جامعه ­شناسی هنر در صدر کتاب‌های پرفروش علوم انسانی

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، پرفروش­‌های این هفته در میان کتاب‌های علوم انسانی با فروش خوب کتاب  همراه بود. این کتاب شامل ۱۳ مقاله در حوزه جامعه‌شناسی هنر است. این کتاب از دیوید انگلیس و جان هاگسون، در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات توسط دکتر جمال محمدی به فارسی ترجمه و به طور مشترک از سوی نشر نی و انتشارات پژوهشگاه اخیراً  منتشر شده است.

مقالات «جامعه‌شناسی هنر؛ شیوه‌های دیدن» در قالب دو بخش اصلی نظری و پژوهشی تدوین شده است. در این کتاب، پرسش‌های اساسی که جامعه‌شناسی هنر به آنها می‌پردازد مطرح شده است. مقالات گوناگون کتاب حاضر در واقع ارایه‌کننده انواع متفاوت پاسخ‌هایی است که جامعه‌شناسان و دیگران در تلاش‌هایشان برای فهم معنای اجتماعی هنر به این پرسش‌ها داده‌اند. در بخشی از پشت جلد این کتاب نوشته شده است: «هسته‌ اصلی برنامه‌ پژوهشی جامعه‌شناسی هنر این گزاره است که تاریخ هنر «تاریخ تحول درون‌ذاتی سبک‌های هنری نیست» بلکه داستان کشمکش گروه‌ها و گفتمان‌ها بر سر هویت‌بخشی به برخی آثار و دریغ‌داشتن این هویت/برچسب از برخی دیگر است.»
 
کتاب دیگری که هفته گذشته در این حوزه فروش خوبی داشت، «دختر شینا» نوشته بهناز ضرابی‌زاده است. این کتاب حکایتی از یک زندگی در پشت صحنه جنگ است؛ خاطرات زنی که در طول هشت سال ازدواجش با یکی از سرداران دفاع‌مقدس، با دشواری‌های دوری همسر و بزرگ کردن فرزندانش، کنار آمد و به تنهایی زندگی‌ را اداره کرد، چهار دختر و یک پسر به دنیا آورد و همسرش فقط موقع به دنیا آمدن یکی‌شان در کنارش بود. «دختر شینا» از معدود کتاب‌های خاطرات است که زندگی پرفراز و نشیب یک دختر جوان روستایی را در برابر چشمان ما به نمایش می‌گذارد، دختری که آن‌قدر می‌ایستد و می‌افتد و دوباره برمی‌خیزد تا جنگ را تحقیرکند. «دختر شینا» از 19 فصل تشکیل شده و از روایت کودکی قدم خیر آغاز می‌شود؛ از زمانی که نامش را به خاطر قدم خوشی که داشت «قدم خیر» گذاشتند تا زمانی که حماسه زندگی‌اش را در پشت جبهه‌ها رقم زد. ضرابی‌زاده هم توانسته با تیزبینی و هوشمندی یک نویسنده، همه صحنه‌ها و فضاهای کتاب را اثرگذار و ملموس روایت کند.
 
«هنر شفاف اندیشیدن» نیز مطابق معمول فروش خوبی داشته است. این کتاب نوشته رولف دوبلی است. در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است: «اگر قرار می‌شد هیچ انسانی دچار خطا و اشتباهی نشود؛ آیا جهان بهتری داشتیم؟ جنگ‌افروزی‌ها به پایان می‌رسید؟ جرم و جنایت از صحنه‌ی روزگار محو می‌شد؟ انسان‌ها با یکدیگر روابط بهتری برقرار می‌کردند؟ پاسخ به این پرسش‌ها و پیش‌بینی جهانی که هرگز تجربه‌اش نکرده‌ایم، کار دشواری است؛ اما آنچه قابل پیش‌بینی است، آن است که هر چه بیشتر خطاهای خود را بشناسیم، رویکرد بهتری به زندگی خود خواهیم داشت. از آنجا که خطاهای بشری در طول حیاتش از الگوهای مشابهی پیروی می‌کنند، امکان شناختن آن‌ها نیز امری ممکن است.»
 
«چهار اثر نوشته فلورانس اسکاول‌شین» با ترجمه گیتی خوشدل از سوی انتشارات پیکان (البرز)، «آیین سخنرانی» نوشته دیل کارنگی با ترجمه میترا کیوان‌مهر از نشر علم، «نامه به سیمین» نوشته ابراهیم گلستان از انتشارات بازتاب نگار، «فرهنگ عامیانه مردم ایران» از صادق هدایت با گردآوری جهانگیر هدایت از سوی نشر چشمه، «بنویس تا اتفاق بیفتد» نوشته هنریت کلاوسر با ترجمه جهان قطب‌شاهی و ندا رشیدی از انتشارات کتیبه پارسی «نیمه تاریک وجود» نوشته دبی فورد با ترجمه فرناز فرود از انتشارات حمیدا و «انسان درجستجوی معنی» نوشته ویکتور فرانکل با ترجمه مهین میلانی و نهضت صالحیان از سوی انتشارات درسا کتاب­هایی هستند که مطابق آمار فروش برخی از کتاب فروشی­ها هفته سوم مردادماه در حوزه علوم انسانی فروش خوبی را تجربه کردند.
این گزارش بر اساس اطلاعات دریافتی از کتابفروشی چتر، شهرکتاب الف، کتابفروشی جیحون، پردیس کتاب مشهد، کتابفروشی همیشه، شهرکتاب گرگان، کتابفروشی گلفام اصفهان، کتابفروشی چشمه کریم خان،کتابفروشی سوره مهر انقلاب، کتابفروشی اختران، کتابفروشی افشین بوشهر، کتابفروشی امیرکبیر و کتابفروشی اسفند شیراز گردآوری و تنظیم شده است.

 

 

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :