به بهانه ی زاد روز جرج الیوت
جرج الیوت 195 ساله شد و تمامی آثار  او در 8 جلد منتشر می شود.

به گزارش فروشگاه اینترنتی شهر کتاب و به نقل از هنر آنلاین ؛ امروز -22 نوامبر و اول آذر ماه- سالروز یکی از نویسندگان برجسته قرن نوزدهم جرج الیوت است. از او به عنوان موجد روش تحلیل روانشناسی شخصیت‌های رمان‌های مدرن یاد می‌شود و همیشه در فهرست بزرگ‌ترین نویسندگان قرن نوزدهم قرار دارد.

با این حال جورج الیوت در ایران چندان شناخته شده نیست. از الیوت در ایران تنها دو کتاب منتشر شده است:"آسیاب کنار فلوس" به ترجمه ابراهیم یونسی و "میدل مارچ" به ترجمه مینا سرابی.

از مترجمان دیگری که آثار جورج الیوت را برای ترجمه انتخاب کرده‌اند، رضا رضایی است. رضا رضایی چندی است که در حال ترجمه آثار جورج الیوت است و قصد دارد تمامی آثار این نویسنده را به فارسی برگرداند.

رضایی پیشتر گفته بود که پروژه‌های اینچنینی بسیار زمان‌بر است:" متاسفانه آثار کلاسیک کمتر به زبان فارسی راه پیدا کرده‎اند؛ من فکر می‎کنم این موضوع اهمیت بسیار دارد و برای همین در حال ترجمه آثار کلاسیک هستم. این پروژه ممکن است هفت سال طول بکشد ... ما از آثار نویسندگان کلاسیک اغلب چند اثر محدود را می شناسیم؛ تنها با چند رمان محدود از خواهران برونته یا جین آستین آشنا هستیم و همچنین از نویسندگان قرن 19 آثار زیادی هست که به فارسی ترجمه نشده‎ و خواندن این آثار برای هر نویسنده مدرنی ضروری است. این آثار در کشورهای دیگر ترجمه شده‏‌اند، اما در ایران کمتر به ترجمه آثار کلاسیک توجه شده و جای خالی این موضوع احساس می‏‌شود."

این مترجم آثار کلاسیک ادبیات انگلیسی، در پاسخ به سوال هنرآنلاین مبنی بر اینکه چرا با اینکه جورج الیوت از نویسندگان بزرگ غرب به حساب می‌آید اما در ایران آنچنان شناخته شده نیست، گفت: نویسندگان بزرگ زیادی هستند که در ایران آنچنان شناخته شده نیستند و این موضوع به این دلیل است که به آثارشان دسترسی نداریم و جرج الیوت نیز یکی از همین نویسنده‌هاست.

این مترجم که قصد دارد تمامی آثار این نویسنده بنام انگلیسی را ترجمه کند، گفت: در ایران از این نویسنده تنها دو کتاب ترجمه شده است و من تصمیم دارم کل آثار این نویسنده را که 10 اثر هستند در 8 جلد ترجمه و توسط نشر نی منتشر کنم.

رضا رضایی در پایان گفت: در قرن نوزدهم میلادی و در میان نویسندگان کلاسیک بزرگ اگر چند تن را نام ببریم، حتما یکی از آنها جورج الیوت است. جورج الیوت را باید جزو نویسندگانی دانست که آثار بسیار پر اهمیتی نوشته‌اند و جزو الگوهای کلاسیک به حساب می‌آیند.

آخرین آثار منتشره از رضا رضایی، آثار خواهران برونته بود که آن هم توسط نشر نی منتشر شده است.


» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :