رمان عاشقانه‌ جوزف کنراد به چاپ رسید
«فریای هفت جزیره» نوشته جوزف کنراد با ترجمه فرزانه دوستی منتشر شد.

به گزارش شهرکتاب اینترنتی، این مترجم در توضیحی درباره این کتاب به ایسنا، گفت: «فریا» یک کلمه‌ اسکاندیناوی است به معنای الهه‌ عشق. در این رمان کنراد، فریا نام شخصیت اصلی داستان است؛ زنی که شیفته‌ مردی جوان شده است و آن ناخدای جوان هم سرگرم به کشتی‌اش است و راوی داستان که همان جوزف کنراد باشد، یک ناخدای پیر است که عاشق فریا شده است. این رمان هم مانند دیگر آثار این نویسنده ساختارش روایت در روایت است. زاویه‌ دید سوم‌شخص محدود به ذهن شخصیت اصلی داستان است و در این روایت ماجرای عاشقانه‌ تراژیکی بازآفرینی می‌شود.

دوستی افزود: از آن‌جا که کنراد به داشتن نثری پیچیده و ثقیل معروف است، در ترجمه‌ کتاب او نیز مترجم با دشواری‌های زیادی روبه‌روست. این رمان اواخر قرن نوزدهم نوشته شده و از واژه‌هایی در خلق و نگارش آن بهره برده شده است که الآن دیگر در زبان انگلیسی استفاده نمی‌شود. من ناگزیر بودم وجه قدیمی بودن نثر نویسنده را در ترجمه‌ فارسی منعکس کنم.

«فریای هفت جزیره» در 108 صفحه با شمارگان 1000 نسخه و قیمت 6800 تومان از سوی انتشارات به‌نگار منتشر شده است.


پیش‌تر آثاری از جوزف کنراد با ترجمه احمد میرعلایی، صالح حسینی و سهیل سُمی در زبان فارسی منتشر شده است.

تئودور کنراد نالچ کورزینوسکی معروف به جوزف کنراد به سال 1857 در پادولیای اوکراین متولد شد؛ دشتی حاصل‌خیز بین لهستان و روسیه که زمانی بخشی از خاک لهستان بود و بعد جزو روسیه شد. این منطقه از ملیت‌های مختلفی تشکیل شده بود که چهار مذهب و چهار زبان داشت. خانواده‌ کنراد هم ساکن آن بخشی بودند که به زبان لهستانی حرف می‌زدند. پدر این نویسنده، شاعر و مترجم ادبی از زبان‌های انگلیسی و فرانسه بود. او در کودکی رمان‌های انگلیسی را به زبان‌های فرانسه و لهستانی پیش پدرش می‌خواند. خانوده‌ او به سال 1861 به دلیل فعالیت‌های ضدتزاریستی پدرش به ولگودا در شمال روسیه تبعید شد. علاقه‌اش به دریانوردی او را به فراگیری زبان فرانسه ترغیب کرد. او پس از فراز و فرود‌های بسیار و اقدام به خودکشی ناموفق، به توصیه‌ای دایی‌اش از فعالیت در کشتی‌رانی‌ تجاری فرانسه دست کشید و به فعالیت در کشتی‌رانی بریتانیا مشغول شد تا بتواند شهروندی این کشور را بگیرد. 15 سال آخر زندگی‌اش به نویسندگی روی آورد و نخستین رمانش به نام «حماقت آلمایر» را به سال 1895 نوشت. کتاب‌های «دل تاریکی»، «لرد جیم»، «نوسترومو»، «مأمور مخفی»، «دزد دریایی»، «در چشم غربی» و «غریبه دریازده» از دیگر آثار این نویسنده‌اند.
» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :