داستانهای واقعیِ یک سیاستمدار
«این داستان واقعیت دارد»؛ جفری آرچر، ترجمه علی فامین، نشر نیستان منتشر شده است.

جفری آرچر (نویسنده کتاب این داستان واقعیت دارد) سالهاست در اوج شهرت و محبوبیت قرار دارد و اغلب آثارش از کتاب های پرفروش در کشورهای مختلف دنیا محسوب می شوند، او در برنامه رونمایی این کتاب که در سال ۲۰۱۰ در کشور هند برگزار شد به  خاطره ای جالب اشاره می کند و می گوید نخستین کتابش با عنوان «کیل و ایبل» چهارده بار توسط ناشران مختلف رد شد.

با این حال جفری آرچر از پا ننشست و کتابی دیگر را آماده کرد که با انتشار آن و استقبال چشمگیری که به دنبال داشت به شهرت رساند. (کتاب کیل و ایبل بعدها زمانی که آرچر به شهرت رسیده بود منتشر شد و استقبال خوبی هم از آن به عمل آمد در رادیو و تلوزیون هم مورد استفاده قرار گرفت)

این کتاب مجموعه داستانی بود با عنوان «نه یک پنی بیشتر و نه یک پنر کمتر» که در سال ۱۹۷۶ زمانی که نویسنده اش ۳۶ ساله بود ابتدا در امریکا و سپس در زادگاه جفری آرچر یعنی انگستان وارد بازار کتاب شد و خوانندگان زیادی هم پیدا کرد. اقبال کتاب به قدری بود که نسخه های شنیداری و تصویری آن نیز برای رادیو و تلویزیون تدارک دیده شد و همین مسئله نام او را بیش از پیش بر سر زبانها انداخت. البته آرچر این شانس را داشته که عمده آثارش به صورت رادیویی و تلویزیونی هم به مخاطبان عرضه شده است.

«این داستان واقعیت دارد» نوشته جفری آرچر داستان‌نویس و سیاست‌مدار انگلیسی که با ترجمه علی فامیان به همت انتشارات نیستان وارد بازار نشر شده، برای نخستین بار در سال ۲۰۱۰ منتشر شد. برنامه رونمایی از کتاب در هند برگزار شد و این تصمیم صرف نظر از استقبال از آثار آرچر در هند ناشی از قرار دادن داستانی با عنوان سقوط در انتهای کتاب بود. داستانی که ماجراهای آن در هند می گذرد. آرچر با اشراف اهمیت «کاست» ها در جامعه هند؛ داستانی عاشقانه را در بستر فاصله میان طبقات اجتماعی هند روایت می کند. از همین رو کتاب حاضر در هند با استقبال بسیار زیادی روبه رو شده است.

نام این مجموعه داستان بر مبنای یک ضرب‌المثل قدیمی انگلستان انتخاب شده است که پیش از این ویلیام شکسپیر نیز در چهار نمایشنامه خود از آن بهره برده بود. در این ضرب المثل عبارتی با مضمون «این قصه شنیدنی است» و «پشت این ماجرا حقیقتی نهفته است» به مخاطبان القاء می‌شود؛ چنانچه آرچر نیز در این مجموعه عنوان می‌کند داستان‌هایش جز در چهار مورد، همگی بر مبنای رویدادهای واقعی تألیف شده‌ است.

نویسنده در این مجموعه داستان به سراغ شخصیت‌های سیاسی و خانواده‌های انگلیسی رفته است و آنها را دستمایه خلق داستان‌هایش قرار داده است. از سوی دیگر موضوعی که به جذابیت این اثر می‌افزاید نوشته شدن آنها بر مبنای حقایق و رویدادهای واقعی و حضور نوعی تم پلیسی و جنایی در آنهاست. «این داستان واقعیت دارد» از مجموعه داستان‌های پر حاشیه انگلستان در سال‌های اخیر محسوب می‌شود که تمامی بخش‌های آن از این منظر مورد توجه بوده‌ است.

شخصیت‌های انتخاب شده توسط آرچر برای نقش‌آفرینی در داستان‌هایش، شخصیت‌هایی به غایت در دسترس و قابل لمس برای مخاطبان انگلیسی زبان هستند. شخصیت‌هایی که مردم به سادگی و در قالب مراودات روزانه‌شان می‌توانند آنها را ببینند، لمس کنند و از حضور آنها در رخداد چنین داستان‌هایی بسیار شگفت‌زده شوند.

کتاب حاضر در بر گیرنده ۱۳ داستان کوتاه از جفری آرچر است، او در این داستانها بارزترین شاخصه هایی که آثارش به دلیل استفاده از آنها شناخته شده اند مورد استفاده قرار داده است. داستانها آرچر غالبا تم هایی واقعی یا نردیک به واقعیت دارند، هر چند که او دوست دارد پایان بندی آثارش به گونه ای باشد که مخاطب را تکان داده و شگفت زده کند.

داستانهای این مجموعه گاه اتمسفری رمزآلود و یا کم و بیش پلیسی دارند، جفری آرچر اگر چه در نوشتن داستان کوتاه کوشیده نوآوری هایی خاص خود داشته باشد اما این نوآوری ها بیشتر از وجوه مضمونی برخوردارند، او به شیوه داستان کوتاه نویسانی گرایش دارد که داستانهایشان پیرنگی حساب شده دارند و به الگوهای کلاسیک داستان کوتاه با آغاز و پایان و خط روشن داستانی تعلق دارند.

****

لرد جفری هاوارد آرچر نویسنده انگلیسی در ۱۹۴۰ در لندن به دنیا آمد. تحصیلات خود را در رشته تربیت بدنی آکسفورد به اتمام رساند. از سال ۱۹۶۷ به شورای شهر لندن راه یافت و دو سال بعد جزو چهار نفر از جوانترین اعضای مجلس عوام انگلیس شد. او به عنوان سیاست مداری محافظه کار به بالاترین مقامات این حزب نیز رسیده است.

آرچر از سال ۲۰۰۱ به مدت ۲ سال به زندان افتاد و پس از آزادی به صف مبارزان برای اصلاحات در زندان ملحق شد. او تجربه ایام ر زندان را دستمایه نوشتن ۳ کتاب ساخت.

رمان «وزیر سازش‌ناپذیر»؛ حکایت مردی است که به علت ورشکستگی به تقصیر فساد مالی و پرونده‌سازی برای دیگران مجبور به استعفا می شود و پس از آن‌که رسوایی اش بالا می گیرد، به زندان افتاد. آرچر در این رمان  دقیقا داستان زندگی خود را نوشته است. او نیز مانند قهرمان داستان سیاستمدار شکسته خورده ای است که به اتهام فساد مالی به زندانی افتاده است. (این رمان را اسدالله امرایی به فارسی برگردانده)

آرچر در تمام دوران نویسندگی اش به عنوان نویسنده ای پر مخاطب در مرکز توجه قرا داشته است.پیشنهاد ۱۸ میلیون پوندی برای نوشتن ۵ عنوان کتاب در قالب یک مجموعه با عنوان «وقایع نگاری کلیفتون»، ساخت یک سریال ۱۰ قسمتی بر مبنای رمان «اولین در میان برابرها» در سال ۱۹۸۶ و سریال تلویزیونی بر مبنای نخسیتن اثر او با عنوان «نه یک پنی بیشتر، نه یک پنی کمتر» در سال ۱۹۹۰و برنامه های رادیویی و فیلمهایی که براساس آثارش تهیه شده اند، همگی نشان از طرفداران پر شمار آثار او دارند. گفته می شود بیش از ۲۵۰ میلیون نسخه از رمان‌ها و داستان‌های کوتاه او در جهان به فروش رسیده است.

«مسیرهای طلایی» نوشته جفری آرچر از طرف روزنامه تایمز به عنوان یکی از ده اثر داستانی موفق و پرفروش جهان معرفی شده است. جفری آرچر در رمان «مسیرهای طلایی» نیز داستان را بر اساس واقعیت بیرونی به رشته تحریر در آورده است. او در این رمان زندگی شخصیتی به نام مالوری را به تصویر می کشد که با حیله و نیرنگ موفق شد کوه اورست بلندترین قله جهان را فتح کند.

از جمله آثار داستانی او می توان به کتابهای زیر اشاره کرد: «مسیرهای طلایی»، «وزیر سازش‌ناپذیر»، «تابلوهای مرموز» شامل ۱۴ داستان کوتاه پلیسی - جنایی ،«کین و ایبل»،«موضوع افتخار»، «وقتی کلاغ پرواز می‌کند»، «وعده ملاقات بغداد»، « بزنگاه داستان» و «افتخار دزدها».
» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :