رسیدن «فرهنگ شعر نو فارسی» به احمد شاملو

هیوا مسیح از مراحل پایانی نگارش جلد سوم «فرهنگ شعر نو فارسی، شاملو» خبر داد.

به گزارش شهرکتاب اینترنتی و به نقل از ایسنا، این شاعر گفت: دو جلد نخست مجموعه «فرهنگ شعر نو فارسی» اخیرا با عنوان «از افسانه تا همیشه» منتشر شده که در آن اطلاعات تاریخی و مستندی درباره شاعران آمده است. همچنین در بخش‌هایی از این کتاب‌ها به تأثیرپذیری نیما از حافظ و نظامی اشاره شده است.

مسیح همچنین گفت: در ادامه‌ مجلدات بعدی این فرهنگ، به سراغ احمد شاملو رفته‌ام و اطلاعات مربوط به این شاعر را نیز در دو جلد گردآوری کرده‌ام. این دو جلد در حال حاضر مراحل پایانی آماده‌سازی را می‌گذراند که اگر شرایط به خوبی پیش برود، تا پاییز آن را به ناشر می‌دهم و احتمالا برای نمایشگاه کتاب سال آینده از سوی نشر دوستان به چاپ می‌رسد.

او درباره‌ی جلد‌های مربوط به شاملو در این فرهنگ، توضیح داد: تدوین و تألیف این کتاب‌ نیز مانند جلدهای کتاب نیما‌ست. در این کتاب سعی کرده‌ام به شعرهای شاملو نوعی نگاه واژه‌شناسی داشته باشم تا وقتی مخاطب شعرهای او را می‌خواند، اگر در جایی از شعر نیاز به توضیح داشت، بتواند این توضیحات را هم بخواند. همچنین در بخش دیگری از این کتاب نظرات و دیدگاه‌های مفسران در رابطه با شعرهای این شاعر و مفاهیم مورد نظر او در هرکدام از شعرها آورده شده است.

این شاعر در ادامه از آماده کردن یک مجموعه شعر با عنوان «هوای کوچه» خبر داد و در این‌باره‌ نیز گفت:‌ این مجموعه شعر به تازگی برای دریافت مجوز به ارشاد رفته است و به احتمال زیاد به زودی منتشر می‌شود.

مسیح که قرار بود شعرهای دیوان حافظ را با تقطیع آزاد منتشر کند، در این‌باره هم گفت: در حال حاضر به دلیل مشکلات کاغذ صحبت جدی در رابطه با انتشار این کتاب نشده است، چون همه منتظر روی کارآمدن دولت جدید هستند و انگار همه چیز به تعلیق درآمده است. همه‌ی ناشران هم می‌نالند‌، همه هم وضع‌شان خوب است، ولی با این حال برای انتشار این کتاب منتظریم تا فضا بهتر شود.

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :