رضا رضایی
 اثری دیگر از آیزایا برلین با ترجمه‌ی رضا رضایی منتشر شد.

به گزارش شهر کتاب اینترنتی و به نقل از ایسنا، رضایی در ادامه‌ی ترجمه‌ی آثار آیزایا برلین، کتاب «ذهن روسی در نظام شوروی» این نویسنده را ترجمه و از سوی نشر ماهی منتشر کرده است. این کتاب در حوزه‌ی سیاست و نقد ادبی است.

در پشت جلد این کتاب آمده است: «روزی پیش‌خدمتی در کشتی بزرگی استخدام شد، به او گفتند اگر دریا طوفانی شد، برای این‌که ظرف و ظروف نشکند، نباید صاف برود، بلکه باید زیگزاگ برود؛ باتجربه‌ها همین‌ کار را می‌کنند. هوا خراب شد، اما صدای مهیب شکسته شدن ظرف و ظروف هم به گوش رسید، چون پیش‌خدمت با سینی ظرف‌ها زمین خورده بود. گفتند چرا به توصیه عمل نکرد. گفت «کردم منتها موقعی که من چپ می‌رفتم، کشتی راست می‌رفت، موقعی که من راست می‌رفتم، کشتی چپ می‌رفت». مهم‌ترین قلقی هم که هر شهروند شوروی باید یاد بگیرد، این است که بتواند خیلی دقیق حرکت خود را با حرکت دیالکتیکی حزب تنظیم کند – یعنی باید لم کار طوری دستش بیاید که زود تشخیص بدهد چه لحظه‌ای چپ می‌شود راست، یا راست می‌شود چپ ... عده‌ای از قابل‌ترین، مفید‌ترین، و در نخستین روزها، وفادار‌ترین و سالم‌ترین هوادارن رژیم به علت نداشتن همین فوت و فن به فلاکت افتادند.

پیش‌تر به قلم این مترجم، کتاب‌های «مجوس شمال؛ یوهان گئورگ هامان و خاستگاه‌های عقل‌ناباوری جدید» و « کارل مارکس؛ زندگی و محیط» آیزایا برلین منتشر شده است. دیگر مترجمان آثار این متفکر در ایران عزت الله فولادوند و عبدالله کوثری هستند.

آیزایا برلین به سال 1909 در خانواده‌ای یهودی در ریگا پایتخت لتونی به‌ دنیا آمد. خانواده‌ی او به سال 1۹۱۵ به شهر آندره‌اپل در روسیه به سال ۱۹۱۷ به پتروگراد نقل مکان کردند. در سال ۱۹۲۱ به همراه خانواده‌اش به انگلستان مهاجرت کرد. این متفکر فلسفه‌ی سیاسی در سال ۱۹۶۷ رییس کالج وولفسون شد و بالاترین نشان کشوری بریتانیا نصیبش شد. برلین پنجم نوامبر ۱۹۹۷ چشم از جهان فروبست. کتاب‌های «چهار مقاله درباره‌ی آزادی»، «ویکو و هردر: دو پژوهش در تاریخ اندیشه‌ها»، «متفکران روس»، «بر خلاف جریان»، «برداشت‌های شخصی»، «سرشت تلخ بشر»، «لحظه‌ی حقیقت»، «آزادی و خیانت به آزادی: شش دشمن آزادی بشر» و «ریشه‌های رومانتیسم» از دیگر آثار این نویسنده‌اند.

علاقمندان به آثار این متفکر فلسفه‌ی سیاسی، میتوانند از طریق فروشگاه اینترنتی شهر کتاب،این کتاب ها را تهیه نمایند.

منتیسکو

مجوس شمال

سرشت تلخ بشر (جستارهایی در تاریخ اندیشه‌ها)

فلسفه سیاسی آیزایا برلین

متفکران روس

چهار مقاله درباره آزادی

آزادی و خیانت به آزادی

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :