تازه ترین آثار داوری در بازار کتاب
«هیدگر و گشایش راه تفکر آینده» و «فلسفه چیست؟» جدیدترین آثار رضا داوری، رئیس فرهنگستان علوم از سوی انتشارات «نقش ‌جهان» منتشر شد.


به گزارش فروشگاه اینترنتی شهرکتاب به نقل از ایبنا، دکتر رضا داوری اردکانی، یکی از شارحان نظریات مارتین هیدگر ــ فیلسوف مشهور آلمانی ــ در ایران است. او در این زمینه یکی از شاگردان سیداحمد فردید ــ نخستین شارح آثار هیدگر در ایران ــ به شمار می‌آید. «هیدگر و گشایش راه تفکر آینده» و «فلسفه چیست؟» دو کتاب جدید داوری است که هر دو از سوی انتشارات «نقش جهان» در دسترس مخاطبان قرار گرفته است. 

«هیدگر و گشایش راه تفکر آینده»

این کتاب، دو بخش و یک ضمیمه را در بر می‌گیرد: بخش نخست، مقاله «هیدگر و گشایش راه تفکر آینده» است. بخش دوم نیز با عنوان «وجود در نظر هیدگر» بازنشر گفت‌وگوی داوری با نشریه «کتاب ماه فلسفه» است. این گفت‌وگو در اسفند 1389 منتشر شده بود. 

ضمیمه کتاب نیز ترجمه داوری از درسگفتار «فلسفه چیست؟» مارتین هیدگر است. این رساله را پیشتر مجید مددی از روی برگردان انگلیسی آن به فارسی ترجمه و منتشر کرده بود. 

مقدمه «هیدگر و گشایش راه تفکر آینده» نیز یادداشت کوتاهی به قلم سید ابراهیم اشک‌شیرین، محقق و کتاب‌شناس حوزه فلسفه است. 

«هیدگر و گشایش راه تفکر آینده» را انتشارات نقش جهان با شمارگان هزار و 100 نسخه در 126 صفحه به بهای هشت هزار تومان روانه بازار کتاب کرده است. 

«فلسفه چیست؟»

«فلسفه چیست؟» بازنشر یکی از قدیمی‌ترین تالیفات دکتر داوری است. این کتاب شامل دو بخش است: «فلسفه چیست؟» و «سه فیلسوف و متفکر بزرگ غربی». 

بخش نخست کتاب 9 مبحث پایه‌ای در حوزه فلسفه را مطرح می‌کند: «فلسفه چیست؟»، «معنی علم در نظر متقدمان و متجددان»، «فلسفه و نفسانیات فیلسوف»، «نسبت فلسفه با اوضاع و احوال تاریخی و اجتماعی»، «فلسفه در ادوار تاریخ»، «آیا فلسفه ره‌آموز علم و عمل است»، «فلسفه حاصل اشتباه میان عقل و فاهمه است»، «فلسفه حاصل عقل است» و «فلسفه سیر مداوم و در راه بودن است». بخش دوم کتاب نیز معرفی و بررسی افکار «هگل»، «افلاطون» و «ارسطو» است.

«فلسفه چیست؟» پیشتر در دو نوبت منتشر شده بود: نخستین بار در سال 1359 از سوی انتشارات انجمن حکمت و فلسفه اسلامی و بار دوم نیز در سال 1374 از سوی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی. 

«فلسفه چیست؟» ‌را نیز انتشارات نقش جهان با شمارگان هزار و 100 نسخه در 516 صفحه به بهای 24 هزار تومان منتشر کرده است.

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :