˝دراماتورژی انقلاب در تئاتر˝ منتشر شد
به گزارش شهر کتاب اینترنتی به نقل از هنرآنلاین ؛ دراماتورژی، کارکردها و کارگزارانش، گاتهولد لسینگ و دراماتورژی‌ هامبورگ، دراماتورژی در قرن نوزدهم انگلستان، ویلیام آرچر و ‌هارلی گرانویل بارکر: بنیان‌های مدیریت ادبی، برتولت برشت: دراماتورژی در نظریه و اجرا، دراماتورژی و مدیریت ادبی در انگلستان امروز، انقلاب مسکوت، نمایشنامه‌نویسی متأخر، حرفه‌ای‌سازی فعالیت‌های دراماتورژیک، دراماتورژها و سیاست‌هایشان در راستای شناساندن نیروهای جدید، آموزش و تدریس آکادمیک، نگاهی به شیوه‌های دراماتورژی در شرکت‌های تئاتری انگلستان بخش های این کتاب را تشکیل می‌دهند.

مترجم این اثر این کتاب را پاسخی دانسته به پرسشی که هرگز بدون مراجعه کردن به منبعی مفصل و خارجی، امکان پاسخ گفتن ندارد: "دراماتورژی با تمام ابعاد، شکل‌ها، کارکردها و تحولاتش، چیزی بود که‌یا به‌کلی نادرست بازگو می‌شد، یا توضیحات، تنها به وجهی کوچک و در مواردی خرد از حیطه‌ی گسترده دراماتورژی اشاره می‌کردند."

او در معرفی علت انتخاب این کتاب برای ترجمه تشریح کرده است، پیش از هر چیز رویکرد تاریخی ــ تحلیلی این کتاب نسبت به سایر کتب است. لاکهرست در این کتاب، کمتر از سایر پژوهشگران، جانبداری و یا ذهنیت‌سازی می‌کند. مفاهیم مستندی که او از شیوه‌های دراماتورژی، چالش‌ها و برداشت‌های متفاوت از این مبحث مدرن ارائه می‌دهد، از آن رو که کاملاً براساس داده‌های آرشیوی، کتب، مصاحبه‌ها، مجلات و یادداشت‌های مربوطه است، بی آن‌که نیازمند دخالت مستقیم پژوهشگر باشند، به بیانگری می‌رسند.

نکته دیگری که در گزینش این کتاب دخیل بود، برخورد جامع با دراماتورژی ومدیریت ادبی است. سیر تحول دراماتورژی از شکلی از منتقد درون‌سازمانی، تکنیسین‌آموز اقتباس و مهارت‌های زبان‌شناسانه و منصبی دائم گرفته تا نهادی گسترده و پر جمعیت با کارکردها و کارویژه‌های متفاوت و گسترده از پژوهش و انتشار و ژورنالیسم تا رویکرد پداگوژیک، در این کتاب مطرح می‌شود.

انتشارات افراز کتاب "دراماتورژی انقلاب در تئاتر" در 264 صفحه و با تیراژ 1100 نسخه و بهای 15500تومان منتشر شده است.
» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :