تازه‌های پرفروش/ گتسبی بزرگ و…
کتاب خواندن به فراغت احتیاج دارد و بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان، تعطیلات فصل تابستان را فرصتی برای مطالعه کتاب‌های نخوانده می‌دانند.

در این بخش تعدادی از تازه‌ترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های چاپ اول را به شما معرفی می‌کنیم که حوزه‌های فیلمنامه، شعر و رمان را دربرمی‌گیرد. عناوین این کتاب‌ها عبارتند از: بنی آدم، تیر چراغ برق، پیش روی، گتسبی بزرگ، مدرک.

از این پنج عنوان “گتسبی بزرگ” جزو پرفروش‌ترین کتاب‌های فروشگاه مرکزی شهرکتاب در دو هفته اخیر بوده است و سایر عناوین نیز در میان تازه‌های حوزه‌های مختلف، از فروش خوبی برخوردار بوده‌اند.

بنی آدم

«بنی آدم» یا «سی ماده جدید بر اعلامیه حقوق بشر» کاری است مشترک از هیوا مسیح و اردشیر رستمی. مجموعه شعری است به زبان ساده و عامیانه با رویکردی به سی ماده اعلامیه حقوق بشر و مفاهیم آزادی و عدالت. این سی ماده به صورت دوزبانه و همراه با طرح‌های اردشیر رستمی به مخاطب شناسانده شده است. البته همه ماده‌ها با زبانی یکدست ارائه نشده و برخی لحن شعرگونه دارند و برخی ساده و رسمی‌اند. کتاب با کاغذ گلاسه عرضه شده و طرح های اردشیر رستمی و کار هیوا مسیح روی متن اعلامیه، به خلق اثری متفاوت در این موضوع کمک کرده است. مسیح که در سرآغاز کتاب نگاهی انتقادی به مفاهیم حقوق بشری دارد، در جایی از مطلبش نوشته است: «پس از اتمام کار، یک نسخه از اشعار را برای تمام روسای جمهوری دنیا فرستادم ولی حتی یک مورد هم پیدا نشد که خبر رسیدن آن را بدهند.» کتاب را انتشارات دوستان در ۱۴۴ صفحه منتشر کرده است.

تیر چراغ برق

به تازگی فیلمنامه‌ای کوتاه از سه چهره باسابقه سینمایی و ادبی منتشر شده که اگرچه از قابلیت‌های فوق‌العاده بصری و جاذبه‌های روایی برخوردار نیست، اما به دلیل امضای سه چهره مطرح در پای آن و نگاه انتقادی‌اش به مسائل اجتماعی ایران، مورد توجه مخاطبان کتاب – به خصوص اهل سینما – قرار گرفته است. نام این فیلمنامه «تیر چراغ برق» است که در ۶۵ صفحه به ماجرای بالا رفتن مردی از تیر چراغ به انگیزه خودکشی می‌پردازد. فیلمنامه بطور مشخص سویه‌ای انتقادی و کنایی دارد و از لحاظ دیالوگ و به کار بردن تیپ‌های جامعه، قابلیت تبدیل شدن به یک طنز متوسط اجتماعی را دارد. فیلمنامه را سیدمهدی شجاعی، مجید مجیدی و بهزاد بهزادپور نوشته‌اند و نشر نیستان منتشر کرده است.

پیش روی

«ما خیس و یخ زده و گرسنه تو این شب تاریک نوامبر ایستاده‌ایم، ولی زنده هستیم، که خیلی بهتر از اینه که یکی از مرده‌هایی باشیم که تو هر ایالتی از کنفدراسیون هر دقیقه یکی‌شون زمین می‌افته. همین که ما تونستیم درست تو لحظه مناسب از یه طرف میدون به طرف دیگه بیایم تا زنده بمونیم، نشون میده که خدا بهمون لطف داشته» (بخشی از رمان)

ای ال داکترو نویسنده بزرگ امریکایی را اکثر خوانندگان ایرانی به نام ادگار لارنس دکتروف می‌شناسند؛ همانگونه که نجف دریابندری او را به کتابخوان‌های ایرانی معرفی کرد. او بزرگ شده شهر نیویورک است و رمان‌هایش بازتابی از وقایع اجتماعی و تاریخ امریکاست. او که دانش‌آموخته فلسفه و تئاتر است، در زمان اشغال آلمان پس از جنگ جهانی دوم وارد ارتش امریکا شد. داکترو در رمان «پیش روی» بیش از هر چیز به توصیف فضای جنگ و زندگی و زخم‌های سربازان پرداخته است. دوستداران رمان معروف «رگتایم»، این روزها استقبال قابل توجهی از «پیش روی» داشته‌اند. این رمان ۴۱۳ صفحه‌ای را امیر احمدی آریان ترجمه و نشر زاوش منتشر کرده است.

گتسبی بزرگ

رمان یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان امریکا در اوایل قرن بیستم، پس از آنکه دستمایه یک اقتباس موفق سینمایی در هالیوود قرار گرفت، بار دیگر نام گتسبی بزرگ را در دنیا زنده کرد. اگرچه این کتاب با ترجمه کریم امامی سال‌هاست که در ایران منتشر شده، اما چاپ جدید آن در نشر امیرکبیر و استقبال خوبی که از آن شده، نشان می‌دهد که روی پرده آمدن فیلم در هفته‌های اخیر، تاثیری مضاعف بر استقبال از رمان گذاشته است. گتسبی بزرگ درباره مردی ثروتمند و جاه‌طلب به نام گتسبی است که با مهمانی‌های مجلل و سروصداهای زیادی که به پا می کند، مورد توجه اهالی شهر قرار می‌گیرد. کم‌کم روابط او با آدم‌های اطراف منجر به گشوده شدن رازهایی درباره او می‌شود و بر روابط دوستان و اطرافیانش تاثیر می‌گذارد. این کتاب همیشه جزو بزرگ‌ترین رمان‌های قرن بیستم خوانده شده است. شاید مهم‌ترین دلیل برای این انتخاب، حضور شخصیت جالب گتسبی و نقدی باشد که نویسنده از فضای پدید آمده پس از جنگ جهانی اول در امریکا و به ظهور رسیدن نسلی از سرمایه‌داران ارائه داده است. «گتسبی بزرگ» نوشته اسکات فیتس‌جرالد این روزها جزو پرفروش‌های فروشگاه مرکزی شهرکتاب است.

مدرک

دومین کتاب از سه‌گانه «دوقلوها» اثر آگوتا کریستوف، «مدرک» نام دارد. کریستوف نویسنده‌ای مجارستانی است که کودکی خود را در کوران جنگ جهانی دوم گذراند و شاهد اشغال کشورش به دست نیروهای آلمان نازی و سپس آزادی آن از سوی روس‌ها و آغاز دیکتاتوری کمونیسم در کشورش بود. این نویسنده با سه کتاب معروف به «دوقلوها» به شهرت رسید. این سه‌گانه خیلی زود به ۳۳ زبان ترجمه شد و خواننده‌هایی پرشمار یافت. نثر او موجز است و از دیالوگ‌های کوتاه استفاده می‌کند. رمان از روایتی ساده و خوشخوان برخوردار است و به عشق، خانواده و روابط انسانی می‌پردازد. تلخی لحن و تیرگی فضای داستان، جزو واقعیت و ذات داستان اوست و همین مساله ارتباط خواننده را با رمان مستحکم می‌کند. «مدرک» دومین کتاب از مجموعه «دوقلوها» به تازگی با ترجمه اصغر نوری در ۱۹۳ صفحه منتشر شده است.


» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :