دیدار دبیر کل اتحادیه‌ی بین‌المجالس از مرکز فرهنگی شهر کتاب

دکتر محمود ارول قلیچ، دبیر کل اتحادیه‌ی بین‌المجالس کشورهای اسلامی و مولف و استاد دانشگاه مرمره‌ی ترکیه، چهارشنبه یازدهم بهمن در مرکز فرهنگی شهر کتاب حضور یافت و با علی‌اصغر محمدخانی، معاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب، دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدار که داوود وفایی، مترجم آثار محمود ارول قلیچ، و آقای دکتر حقی اویگو، مدیر تشریفات دبیرخانه‌ی اتحادیه‌ی بین‌المجالس، حضور داشتند درباره‌ی همکاری‌های فرهنگی و ادبی مرکز فرهنگی شهر کتاب با مراکز فرهنگی و علمی ترکیه و دیگر کشورهایی که درباره‌ی عرفان و تصوف اسلامی پژوهش دارند، گفت‌گو کردند. از دکتر قلیچ‌، به تازگی دو کتاب با عنوان‌های «سفر به مبداء» و «عرفان و انسان قدسی» با ترجمه‌ی داوود وفایی به فارسی ترجمه و منتشر شده است.
دکتر محمود قلیچ، از عرفان‌پژوهان برجسته‌ی جهانی است که در حال حاضر به موازات کارهای علمی، تدریس در رشته‌ی عرفان دانشگاه مرمره و شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی، مسئولیت اتحادیه‌ی بین‌المجالس کشورهای اسلامی را نیز به عهده دارد و با بسیاری از مجلات عرفانی در دنیا همکاری دارد.
دکتر قلیچ در این دیدار به زبان فارسی که زبان مولانا، حافظ، سعدی، خیام و عطار است، اشاره کرد و گفت که این زبان صدها عارف را در دامان خود پرورده و واسطه‌ی امتیاز مراتب عرفانی آن‌ها بوده است.

دکتر قلیچ، فعالیت‌های مرکز فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب را تحسین کرد و اقدام این مرکز را برای نزدیکی فرهنگ‌ها و ادبیات ملل مختلف ستود و گفت: تمدن اسلامی که تا چند دهه پیش، عرفان و حکمت تاج سر آن بود متاسفانه جایگاه سابق خود را از دست داده است و باید همه‌ی اندیشمندان کشورهای اسلامی در احیای آن بکوشند.

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :