جهان زیر سیگاری من است؛ عشق به روایت حسین پناهی
نشر آناپنا دو اثر جدید از زنده یاد حسین پناهی که مجموعه مصاحبه ها و سخنرانی های او از سال 68 تا 83 است را منتشر کرد.

«جهان زیرسیگاری من است» نام یکی از این دو کتاب است که شامل مصاحبه های پناهی از سال 68 تا 76 می شود. کتاب دیگری که از حسین پناهی منتشر شده «نوید یک روز بلند نورانی» نام دارد که مجموعه مصاحبه ها و چند سخنرانی این بازیگر و شاعر فقید در طی سال های 76 تا 83 است.

در بخشی از جهان زیر سیگاری من است آمده است: «عشق دروغ پیچیده و شیرین و عجیبی است که در بخش خلاقیت های ذهنی قابل ستایش و بررسی است. عشق اسم مستعار امیدهای ناگزیری است که شنبه ما را به یکشنبه می کشاند ... همین عشق و لااقل یکی از قویترین شاخه های همین عشق، در تحلیل علمی حضور انسان به دروغی فریبا تبدیل می شود و ما را مجبور می کند تا در حیاط به دنبال چیزی بگردیم که در جیب کُتمان سنگینی می کند ... البته این تصور به ظاهر مبتذل از کلمه طلایی عشق هیچ منافاتی با کهکشان ارزشهای آن ندارد. اما برای خودم همیشه سؤال بوده است که چرا در افق دید عرفا، ملکه عشق همیشه مزین به گیسوهای افشان بوده. این تعبیر، پاکترین تعابیر ممکن است.»

بنابراین گزارش، پناهی در یکی از مصاحبه های خود که در کتاب «نوید یک روز بلند نورانی» آمده است نیز این گونه پاسخ می دهد:

ما فرزندان این قرن کافریم

قرن مانیفست های سیاه نیچه

و تز های خاکستری بِکت

و آنتی تزهای مسخ پاپ اعظم

قرن تلیتِ تُرش تَمامه و پست مدرنیسم!

قرن ما قرن سالمی نیست و انسان قرن ما انسان سالمی نیست

قرن ما خدایش را گم کرده است زیرا کودکی اش را گم کرده است

ما گیجیم، درست مثل ماهیگیر فقیری که تنها کبریتش وسط دریا افتاده باشد ...

از حسین پناهی، نویسنده، کارگردان، بازیگر و شاعر کتاب‌هایی چون «من و نازی، ستاره، چیزی شبیه زندگی، دو مرغابی درمه، گلدان و آفتاب، پیامبر بی کتاب، دل شیر» و همچنین سه اثر با شعر و صدای او باد عناوین «سلام خداحافظ»، «ستارها» و «راه با رفیق» منتشر شده است. پناهی در سال 1383 به دیار باقی شتافت.
» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :