرشناسی از نویسنده‌ای است که صفای روح و پاکی نیت او در این قرن گرفتار و پرآشوب به اعجاز شباهت دارد. به همین علت این کتاب را به گروه اندک‌شماری تقدیم می‌کنم که در دوران ما، که جهان در آتش فتنه و آشفتگی می‌سوزد، اعتقاد و ایمان خود را به رومن رولان و هم‌فکران او از دست نداده‌اند.

همچنین محمد مجلسی درباره‌ی اشتفان تسوایک و این کتابش نوشته است: نخستین بار اشتفان تسوایک فصلی از رمان «ژان کریستف» را که فصل به فصل در نشریه‌ی ادبی «دفترهای پانزده روز» چاپ می‌شد، خواند و مجذوب آن شد و نامه‌ای به رومن رولان نوشت و او به نامه‌ی تسوایک پاسخ داد، و نامه‌نگاری بین آن دو تا پایان عمر تسوایک دوام داشت. آن دو هرچه در فکر و ذهن خود داشتند، در این نامه‌ها برای همدیگر می‌نوشتند، جمعا 520 نامه از تسوایک به رومن رولان و 277 نامه از رومن رولان به تسوایک به یادگار آن دوستی باقی مانده است. در این سال‌ها هر وقت که تسوایک به پاریس می‌رفت، به دیدار رومن رولان می‌شتافت. تسوایک از دوست‌داران و ارادت‌مندان رومن رولان بود؛ و او را مراد، مرشد و استاد معنوی خود می‌دانست. این «زندگی‌نامه» به نوعی تجلیل از مقام معنوی نویسنده‌ی محبوب اوست. تسوایک رومن رولان را از بزرگ‌ترین نویسندگان فرانسه می‌دانست، و متعقد بود که این نویسنده‌ی بزرگ و انسان‌دوست در هر حال می‌تواند با صفای اندیشه‌ی خود رهبر شایسته و راهنمایی برای آزادگان و آزادی‌خواهان جهان باشد. داستان‌های کوتاه و «زندگی‌نامه»های اشتفان تسوایک شهرت جهانی دارند. این نویسنده‌ی برجسته‌ی اتریشی پس از اوج گرفتن و تسلط نهضت طرف‌داران هیتلر در آلمان و اتریش به انگلستان رفت و در سال 1935 ‌به برزیل پناهنده شد و در سال 1942 به اتفاق همسرش در آن‌جا خودکشی کرد.

از سویی، زیگموند فروید در نامه‌ای به رومن رولان می‌نویسد: پیش از دیدارتان، سالیان متمادی به شما به عنوان هنرمند و پیام‌آور عشق به انسان‌ها ارج می‌نهاده‌ام. خود نیز همیشه جانبدار عشق به هم‌نوع بوده‌ام. البته نه به دلایل احساسی یا آرمان‌گرایانه، بلکه به دلایل معقولانه و اقتصادی: در مواجهه با سائق‌های غریزی و جهان، به گونه‌ای که اکنون هست، ناگزیر عشق را به عنوان حافظ نوع بشر در مقابل تکنولوژی اجتناب‌ناپذیر می‌دانم.

رومن رولان بیست‌وششم ژانویه 1866 به دنیا آمد و سی‌ام دسامبر 1944 از دنیا رفت. به تاریخ 1889 در رشته‌ی تاریخ ادامه تحصیل داد و در سال ۱۸۹۵ به رم رفت در رشته هنر مدرک دکترا گرفت. رساله‌ی دکترای‌اش در مورد تاریخ اپرای اروپا پیش از ژان باتیست لولی و آلساندرو اسکارلتی است. او از سال 1912 به نوشتن روی آورد و طی هشت سال رمان ۱۰ جلدی «ژان کریستف» را به رشته‌ی تحریر درآورد. این نویسنده‌ی مطرح فرانسوی به تاریخ ۱۹۱۶ به عنوان برگزیده‌ی جایزه نوبل ادبیات معرفی شد. کتاب‌های «تراژدی ایمان»، «گرگ‌ها» و «جان شیفته» از دیگر آثار این نویسنده هستند.

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :