تجدید چاپ «شناخت،زبان و تفکر در روند تکامل اجتماعی» پس از 35 سال
«شناخت،زبان و تفکر در روند تکامل اجتماعی» شامل مجموعه مقالاتی در حوزه فلسفه تکامل اجتماعی با ترجمه زنده‌یاد فیروز شیروانلو پس از گذشت 35 سال از نخستین انتشار آن، بازنشر می‌شود. از این مترجم همچنین«گستره جامعه‌شناسی هنر و ادبیات»نیز در نوبت نشر است.

به گزارش فروشگاه اینترنتی شهرکتاب به نقل از ایبنا، محسن باقرزاده با اعلام این خبر گفت: مجموعه مقالات «شناخت، زبان و تفکر در روند تکامل اجتماعی» و «گستره جامعه‌شناسی هنر و ادبیات» از جمله آثار زنده‌یاد فیروز شیروانلو که در حدود سه پیش برای نخستین بار منتشر شدند، آماده بازنشر هستند. این آثار در زمره نخستین کتاب‌های منتشر شده در حوزه فلسفه جامعه‌شناسی هنر و ادبیات در ایران هستند.

وی افزود: همچنین نشر توس در سال‌های گذشته چاپ تازه‌ای از کتاب «ضرورت هنر در روند تکامل اجتماعی» را منتشر کرد. مهم‌ترین دلیل این بازنشر، نبودن منابع آکادمیک برای دروس جامعه‌شناسی هنر، دانشجویان بود. 

باقرزاده در ادامه با اشاره به سابقه آشنایی خود با آثار شیروانلو گفت:‌ آشنایی کامل من و مرحوم شیروانلو به سال‌های ابتدایی دهه 60 بازمی‌گردد. وی از نخستین فعالان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بود و سپس در ادامه فعالیت‌های حرفه‌ای خود طرح تاسیس فرهنگسرای نیاوران را داد که با محقق شدن آن برای ادامه کار به آن‌جا رفت. 

وی همچنین درباره اظهار کرد: نخستین کتابی که از زنده‌یاد شیروانلو کار کردیم، ترجمه او از کتاب «ضرورت هنر در روند تکامل اجتماعی» ارنست فیشر بود. بعدها کتاب‌های «زبان، تفکر و شناخت در روند تکامل اجتماعی»، «خاستگاه اجتماعی هنرها» و «گستره جامعه‌شناسی هنر و ادبیات» او را نیز منتشر کردیم. این کتاب‌ها در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی ایران برای نخستین بار منتشر شدند. 

این ناشر و محقق ادبی در ادامه با اشاره به آشنایی کامل زنده‌یاد شیروانلو با فنون چاپ و نشر، گفت: مرحوم شیروانلو با فنون مختلف چاپ و نشر آشنایی کامل داشت. بر این اساس طراحی جلد این کتاب‌ها و آرایش صفحات آن‌ها را خودش انجام داد و البته در روند حروفچینی کتاب‌ها نیز نظارت کامل می‌کرد. شما اگر کتاب‌های او را مطالعه کنید، متوجه تفاوت چشمگیر و کیفیت متمایز آن با دیگر کتاب‌های منتشر شده در آن سال‌ها خواهید شد. 

باقرزاده عنوان کرد:این کتاب‌ها برای چاپ جدید، دوباره حروفچینی شده بودند اما برای آن‌که سلیقه خود زنده‌یاد شیروانلو در چاپ‌های جدید نیز رعایت شود، از روی همان نسخه قدیمی تصمیم به تجدید انتشار این کتاب‌ها گرفتم.

فیروز شیروانلو، 1317 ــ 1367 تحصیلات آکادمیک خود را در دانشگاه لیدز در رشته‏ جامعه‏‌شناسى هنر انجام داد. از نخستین کارهاى او به هنگام بازگشت به ایران، شناساندن و ترویج طراحى کتاب بود. 

از دیگر آثار منتشر شده شیروانلو نیز می‌توان به کتاب‌های تالیفی «نهضت‏ هاى فکرى جوانان در متن فرهنگ جهانى»، «کارآسایى در جوامع صنعتى و سنتى»، «بررسى مسائل و نیازهاى کودکان و نوجوانان»، «ابعاد هنر نگارگری در ایران» و ترجمه‌های «نگاهى به نگارگرى در ایران» بازیل گری، مجموعه مقالات «گسترده و محدوده‌هاى جامعه‏‌شناسى هنر و ادبیات» و «خاستگاه اجتماعی هنرها» و همچنین کتاب «ضرورت هنر در روند تکامل اجتماعى» اثر ارنست فیشر، اشاره کرد.

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :