برگزاری مسابقات داستان نویسی کودک و نوجوان

مسابقه سراسری داستان‌نویسی کودکان و نوجوانان در سمنان کلید خورد.

به گزارش شهرکتاب اینترنتی و به نقل از ایسنا, اسماعیل همتی - مدیرعامل مؤسسه فرهنگی «سمنگان کومش پارت» - گفت: این مؤسسه فرهنگی در سمنان با همکاری مراکز دوست‌دار ادبیات کودک، برای افزایش آثار تألیفی و دست‌یابی به داستان‌های تازه و مورد نیاز کودکان و نوجوانان و چاپ و انتشار آن‌ها، جایزه ادبی «کومش» را برگزار می‌کند.او در ادامه عنوان کرد: این جایزه ادبی با شعار «بعضی‌ها گم‌شده‌ای دارند و نمی‌دانند که آن یک داستان است!» برگزار می‌شود و برگزیدگان خود را از میان آثاری که توسط کودکان و نوجوانان و یا والدین و مربیان خلق شده، می‌شناسد.

او با بیان این‌که این مسابقه در دو بخش آزاد و ویژه برگزار می‌شود، گفت: در بخش آزاد هر داستان با هر موضوعِ دل‌خواهِ نویسنده‌اش می‌تواند شرکت کند. اما موضوع داستان‌های بخش ویژه الزاما «کارآفرینی؛ نوعی توانایی، کوشایی و فداکاری برای سودمندتر شدن انسان، زندگی و جهان» خواهد بود.

او در ادامه اظهار کرد: آثار مورد نظر باید داستان‌هایی باشند که تا کنون در هیچ کتاب و رسانه‌ای منتشر نشده‌اند و علاوه بر ارزش ادبی و داستانی، از قابلیت جلب مخاطب کودک یا نوجوان به طور عام برخوردار باشند.

به گفته همتی، به همه فرستندگان داستان، هدیه و لوح یادمان و به نویسندگان آثار برتر علاوه بر چاپ اثرشان، جایزه و نشان ویژه اهدا می‌شود. برگزاری نمایشگاه تخصصی کتاب کودک و نوجوان، برگزاری نشست‌های شناخت داستان و تصویرگری داستان‌های کودکان، برگزاری تمرین سخنرانی و داوری توسط کودکان شرکت‌کننده و اهدای لوح سپاس به یک یاریگر ادبیات کودک و نوجوان از دیگر برنامه‌های اختتامیه این مسابقه خواهد بود.

او گفت: این مسابقه در پنج رشته برگزاری می‌شود و تنها گام اول آن به داستان‌نویسی تعلق دارد و در گام‌های بعدی از علاقه‌مندان در رشته‌های نمایشنامه‌نویسی، فیلمنامه‌نویسی، شعر و پژوهش‌ دعوت خواهد شد.

همتی عنوان کرد: تا کنون حدود 30 داستان به دفتر مسابقه رسیده و مهلت ارسال آثار تا پایان مهرماه سال جاری تمدید شده است.

به گفته او، هر شرکت‌کننده می‌تواند حداکثر سه اثر بفرستد. اگر داستان به گویش محلی و بومی است، برگردان فارسی و فایلِ صوتی آن نیز باید فرستاده شود. شرکت‌کنندگان باید در پایان هر داستان اسم و سال تولد، شغل، اسم شهرِ محل زندگی و نشانی و شماره تلفن خود را هم بنویسند. آثار همچنین باید در برنامه ورد تایپ شده باشد و به نشانی koomesh@gmail.com فرستاده شود. یک نسخه پرینت‌شده نیز باید به نشانی سمنان - میدان کوثر - مرکز رشد پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان - ساختمان کانون خلاقیت - واحد سمنگان فرستاده شود.

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :